Balkanlarda ucuz kayak merkezleri

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Aralık’tan Mart sonuna kadar karı bitmeyen, kolay ve zorluk derecesi yüksek pistleri olan komşu ülkelerde kayak yapmaya ne dersiniz? Balkanlarda uygun fiyatlı ve karı bol, çok popüler kayak merkezleri var. Üstelik bazı ülkeler Türk vatandaşlarından vize de istemiyor.

Bansko (Bulgaristan)

Komşu Bulgaristan’da Türkiye’ye yaklaşık 600 km uzaklıkta gölleri, ormanı, pistleriyle ünlü bir kayak merkezidir Bansko. Pirin Dağları eteklerinde yer alan bu küçük kasaba, 75 kilometre uzunluğunda kayak pistine sahip. Küçük ve kolay pistlerinin yanı sıra 2500 metre uzunluğunda ve 2600 metre rakımlı dünyaca ünlü kayak şampiyonu Tomba’nın adını taşıyan zorlu bir pisti de var. Acemiler için de 1000 metre uzunluğunda Plato Pisti bulunuyor. Bansko’ya isterseniz Sofya üzerinden uçakla gidebilirsiniz ya da arabanızla Kapıkule sınır kapısından çıkış yapabilirsiniz. Bansko otel konaklaması için Bansko otelleri sayfamıza göz atmanız yeterli.  

Mavrova -(Üsküp - Makedonya)

Makedonya’nın başkenti Üsküp’e yakın Bistra dağı eteklerinde kurulmuş bir kasabadır Mavrova. Buradaki pistlerin uzunluğu 15 kilometreyi buluyor. Bazı pistlerin gece aydınlatması var, bu yüzden gece kaymayı sevenler için ideal. Burası Üsküp’e 1,5 saat uzaklıkta bir yer. İsterseniz Üsküp’e İstanbul’dan hem Atatürk hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan sürekli uçak seferleri bulunuyor. Ya da karayoluyla da ister İpsala sınır kapısından Yunanistan üzerinden, isterseniz de Kapıkule’den Bulgaristan üzerinden gidebilirsiniz. Ancak karayoluyla giderseniz her iki ülke geçişi için de Schengen vizesi almanız gerekir. Uçak yolculuğu yaparsanız vize almanıza gerek yok. Çünkü Makedonya Türk vatandaşlarından vize istemiyor. İstanbul-Üsküp uçak yolculuğu yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Oradan da 1,5 saatlik bir kara yolculuğuyla Mavrova’ya gidebilirsiniz. Göl manzaralı yerleri var. Tarihi Mavrova ve Galiçnik köylerini ise mutlaka ziyaret edin. Kayak dışında vaktiniz varsa UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Ohri’ye de uğrayabilirsiniz. Türk Çarşısı, Vardar Köprüsü’yle uzun yıllar Osmanlı egemenliğinde kalmış Üsküp’e de uğramanızı tavsiye ederim.

Joharina (Saraybosna - Bosna Hersek) 

Vizesiz gidebileceğiniz Balkanlarda bir başka kayak merkezi daha arıyorsanız Bosna Hersek’e gidebilirsiniz. Jahorina Kayak Merkezi yarım saat uzaklıkta bir yer. Pistlerinin uzunluğu yaklaşık 20 kilometreyi buluyor. Üstelik kar burada Kasım sonu başlayıp Mart sonuna kadar devam ediyor. Bir başka kayak merkezi de İgman. Burası da kent merkezine 20 dakika uzaklıkta bir yer. National Geographic Dergisi tarafından en iyi kayak rotalarından biri olarak da gösterilen bu pistlerde gönlünüzce uygun fiyata kayak yapabilirsiniz. Dinar Alpleri’ndeki tesislerin bir çoğu 1984 Kış Olimpiyatları için inşa edilmiş. Saraybosna'da gezilecek çok sayıda yer de var. Onun için de Saraybosna'da gezilecek yerler galerisine göz atmanız yeterli. Balkanlarda Osmanlı izlerini de şehrin her yerinde görebilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar