• Anasayfa
  • Bilgi
  • Baharın tadını çıkarabileceğiniz destinasyonlar

Baharın tadını çıkarabileceğiniz destinasyonlar

nihanbayram

İlkbahar aylarında gezmesi, görmesi keyifli olan o kadar çok destinasyon var ki karar vermek çok zor oluyor. Biz de sizler için baharın neşesini yansıtan yerleri listeledik.

Safranbolu

Safranbolu

Safranbolu’ya adımınızı attığınız ilk andan itibaren kendinizi bir tarih kitabının içinde gibi hissedebilirsiniz çünkü meşhur Safranbolu evlerinin hepsi 18. ve 19. yüzyıldan kalma. Şehrin bu tarihi dokuyu hala koruyor olması UNESCO'nun da gözünden kaçmamış ve Safranbolu Şehri’ni Dünya Kültür Mirası Listesi’ne almış. Ayrıca Safranbolu’da Türkiye’de bir ilk olan Kristal Teras’ı da görmenizi öneririz. Yerden 80 metre yükseklikte yapılmış cam teras Tokatlı Kanyonu’nun en iyi izlenebildiği nokta.

Uçak Bileti

Assos

Assos

Antik çağlardan beri birçok medeniyetin yaşadığı Asos’a bahar çok yakışıyor. Hatta eğer Nisan ayının sonlarına doğru giderseniz denize bile girebilirsiniz. Tabii deniz biraz soğuk gelebilir ama “Ben soğuk deniz severim” diyenlerdenseniz Kadırga Koyu’na gidebilirsiniz. Athena Tapınağı’na güneşin batışına yakın saatlerde giderseniz şahane bir gün batımı manzarasıyla karşılaşacaksınız. Bu manzarayı gördükten sonra şehre geri dönmek istemeyebilirsiniz.

Sicilya

Sicilya

İtalya’nın bir adası olan Sicilya’nın en keyifli olduğu zaman, havanın ne çok sıcak ne de çok serin olduğu ilkbahar ayları. İtalya’da okulların tatil olduğu dönemde kalabalıklar başladığında gerçekten tadı çıkmıyor. O yüzden tatilinizi mutlaka bahar dönemine getirin ki sakinken keyfine vararak gezin. Tabii bir de Sicilya’yı tam anlamıyla keşfedebilmek için en azından bir haftanızı ayırırsanız daha iyi olur çünkü Sicilya’da gezip görebileceğiniz çok fazla yer ve tadına bakabileceğiniz çok fazla yiyecek var.

İğneada

İğneada

İğneada’ya gittiğinizde kendinizi adeta doğanın kucağına bırakıyorsunuz. Karadeniz’in mavisiyle Yıldız Dağları’nın yeşili adeta bir tablo gibi boyuyor İğneada’yı bahar aylarında. Sessizliği, sakinliği, orman kokusuyla öyle bir huzur veriyor ki İğneada’yı bırakıp şehre dönmek insana çok zor geliyor. Hele Longoz Ormanları Milli Parkı’nı gezdikten sonra kendinize küçük bir ev alıp sonsuza kadar burada yaşamak isteyebilirsiniz.

Amasra

Amasra

Fatih Sultan Mehmet’in dünyanın gözü anlamına gelen “Çeşm-i Cihan” sıfatıyla tanımladığı kadar güzel Amasra, ülkemizin ilk turizm noktalarından biri. Hem yazın çok kalabalık olduğu için hem de hava sıcaklık olarak tam kıvamında olduğu için bahar ayları Amasra’nın en güzel zamanı. Küçük bir ilçe olduğu için 1 günde tüm Amasra’yı gezebilirsiniz. Nisan ayının sonlarında ve Mayıs ayında denize bile girebilirsiniz.

Karadağ

Karadağ

Bahar tatilinize çıkarken vize almakla uğraşmak istemezseniz Karadağ tam size göre. Karadağ’da hem denizi ve plajlarıyla hem de tarihi yapılarıyla her yönden mutlu olabileceğiniz bir tatil yapabilirsiniz. Karadağ’ın her bir şehri ayrı güzel ama UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Kotor’a ve Adriyatik kıyılarında bulunan Budva’ya gidebilirsiniz. Budva’ya gittiğinizde Karadağ manzarasını fotoğraflayabileceğiniz Sveti Stefan’a da uğramayı unutmayın.

Cunda Adası

Cunda Adası

Cunda Adası’na gidecekseniz önce Ayvalık’ı dolaşın. Kahvaltınızı Ayvalık tostuyla yapın, zeytinyağınızı alın. Şeytan Sofrası’na gidip şeytanın ayak izini görün. Sonra ver elini Cunda Adası. Cunda’da gezilecek görülecek çok yer var ama tatilin keyfi deniz kenarındaki balık lokantalarında çıkıyor. Girit mutfağından lezzetler bulabileceğiniz restoranlarda keyifli vakit geçireceğinize emin olabilirsiniz. Cunda Adası’nın sembollerinden olan Taş Kahve’ye gidip damla sakızlı Türk kahvesi içmeyi de ihmal etmeyin. Dışarıya otursanız bile içeri girip kahvenin pencerelerini bir görmenizi öneririz.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN