Tatilde daha az para harcayarak çok daha fazla yer görmeyi ve yepyeni maceralar yaşamayı kim istemez? Ancak Avrupa'ya seyahat denince bu biraz daha zor gelebilir. Eğer tatilinizi Avrupa'da geçirmek istiyorsanız bunun için servet harcamanıza gerek yok. İşte tatil yaparken cebinizi de fazla yormayacak Avrupa ülkeleri...

Hırvatistan

Hırvatistan

Dubrovnik'in dar sokaklarında turlayıp Dalmaçya sahillerinde kulaç atmak kulağa nasıl geliyor? Üstelik Hırvatistan'a tatile gidenlerin son yıllarda popüler rotaları arasına girmeyi başaran Porec ve Zadar'da da başkenti aratmayan güzellikleri görebilir, fazla harcama yapmadan seyahat edebilirsiniz.

Uçak Bileti

Malta

Malta

Malta yurt dışında tatil denince akla gelen ilk yer değil belki ama göz alıcı plajları, tarihi atmosferi ve canlı gece hayatı ile kesinlikle dikkate değer! Üstelik Malta'da ailece yapacağınız tatil için diğer popüler ülkelere kıyasla neredeyse yarısı kadar bütçe ayırmanız yeterli olacaktır. Örneğin Malta'da iki kişilik bir yemek için ortalama olarak 20 euro ödemeniz gerekiyor.

Sırbistan

Sırbistan

Zengin tarihi, etkileyici yapıları ve tabii Türk vatandaşlarına vizesiz giriş imkanı ile Sırbistan görülmeyi fazlasıyla hak ediyor. Üstelik ülkede hem yeme içme hem de konaklama ve ulaşım giderleri son derece uygun. Örneğin Sırbistan'da iki kişilik bir öğle yemeği için ortalama olarak 25-30 TL ayırmanız yeterli. Sırbistan'da hediyelik eşya gibi diğer giderler içinde fazla harcamadan tatilinizi sonlandırabilirsiniz.

Romanya

Romanya

Görkemli Parlamento Binası ve Ulusal Tarih Müzesi gibi önemli yerleri ve yapılarıyla Romanya'nın başkenti Bükreş, birçok gezginin listesine girmeyi başaran bir yer. Ülkede tatil yaparken çok fazla para harcamanız da gerekmiyor. Konaklama, yeme içme ve diğer giderler için günlük ortalama 200 TL gibi bir bütçe yeterli olacaktır.

Ukrayna

Ukrayna

Vizesiz gidip gezebileceğiniz bir diğer seçenek de Ukrayna. Üstelik Ukrayna'nın başta Lviv ve Kharkiv gibi şehirlerine ülkemizden uçak biletleri de son derece uygun fiyatlı. Öyleyse ne duruyorsunuz? Hemen yapın planları ve bu yaz Ukrayna'nın en güzel rotalarını keşfe çıkın. Üstelik Lviv'e bahar aylarında gelirseniz eğlencenin doyasıya yaşandığı Müzik Festivali'ne de katılabilirsiniz.

Letonya

Letonya

Biraz daha kuzeye çıkmak isteyenler içinse Baltık kıyısında yer alan Letonya harika bir alternatif olabilir. Ülkede tarihi yerler ve yapılar ne kadar güzelse gece hayatı ve sokaklar da o kadar canlı ve hareketli. Letonya'nın tüm harikalarına rağmen ülkede cebinizden çıkacak tutarlar da birçok Avrupa ülkesine göre tahmin edemeyeceğiniz kadar düşük olacak. Yani biletinizi alın ve hazırlıklara şimdiden başlayın.

Bosna Hersek

Bosna Hersek

Balkan coğrafyasında kesinlikle görülmesi gereken seçeneklerden biri olan Bosna Hersek tatili için de ne kadar az bir bütçe ayırmanız gerektiğini duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Ülkenin başkenti Saraybosna'nın tarihi dar sokaklarında gezinirken Osmanlı'nın izini sürmek veya Mostar'da köprü üzerinden atlayanların gösterisini izlemek için AKdeniz kıyılarımızda bir yaz tatili için yapmanız gereken harcamalardan belki çok daha azı yeterli olacaktır.

Polonya

Polonya

İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yıkılarak yeniden inşa edilen Polonya'da tatil de birçok kişinin aklına gelen ilk alternatif olmayabilir. Ancak ülkenin başkenti Varşova'nın savaşın izlerini taşıyan caddeleri ve yine savaş yıllarından çarpıcı sahnelere tanık olabileceğiniz toplama kampları turu hayatınız boyunca unutamayacağınız bir anı olarak hafızanızda yer edebilir. Polonya tüm bunların yanı sıra tam bir öğrenci cenneti. Ülkede yemekler, bira ve diğer alkollü içkiler, konaklama ve diğer tüm masraflar son derece düşük. Gece eğlencesini seven turistler içinse ülkede seçenekler neredeyse sonsuz.

Yunanistan

Yunanistan

Adı son yıllarda ekonomik krizlerle birlikte anılan Yunanistan'da genel olarak seyahat harcamaları diğer Avrupa ülkelerinden daha uygun. Santorini ve Mikonos gibi bazı yunan adalarında bu durum pek geçerli olmasa da Yunanistan'da bütçenizi fazla aşmadan tatil yapabilirsiniz. Üstelik Meis gibi bazı Yunan Adalarına kapıda vize uygulaması ile kolayca giriş yapabilirsiniz.

İspanya

İspanya

Barselona ve ve başkent Madrid'de değilse de İspanya'nın birçok şehrinde çok uygun fiyatlarla seyahat etmeniz ve ülkeyi keşfetmeniz mümkün. Ünlü İspanyol mezeleri tapasların ve en az onlar kadar leziz paellanın tadına bakarken servet harcamadan da tatilinizi tamamlayabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
469 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar