Aralık ayının rotası: Belgrad

nihanbayram

Yılın son ayı geldi, çattı. 2018 yılında aldığınız seyahat kararlarını belki hepsini hayata geçirebildiniz, belki de bazıları sadece karar olarak kaldı. Ne olursa olsun üzülmeyin, 2018’e güzel bir kapanış yapabilmeniz için ayın en uygun rotası olarak Belgrad’ı seçtik. Vizeyle uğraşmadan, 380 TL’den başlayan uçak biletleriyle Belgrad, 2018’in son seyahati için biçilmiş kaftan. İşte bu yüzden, ayın rotası Belgrad’da yapabileceğiniz en keyifli şeyleri listeledik.

Belgrad Kalesi’nde şehre yukarıdan bakın

Belgrad Kalesi’nde şehre yukarıdan bakın

Belgrad’ın geçmişinin izlerini sürebileceğiniz Belgrad Kalesi’ne çıktığınızda tüm şehir ayaklarınızın altında olacak. Doğanın kucağında, harika bir manzaranın tadını çıkarıp huzur bulacaksınız. Ayrıca Belgrad Kalesi, Osmanlı’nın Belgrad’daki bir yadigarı. Kaleyi adım adım gezerken, Osmanlı esintilerini hissedeceksiniz. Düşünsenize bir zamanlar padişahların durduğu yerde duracak ve eşsiz manzarada kaybolup gideceksiniz.

Kalemegdan Parkı’nda Tuna ve Sava nehirlerinin arasında dolaşın

Kalemegdan Parkı’nda Tuna ve Sava nehirlerinin arasında dolaşın

Belgrad Kalesi’ni çevreleyen yemyeşil Kalemegdan Parkı, Tuna ve Sava nehirlerinin birleşme noktasında bulunuyor. Bu durum, parkı hem Belgradlıların hem de turistlerin en sevdiği fotoğraf çekme destinasyonu haline getiriyor. O yeşilliklerin, manzaranın aralık ayında tadı olmaz diye düşünmeyin. Kalemegdan Parkı’nın zevki yazın ayrı, kışınsa bambaşka oluyor.

Nikola Tesla Müzesi’nde Tesla’nın hayatını keşfedin

Nikola Tesla Müzesi’nde Tesla’nın hayatını keşfedin

“Şimdiki zaman onlara ait olabilir ama gelecek, ki ben hep bunun için çalıştım, bana ait” diyen Sırp asıllı Nikola Tesla, alternatif akımı icat ederek şu an günlük hayatımızda kullandığımız eşyalarla gelecekte yaşamaya devam ediyor. Müzede Tesla’nın hayatını ve icatlarını yakından inceleme fırsatı bulacaksınız. Müzeden çıktığınızda kendinizi Tesla’ya hayran olmuş bir şekilde bulabilirsiniz, bizden söylemesi.

Aziz Sava Katedrali’nin ihtişamına kapılın

Aziz Sava Katedrali’nin ihtişamına kapılın

Belgrad’a gitmişken dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak bilinen Aziz Sava Katedrali’ni görmemek olmaz. Zaten katedral, şehrin birçok yerinde kıyıdan köşeden gözünüze çarpıp sizi kendisini gezmeye davet edecektir. İçeriye adımınızı atar atmaz, büyüklüğüne şaşıracaksınız. Büyüklüğünün yanında mimarisine de hayran kalacaksınız.

Knez Mihailova Caddesi'nde yılbaşı alışverişi yapın

Knez Mihailova Caddesi'nde yılbaşı alışverişi yapın

Sevdiklerinize her yıl klasikleşmiş yılbaşı hediyeleri aldınız durdunuz. Madem aralık ayında Belgrad’a geldiniz, bu yıl hediyeleriniz de biraz farklı olsun değil mi? Alışveriş için aradığınız adres ise Aleksandra Bulvarı. Burada ünlü markaların mağazalarının yanı sıra Belgrad’a özgü yerel ürünleri bulabilirsiniz. Belgrad’ın para birimi Sırp Dinarı olduğu için çok uygun fiyatlı olan mağazalarda kendinizi kaybedebilirsiniz.

Skardarlija Caddesi’nde Belgrad’ın nabzını tutun

Skardarlija Caddesi’nde Belgrad’ın nabzını tutun

Arnavut kaldırımlarıyla döşeli Skardarlija Caddesi’ne giderken ayakkabılarınızın rahat olmasına dikkat edin çünkü caddeyi boydan boya dolaşmak isteyeceksiniz. Belgrad’ın bohem yaşamının nabzını tutabileceğiniz Skardarlija Caddesi sanatçıların ve entelektüellerin de uğrak noktası. Restoran, sanat galerisi, kafe ya da taverna ne ararsanız arayın bu caddede bulabilirsiniz.

Savamala’da gece hayatının tadını çıkarın

Savamala’da gece hayatının tadını çıkarın

Belgrad’ın gece hayatı o kadar meşhur ki komşu ülkelerden sadece gece eğlencesi için ziyaretçi alıyor. Sava Nehri’nin kenarında bulunan Savamala bölgesi de gece hayatının en canlı olduğu yerlerden biri. Nehrin üzerinde yüzen tekne kulüplerindeki enerji sizi etkisi altına alacak. Uygun fiyatlı uçak biletlerinden yararlanıp yılbaşı gecesini Belgrad’ın en iyi gece kulüplerinde geçirmenizi tavsiye ederiz.

Sırp mutfağıyla damak tadınızı genişletin

Sırp mutfağıyla damak tadınızı genişletin

Sırp mutfağı hem damak tadı hem de isim konusunda Türk mutfağına çok benziyor. Mesela Cevapcici adı verilen kebaplarını görünce İnegöl’e köfte yemeye mi geldik diye düşünebilirsiniz. Bu kebabın tek farkı, Sırpların kajmak dedikleri tuzlu ve tereyağına benzeyen bir kaymakla yenmesi. Belgrad kültürünün en güzel parçası ise, Kafana adı verilen restoranlar. Bu restoranlarda Sırp müzikleri eşliğinde Sırp mutfağının en güzel yemeklerini yiyerek geçirdiğiniz keyifli akşam 2018’in en unutulmaz anları arasına girecektir.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar