• Anasayfa
  • Bilgi
  • Alışılmışın dışında bir tatil için ülkemizden ve dünyadan 7 alternatif

Alışılmışın dışında bir tatil için ülkemizden ve dünyadan 7 alternatif

muratekinay

Seyahat etmek ve tatile çıkmak denince neredeyse herkesin aklına ilk gelen Akdeniz ve Ege kıyılarında geçirilen birkaç gün oluyor. Ancak ülkemizde ve dünyada öyle yerler var ki buralara geldiğinizde sıradan bir tatilin ötesinde çok daha farklı ve unutulmaz bir macera yaşayabilirsiniz.

İçindekiler

1- Hermanus’ta balina gözlemi

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en popüler şehirlerinden Cape Town’un yakınlarında yer alan Hermanus her yıl balinaların akıl almaz güzellikteki gösterilerine sahne oluyor. Haziran ve eylül arasında gerçekleşen balina göçü sırasında buraya gelirseniz, bu devasa büyüklükteki deniz canlılarını izlemek için gelen çok sayıda gezginin arasına katılabilirsiniz. Cape Town ve çevresini ziyaret edenlerin görmesi gereken doğal ve tarihi güzellikler galerimizde. Şehre en uygun uçuşlar ise Cape Town uçak bileti sayfamızda.

balina

Uçak Bileti

2- Akyaka’da kitesurf macerası

Yurdumuzun cennet tatil beldelerinden Akyaka özellikle son yıllarda doğanın içinde huzurlu bir tatil arayanların gözdesi. Rotasını Akyaka’ya çeviren gezginlere bölgede sunulan aktivitelerin başında gelen kitesurf ise Akyaka’nın popülerliğini gitgide arttıran nedenlerin başında geliyor. Suyun üzerinde kayarak yapılan kitesurf dışında yakın çevrede görülebilecek sayısız doğal ve tarihi güzellik de var. Rotanızı ilk fırsatta Akyaka’nın huzurlu doğasına çevirmek isterseniz hemen tıklayın ve Dalaman’a uçak biletlerini karşılaştırın!

Deniz

3- Kaş’ta kanolarla gezinti

Yine ülkemizden ancak adrenalin seviyesi biraz daha düşük bir alternatif isterseniz Kaputaş Plajı’yla ünlü Kaş’ta kanolarla kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz. Aileler için de son derece uygun olan kanolara binmek için tek yapmanız gereken bölgede genellikle günübirlik olarak düzenlenen turlardan birine katılmak. Rehberler eşliğinde gerçekleşen turlarda arada yüzme molaları vererek serin sularda kulaç atabilirsiniz. Kaş’ta konaklama alternatifleri ise genellikle birkaç odalı küçük oteller ve pansiyonlardan meydana geliyor. Bölge otellerini karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak isteyenler buraya!

sandal

4- Ruanda’da goril safarisi

Peki, Afrika’nın uçsuz bucaksız doğasında, inanılmaz manzaralarla dolu bir coğrafyada tura çıkmaya ne dersiniz? Ruanda’nın ıssız ormanlarında yaşayan gorillerin bulunduğu alanlara yapılan yolculuk tam anlamıyla sıra dışı bir tatilin hakkını veren türden. Bölgede uzun bir süredir yaşamını sürdüren gorillerin nesli günümüzde tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Ruanda’ya yapılan bu benzersiz yolculuğa katılmak ve geç olmadan gorilleri yerinde görme şansını yakalamak isterseniz ülkeye uygun fiyatlı uçuşları karşılaştırarak işe başlayabilirsiniz.

Goril

5- Zehirli bitkilerin arasında yürüyüş

Tatilde gerçekten farklı ve ilginç bir yeri görmek isteyenler İngiltere’nin Alnwick kasabasında bulunan zehirli bahçeyi bir sonraki seyahat planlarına ekleyebilirler. Bahçenin en önemli özelliği içinde yer alan bitkilerinin tamamının zehirli türlerden meydana gelmesi. Yani burada yapacağınız gezinti aynı zamanda biraz tehlikeli olabilir. Ancak farklı bir macera yaşamak isterseniz bahçede kısa bir atabilirsiniz. Bu arada hiçbir çiçeği koklamadığınıza ve bitkilere fazla yaklaşmadığınıza emin olun!

Kapı

6- Çölün ortasında bir gece

Artık adı daha çok göğe yükselen devasa gökdelenleri ve geniş alışveriş merkezleri ile birlikte anılan Birleşik Arap Emirlikleri’nde şehirlerin biraz dışına çıktığınızda çok daha farklı bir dünya ile karşılaşacaksınız. Issız çölün neredeyse ortasında hizmet veren tesisler buralara gelen ziyaretçilere çöl ortasında eşsiz bir gece geçirme fırsatı sunuyor. Bugüne kadar inşa edilen dünyanın en yüksek gökdelenine de ev sahipliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri’nde palmiye şeklinde inşa edilen yapay adaları ve insan eliyle yapılan diğer eserleri görünce şaşırmamak son derece zor! Yolunuz başkent Abu Dabi’ye düşerse, şehirde yapılabileceklerle ilgili önerilerimize göz atmayı unutmayın.

Deve

7- Yüzen pazarlarda alışveriş

Uzak Doğu’ya tatile gidenleri en fazla etkileyen şeylerden biri de bugün artık bölgenin olmazsa olmazları arasında gösterilen yüzen pazarlar. Genellikle nehir kıyısında kurulan pazarlar aslında sabit ancak ziyaretçiler kayıklarla tezgahların arasında dolaşarak alışveriş yapabiliyorlar. Dünyadaki yüzen pazarların en ünlülerinden biri Tayland’ın başkenti Bangkok’ta. Şehre geldiğinizde yerel meyveleri tadına bakmak ve son derece bir maceraya atılmak isterseniz meşhur yüzen pazarı mutlaka görün. Phuket ve Koh Samui gibi egzotik tatil cennetleri için de doğru rota olan ülkeye uçuşları karşılaştırmak isterseniz hemen tıklayın.

sandal


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN