Alanya hem denizi hem de kültürü ile dikkat çeken Türkiye’nin cennet köşeleri arasında yer alıyor. En güzel koyların ve plajların bir kısmını barındıran Alanya genel olarak tatilciler tarafından ziyaret edilse de ilçede bulunan eşsiz güzellikteki doğaya da kendinizi bırakabilirsiniz.

Özellikle sıcak havalarda nemin bunalttığı günlerde kendinizi yeşilliğin içerisine atabilir, ailenizle özel anlar yaşayabilirsiniz. Pek çok park aynı zamanda çocuk dostu olması ile biliniyor. Bu da çocuklarınızı alıp hoş vakit geçirebileceğiniz, ileride anı olarak anlatabileceğiniz bir gün geçirmeniz anlamına geliyor. Alanya’daki piknik alanlarını sıralarken Instagram’daki etiketlemeleri dikkate aldık. Sıralamamızı en fazla etiket alan yerden en az alana göre sıraladık.

Önemli not: Yazımızdaki fiyatlar, 2023 Ağustos ayına göre düzenlenmiştir. Sezonluk olarak fiyatlar değişiklik gösterebilir.

₺ Hesaplı, ₺₺ Orta, ₺₺₺ Üst düzey

1- İncekum Tabiat Parkı

Alanya’da piknik yapabileceğiniz en güzel yerlerden birisi olan İncekum Tabiat Parkı, aynı zamanda denize de girebileceğiniz bir noktada yer alıyor. Rahat bir şekilde piknik yapabilmeniz için tüm koşulların sağlandığı parkta turkuaz mavisi suları izleyerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin gittiği bir yer olan mesire alanı rahat bir şekilde gidilebildiği için de tercih ediliyor. Yalnızca günübirlik gitmek için değil, aynı zamanda kamp yapmak için de alan sunan İncekum Tabiat Parkı, stresi atmak ve dinlendirici bir gün geçirmek için en ideal noktalardan birisi.

Neden burayı tercih etmeliyim?

İncekum Tabiat Parkı, yemyeşil ağaçların maviliklerle buluştuğu bir alanda yer alıyor. Sevdiklerinizle eğlenceli bir gün geçirmek ve aynı zamanda etrafınızı keşfetmek istiyorsanız buraya mutlaka gitmelisiniz. Yemeklerden sonra doğada hafif bir yürüyüşe çıkarak farklı bir etkinlik de yapabilirsiniz. Ayrıca park içerisinde yer alan marketten alışverişlerinizi yapabilir, dışarıdan daha az malzeme ile buraya gelebilirsiniz.

Tesis imkanları

 • Doğa yürüyüşü
 • Deniz kıyısı
 • Restoran
 • Spor alanı
 • Oyun parkı
 • Büfe
 • Ücretsiz otopark

Ulaşım

Ulaşım için özel aracınızı ya da toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Toplu taşımada Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait AA01 numaralı aracı ya da Batı Birlik Kooperatifi’ne ait Manavgat minibüslerine binebilirsiniz.

Güncel fiyatlar

 • Bisiklet 28 TL
 • Motosiklet, ATV 60 TL
 • Otomobil 84 TL
 • Minibüs 255 TL
 • Midibüs 420 TL
 • Otobüs 840 TL

Konum linki

Yazar Notu: Denize giriş noktası çakıllı olduğu için deniz ayakkabınızı yanınıza almanızı öneriyoruz.

2- Alanya Kent Ormanı

Alanya’da ormanın içerisinde kendinizi doğanın kucağına bırakmak isterseniz gidebileceğiniz yer Alanya Kent Ormanı olabilir. Burası şehir merkezinden biraz uzakta olması nedeniyle özellikle sakinlik arayanların gelebileceği bir yer. İçerisinde piknik alanı dışında eğlenceli vakit geçirmek için de pek çok hizmet barındıran Alanya Kent Ormanı, özellikle hafta sonları birçok Alanyalının tercih ettiği mesire yerlerinden birisi. Ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebileceğiniz alanda bulunan parkta çocuklarınız da harika zaman geçirebilecek.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Alanya Kent Ormanı, Alanya gibi hareketli ve sürekli akışın olduğu yerleşim biriminde dinlenmek isteyenlerin gittiği bir mekan. Dolayısıyla burada hem piknik yapabilir hem de çeşitli aktivitelerle etrafınızı keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda kendinizi doğanın kucağına ve mis gibi orman havasının kollarına bırakabilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Oyun alanları
 • Yürüyüş yolları
 • Ücretsiz otopark

Ulaşım

Alanya Kent Ormanı’na yalnızca özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güncel fiyatlar

Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum linki

Yazar Notu: Temizlik burada zaman zaman sorun olabiliyor. Bu nedenle yanınızda temizlik malzemesi bulundurmanız gerekebilir.

3- Karasuluk Mesire Alanı

Alanya’da Avsallar bölgesinin yukarı kısmında bulunan Karasuluk Mesire Alanı, doğa ile kucaklaşmak isteyen kişileri ağırlıyor. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz ve gönlünüzce piknik yapabileceğiniz bu eşsiz mekânda kendinize enfes menüler hazırlayabilirsiniz. Karasuluk Mesire Alanı içerisinde piknik yaparken kullanacağınız birçok hizmet bulunuyor. Hafta sonları ailenizle eğlenceli vakit geçirmek isterseniz doğanın kalbi olan bu yere gelebilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Karasuluk Mesire Alanı, kuş cıvıltıları arasında piknik yapmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Mevsim ayırt etmeksizin her zaman gelebileceğiniz bir yer olması dolayısıyla gelinen mesire alanında temiz hava alarak güzel vakit geçirebilirsiniz.

Tesis imkanları

  Temiz su

  Kamelya

  Yürüyüş yolu

Ulaşım

Karasuluk Mesire Alanı’na herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermiyor. Bu nedenle yalnızca özel aracınızla gidebilirsiniz.

Güncel fiyatlar

Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum linki

Yazar Notu: Karasuluk Mesire Alanı yakınında ya da içerisinde market bulunmuyor. Bu nedenle alışverişinizi buraya gelmeden önce yapmalısınız.

4- Konaklı Piknik Alanı

Alanya’daki Konaklı bölgesinde yer alan Konaklı Piknik Alanı, ilçedeki en iyi mesire yerlerinden birisi. Hafta sonları çok fazla kalabalık olabilen piknik alanında her detay düşünüldüğü için bölge halkı ve yerleşim birimine gelen ziyaretçilerin piknik yapmak istediği bir yer haline geldi. Denizin kıyısında olmasına rağmen bir tepe üzerine kurulu olan alanda mangal alanları ve oturma yerleri muntazam şekilde yapılmış. Bu da farklı kişilerle temasın en aza indirilmesi ve rahat bir şekilde piknik yapabilmenize olanak tanıması anlamına geliyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Denizin maviliğine bakarak eşsiz bir gün geçirmek isterseniz mutlaka Konaklı Piknik Alanı’na gelmelisiniz. Yüksekte olması da bunaltıcı yaz günlerinde ferahlatan bir etki sunabilir. Aynı zamanda çocuklar için de birçok imkan sunan bu yerde tatil gününüzü huzurlu bir şekilde geçirebilir ve hafta içinin bunaltıcı stresini üzerinizden atabilirsiniz. İçerisinde marketi olduğu için yanınıza sadece piknik sırasında kullanacağınız eşyaları almanız yeterli olabilir. Ayrıca buraya hayvan dostunuzla da gelebilirsiniz. Parkın çeşitli yerlerinde onlara özel yerler bulunuyor.  

Tesis İmkanları

 • Ücretsiz otopark
 • Temiz su
 • Mangal yerleri
 • Oyun alanı
 • Market

Ulaşım

Konaklı Piknik Alanı’na çeşitli toplu taşıma araçları gidiyor. Alanya Özel Halk Otobüsü olan 50 numaralı araç, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait AA01 ve Manavgat Batı Birlik minibüsü mesire alanının yakınlarında inmenizi sağlıyor.

Güncel fiyatlar

Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum linki

Yazar Notu: Özel aracı ile alana gelecek olan misafirlerin navigasyona dikkat etmesi gerekiyor. Zaman zaman yanlış yönlendirebiliyor ve yönlendirici tabela konusunda da eksikler bulunuyor.

5- Alanya Belediyesi Bilaller Mesire Alanı

Alanya’nın en sessiz piknik alanları arasında yer alan Alanya Belediyesi Bilaller Mesire Alanı, piknik için tercih edilebilecek bir bölge. Çam ağaçlarının altında kuş cıvıltıları arasında tüm gün güneşin yakıcı etkisinden uzakta pikniğinizi yapabileceğiniz bir yer olması nedeniyle son dönemlerde oldukça popüler bir nokta haline geldi. Yaz sıcağı da olsa sürekli serin bir havanın olması da bu tercihte etkili olabiliyor. İçerisinde piknikte kullanabileceğiniz birçok hizmetin yer aldığı bu yerde harika bir gün geçirebilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Alanya Belediyesi Bilaller Mesire Alanı, özellikle yazın yakıcı ve bunaltıcı sıcağından kaçmak için en ideal noktalardan birisi. Tüm gün çam ağaçlarının gölgesinde tertemiz havayı içinize çekebilir ve yenilenmiş bir şekilde evinize dönebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Mangal alanları
 • Kamelya
 • Oyun parkı
 • Temiz su
 • Ücretsiz otopark

Ulaşım

Alanya Belediyesi Bilaller mesire alanına yalnızca özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güncel fiyatlar

Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum linki

Yazar Notu: Piknik alanında market hizmeti bulunmuyor. Bu nedenle gelmeden önce alışverişinizi yakınlarda yer alan marketlerden yapabilirsiniz. Ayrıca alan içerisinde mangal bulabilme imkanınız olmasına rağmen zaman zaman yoğunluk sebebiyle kalmayabiliyor. Bu nedenle mangalınızı yanınızda getirmenizi tavsiye ediyoruz.

6- Türkler Piknik ve Mesire Alanı

Türkler Piknik ve Mesire Alanı, çok amaçlı kullanılabilen bir yer olması ile öne çıkıyor. Yalnızca mesire alanı için değil aynı zamanda yürüyüş yapmak isteyenlerin de tercih ettiği bir yer. Dolayısıyla özellikle hafta sonları yoğun ilgi görüyor. İçerisinde yer alan yapay şelaleler sayesinde sürekli serin bir havanın bulunduğu alanda çam ağaçlarının altında güzel bir gün geçirebilir, ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz. Her an sessiz olması da birçok kişinin piknik yapmak için buraya gelmesini sağlıyor. Ailenizle ve sevdiklerinizle burada sakin bir gün geçirerek kendinize biraz zaman ayırabilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Türkler Piknik ve Mesire Alanı, içerisinde piknik alanının yanı sıra yürüyüş yollarının da olması nedeniyle spor da yapabilirsiniz. İçerisindeki tartan pist sayesinde yorucu olmayan yürüyüşler yapabilirsiniz. Mesire alanının sürekli olarak temiz tutulması ve sunduğu imkanlar da buraya gelmek için neden oluşturuyor.

Tesis İmkanları

 • Spor alanı
 • Yürüyüş yolu
 • Deniz manzarası
 • Oyun parkı

Ulaşım

Piknik alanına toplu taşıma aracı hizmet vermiyor. Bu nedenle özel aracınızla ya da taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güncel fiyatlar

Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum linki

Yazar Notu: Piknik alanı özellikle hafta sonları çok kalabalık olabiliyor. Eğer hafta sonu buraya gelmeyi planlıyorsanız erken saatlerde alana ulaşmalısınız.

7- Emirgan Ulaş Mesire Alanı

Alanya’nın Ulaş plajında bulunan mesire alanı, daha çok bölge halkı tarafından tercih edilen bir yer olması ile öne çıkıyor. Sahil kıyısında yer alması sebebiyle sadece bir mesire alanı olarak düşünmemek gerek. Aynı zamanda denize de girebileceğiniz ve mis gibi deniz havasını içinize çekebileceğiniz bir nokta. İçerisinde mangal yapabilmek için alanlar ve oturabileceğiniz banklar bulunuyor. Manzarası ile mest eden bir mekan olması dolayısıyla özellikle yaz günlerinde hemen her gün yoğunluk oluyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Emirgan Ulaş Mesire Alanı, hem denize girebileceğiniz hem de piknik yapabileceğiniz bir yer. Dolayısıyla yalnızca manzaraya bakmakla yetinmeyip onunla bir olabilmek de istiyorsanız burası size göre bir mekan. Çocuklarınızla burada denize girerek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bölgede konaklama alanlarının az olması sessiz sakin bir yer olmasını sağlıyor. Böylece gözlerinizi kapatıp dalgaların sesini dinleyebilirsiniz.

Tesis imkanları

 • Deniz kıyısı
 • Duş
 • Ücretsiz otopark
 • Mangal alanları
 • Büfe

Ulaşım

Toplu ulaşım ile Emirgan Ulaş Mesire Alanı’na gidebilirsiniz. Alanya Özel Halk Otobüsü 50 numara buraya gelmenize yardımcı oluyor. Buna ek olarak Manavgat Batı Birlik minibüsleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güncel fiyatlar

Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum linki

Yazar Notu: İçeride büfe olsa da zaman zaman açık olmayabiliyor. Bu nedenle piknik malzemelerinizi yanınızda getirmeniz isabetli olabilir.

8- Ördekli Kamp ve Piknik Alanı

Adından da anlaşılacağı üzere ördeklerin bulunduğu ve çocukların çok eğlendiği bir yer olan Ördekli Kamp ve Piknik Alanı, Alanya’nın önemli su kaynaklarından birisi olan Ulugüney Çayı’nın havzasında konumlanıyor. Doğa ile bütünleşmek ve sessizlik arıyorsanız gidebileceğiniz bir yer olan bu güzel köşede piknik için tüm imkanlar bulunuyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Ördekli Kamp ve Piknik Alanı yanında bulunan çayda yüzebilirsiniz. Bu çay oldukça sığ olduğu için yanında bir büyüğü ile birlikte çaya girebilmesi de mümkün. Aynı zamanda balık da tutabilmenize imkan sağlayan bu eşsiz yerde akşam yemeklerinizi su ürünü ile çeşitlendirebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Mangal alanı
 • Ücretsiz otopark
 • Temiz su
 • Market
 • Duş
 • Elektrik

Ulaşım

Buraya minibüslerle ulaşım sağlamanız mümkün.

Konum Linki

Yazar Notu: Çayda yüzmeyi düşünüyorsanız yanınızda deniz ayakkabısı bulundurmalısınız.

9- Çıplaklı Yaşam Alanı

Piknik yapmak için gidilebilecek yerlerden birisi olan Çıplaklı Yaşam Alanı, hem piknik hem de yürüyüş yapabileceğiniz bir mekan. Özellikle hafta sonları yoğun olarak gidilen bir yer olan mesire alanı, güzel zaman geçirmek için en ideal noktalar arasında yer alıyor. Yeşillerin içerisinde her aileye özel piknik alanı şeklinde tasarlanan mekanda barbekü alanı ve çatılı oturma yerleri bulunuyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Hafta sonunuzu ailenizle birlikte geçirmek istiyorsanız Çıplaklı bölgesinde gidilebilecek tek mekan olan mesire alanında çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Çocuk parkı
 • Mangal alanları
 • Ücretsiz otopark
 • Basketbol sahası
 • Masa tenisi
 • Cafe

Ulaşım

Çıplaklı Yaşam Alanı yakınlarına kadar toplu taşıma aracı hizmet veriyor. Alanya Özel Halk Otobüsü olan 18 numaralı araç sizi buraya ulaştırıyor.

Güncel fiyatlar

Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum linki

Yazar Notu: Burada market bulunmadığı için alışverişinizi önceden yapmanız gerekiyor.

10- Mahmutlar Belediyesi Mesire Alanı

Mahmutlar bölgesinde tek mesire alanı olan bu yerde çam ağaçlarının altında mangal yapabilir, ailenizle eşsiz zaman geçirebilirsiniz. Tatil günlerinizde ailenizle yapacak etkinlik arıyorsanız buraya mutlaka gitmelisiniz. Yüksek konumu sayesinde deniz manzarası eşliğinde yapacağınız piknikte kuş sesleri arasında dinlenme fırsatı bulacaksınız.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Mahmutlar Belediyesi Mesire Alanı, serin olması dolayısıyla bölgede yaşayanlar tarafından tercih ediliyor. Aynı zamanda manzarasının olması ve mesire alanındaki hizmetler dolayısıyla birçok kişinin tatil günlerini değerlendirdiği bir alan haline geldi.

Tesis İmkanları

 • Piknik alanı
 • Temiz su
 • Çocuk parkı

Ulaşım

Mahmutlar Belediyesi mesire alanına özel aracınızla gidebilirsiniz.

Güncel fiyatlar

Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum linki

Yazar Notu: Aracınızla mesire alanına giderken dikkatli olmalısınız. Yolların çok virajlı olduğunu belirtmek isteriz.

Araç Kiralama

11- Ulaş Mesire Piknik Alanı

Aynı anda birçok aktiviteyi bir arada yapabilmenize olanak sağlayan Ulaş Mesire Piknik Alanı, yalnızca Alanyalıların değil, turistlerin de ilgisini çekiyor. Alan içerisinde ücretsiz kamp alanının da yer alması bu ilgiyi daha da artırıyor. Deniz kıyısında olması sebebiyle maviliklere dalabilir ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra balıkçılığa meraklıysanız olta balıkçılığı da yapabilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Ulaş Mesire Piknik Alanı, yalnızca mangal yapılacak bir alan olarak düşünülmemelidir. Denize girebileceğiniz, tüm gün güneşlenebileceğiniz ve ardından sevdiklerinizle çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz bir alan olması en büyük avantajları arasında yer alıyor. Ayrıca gün batımını izleyebilme imkanınızın da olması dolayısıyla romantik anlar da yaşayabilirsiniz. Piknik alanı içerisinde doğa yürüyüşü yapma imkanı ve bisikletinizle tur atma şansınız da bulunuyor.

Tesis İmkanları

 • Mangal alanları
 • Duş
 • Büfe
 • Ücretsiz otopark
 • Kafe
 • Soyuma kabini

Ulaşım

Mesire alanına toplu taşıma araçları hizmet veriyor. Alanya Özel Halk Otobüsü 1 ve 50 numaralı araçlar buraya gidebilmenize olanak sağlıyor. Buna ek olarak Manavgat Batı Birlik minibüsleri de alanın yakınlarından geçiyor.

Güncel fiyatlar

Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum linki

Yazar Notu: Burada denize girmek istiyorsanız seviye konusunda dikkatli olmalısınız. Deniz seviyesi bir anda boyunuzu aşabiliyor.


ipekincir
İpek İncir
80 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar