Afyonkarahisar’ın en güzel piknik yerleri

ipekincir

Tabiatın sakinleştirici güzelliklerini keşfetmek ve doğayla iç içe olmak için Afyonkarahisar'da bir piknik planı yapmak isteyebilirsiniz. Kaplıcaları ile ünlü bir kent olan Afyonkarahisar, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de öne çıkan bir yer. Afyonkarahisar yer altı kaynaklarının yanı sıra tarihi noktada da önemli bir kent olması ile öne çıkıyor. Kurtuluş Savaşı’nın noktalanmasında en önemli rolü oynayan şehir, Büyük Taarruzun başlangıcının yapıldığı kent olarak biliniyor. Afyonkarahisar’da piknik yapabilmenize olanak tanıyan pek çok alan yer alıyor. Bu yerler arasında kendinizi şehirden uzaklaştırabileceğiniz yerler olduğu gibi kent ile iç içe geçmiş noktalar da bulunuyor. Yapacağınız piknik etkinliği ile bedeninize dinlenme alanı açabilir ve ruhunuzun derinliklerine kadar doğayı hissedebilirsiniz. Piknik alanlarını Instagram’daki etiketlere göre sıraladık. Böylece en popüler ya da kendinize en uygun yerlere giderek harika bir gün geçirme şansını elde edebilirsiniz.

Önemli not: Yazımızdaki fiyatlar 2023 Eylül ayına göre düzenlenmiştir. Sezonluk olarak fiyatlar değişiklik gösterebilir.

1. Akdağ Tabiat Parkı

akdag-tabiat-parki

Afyonkarahisar’ın kaplıcaları ile ünlü ilçesi Sandıklı’da yer alan Akdağ Tabiat Parkı, içerisinde birçok sosyal tesisi barındıran bir yer olarak biliniyor. Mesire alanı içerisinde yalnızca belirli alanlarda mangal yapılmasına izin verilse de zaman zaman yasak koyulabiliyor. Bu nedenle önceden bilgilenerek gitmekte fayda var. İçerisinde çocuk parkı da barındıran Akdağ Tabiat Parkı’nda aynı zamanda yetişkinlerin kullanabileceği spor aletleri de bulunuyor. Piknik haricinde eğer burada konaklamayı düşünüyorsanız içerisinde bungalov ve çadır yerleri yer alıyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Eğer doğa düşkünüyseniz ve pikniğinizi yeşilin tam kalbinde yapmak istiyorsanız Akdağ Tabiat Parkı aradığınız yer olabilir. Çocuklarınızla eşsiz bir gün geçirebilir, onlara doğayı öğretebilirsiniz. Park içerisinde yürüyüş yollarının da yer alması dolayısıyla piknik sonrasında ya da öncesinde kendiniz doğanın kucağına bırakabilirsiniz. Burada bulunan gölü seyredebilir ve huzuru bulabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra ailenizle daha farklı bir aktivite yapmak isterseniz gölde bir tekne turuna katılabilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Piknik masaları

 • Oyun ve spor alanları

 • Büfe

 • Kamp alanı

 • Tekne turu

 • Bungalov

Güncel fiyatlar

 • Motosiklet-ATV: 5 TL

 • Otomobil: 15 TL

 • Minibüs: 50 TL

 • Midibüs: 70 TL

 • Otobüs: 120 TL

Ulaşım

Buraya herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermediği için kendi aracınızla gelebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Akdağ Tabiat Parkı’nda telefon çekmiyor. Ayrıca içerideki büfe her gün açık değil.

2.Atatürk Ormanı Piknik ve Mesire Alanı

ataturk-ormani-piknik-ve-mesire-alani

Afyonkarahisar’ın merkezinde yer alan Atatürk Ormanı Piknik ve Mesire Alanı, oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olması nedeniyle büyük ilgi ile karşılaşıyor. Kentte gidilebilecek ferah yerlerin başında gelen ormanda çevre düzenlemesi son derece güzel bir şekilde yapılmış. Sizi piknik yaparken güneşten koruyan kamelyaların yanı sıra barbekü alanlarının da olması rahat bir şekilde mangal yapabilmenize olanak sağlıyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Afyonkarahisar merkezinde hem büyük hem de gezilebilecek alanları olan neredeyse tek yer olması Atatürk Ormanı Piknik ve Mesire Alanı’nı öne çıkartıyor. Geniş alan üzerine kurulu olması başka kişilerle olan temasın da önüne geçiyor. Bu sayede rahatlıkla pikniğinizi yapabiliyorsunuz. İçerisinde yer alan yapay şelale ve küçük havuz sayesinde de suyun yaydığı ferahlıkla sıcak günün etkisini azaltabilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Barbekü alanı

 • Temiz su

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

Atatürk Ormanı Piknik ve Mesire Alanı’na herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermiyor. Bu nedenle kendinize ait araçla ya da taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu:Her ne kadar şehir merkezinde olsa da alışveriş yapabileceğiniz alanlar kısıtlı. Bu nedenle piknik ürünlerinizi yanınızda getirmenizi tavsiye ediyoruz.

3. Horan Parkı

horan-parki

1955 yılından bu yana Bolvadin ilçesinde hizmet veren Horan Parkı içerisindeki imkanlarla öne çıkıyor. Yıllar içerisinde yapılan eklemelerle güzelleştirilen bu yerde çocukların eğlenmesi için lunapark dahi var. Genel olarak çam ağaçlarının yer aldığı parkta kamelyalarda oturarak pikniğinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra içeride kafenin de olması misafirlere farklı seçenekler sunabiliyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Horan Parkı, yalnızca bir piknik alanı değil. Aynı zamanda çocukların ve gençlerin eğlenebileceği lunaparkı ve oyun alanının yer aldığı bir yer. Dolayısıyla hem büyükler hem de küçükler burada çok güzel zaman geçirebilir ve üzerlerinde biriken yorgunluğu atabilirler. Ayrıca burada bulunan ağaçlardan yayılan güzel kokuları içine çekebilen misafirler stresten arınmış bir şekilde buradan ayrılabilirler.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Lunapark

 • Oyun alanları

 • Kafe

 • Ücretsiz Otopark

Güncel Fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

Horan Parkı’na herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermiyor bu nedenle kendinize ait araçla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Hafta sonları kalabalık olabiliyor. Bu nedenle erken gelmenizi öneriyoruz.

4. 26 Ağustos Tabiat Parkı

26-agustos-tabiat-park

Muhteşem doğası ve gölü ile birçok kişiyi kendisine hayran bırakan 26 Ağustos Tabiat Parkı, Sinanpaşa ilçesinde misafirlerini ağırlıyor. Doğal güzellikler içerisinde piknik yapmanıza olanak tanıyan parkta çim alan üzerine oturma yerleri ve barbekü alanları yer alıyor. Çocuklar için de uygun bir yer olan parkta oyun alanında çok değişik oyuncaklar yer alıyor. Spor yapmak isteyenlere de imkan sunan 26 Ağustos Tabiat Parkı bu anlamda bünyesinde tenis kortu, halı saha gibi yerler barındırıyor. Özellikle bahar aylarında çok güzel olan park, yaz aylarında da büyük ilgi görüyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Afyon kent merkezine oldukça yakın olan 26 Ağustos Tabiat Parkı, doğa ile bütünleşmek için gidilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Sevdiklerinizle birlikte göl kıyısında yürüyüş yapabilir, içeride verilen hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Barbekü

 • Oyun alanı

 • Otopark

 • Halı saha

 • Tenis kortu

Güncel fiyatlar

 • Araçla giriş – 30 TL

Ulaşım

26 Ağustos Tabiat Parkı’na ulaşım yalnızca aracınızla sağlayabilirsiniz. Bölgeye herhangi bir toplu taşıma hizmet vermiyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Burada büfe veya restoran bulunmadığı için piknik malzemelerinizi önceden temin etmelisiniz.

5. Erkmen Tabiat Parkı

erkmen-tabiat-park

Afyonkarahisar merkezine oldukça yakın olan Erkmen Tabiat Parkı, kentte yaşayanların özellikle hafta sonları ilgi gösterdiği bir yer. Büyük bir alana sahip olan parkta piknik için de birçok imkan bulunuyor. Sizi güneşten koruyacak kamelyaların yanında barbekü alanlarının bulunması doğayı korumak için alınan önlemler arasında yer alıyor. Erkmen Tabiat Parkı içerisindeki yürüyüş yolları ile de öne çıkıyor. Piknik sonrasında sevdiklerinizle kendinizi yeşilin kucağına atabilir ve günlük sporunuzu yapabilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Erkmen Tabiat Parkı, yeşil ile buluşmanızı sağlayacak bir ortam oluşturuyor. Özellikle çocuklara doğa sevgisi aşılamak istiyorsanız burayı tercih etmelisiniz. Burada bulunan göl ve çevresinde yürüyüş yaparak içinize tertemiz havayı ve taptaze oksijeni çekebilir ve kendinizi yenilenmiş gibi hissedebilirsiniz. Bahar aylarında buraya gelirseniz çiçekleri, kışın gelirseniz de kartpostallardan fırlayan görüntüleri görebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Barbekü alanı

 • Yürüyüş yolları

 • Temiz su

Güncel fiyatlar

 • Araçla giriş – 30 TL

Ulaşım

Buraya herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermiyor. Bu nedenle aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Hafta sonları kalabalık olabiliyor. Bu nedenle erken saatlerde gitmenizi öneriyoruz.

6. Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı

baskomutanlik-tarihi-milli-parki

Kurtuluş Savaşı’nın son hareketinin yapıldığı ve düşmanın Anadolu topraklarından atılmasının ilk adımı olan mücadelenin ilk adımı olan Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak il sınırları içerisinde yer alıyor. İçerisinde tarihi alanların yanı sıra endemik bitkilerin de yer almasından dolayı milli park statüsüne alınan bu yerde kamp alanı içerisinde piknik yapabilirsiniz. Hem tarihi öğrenip hem de güzel bir gün geçirme şansını sunan Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı’nda doğayı da keşfedebilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı yalnızca bir piknik ya da kamp alanı olarak düşünülmemeli. Burada geçen çetin savaşların izleri bugün dahi korunuyor ve gelen ziyaretçilerin ilgisi ile karşılaşıyor. Dolayısıyla özellikle çocuğunuz varsa buraya getirip geçmişte yaşananları öğretebilir ve onlara tarihin bu sayfasını gösterebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Piknik alanı

 • Kamp alanı

 • Temiz su

 • Otopark

Güncel fiyatlar

 • Araçla giriş – 30 TL

Ulaşım

Afyonkarahisar şehir merkezinden Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı’na giden dolmuşlar hizmet veriyor. Bunun yanı sıra kendinize ait araçla da buraya gelebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Piknik alanı içerisinde büfe bulunsa da tüm malzemeler yer almayabilir. Bu nedenle alana hazırlıklı gitmenizi öneriyoruz.

7. Nuri Demirayak Parkı

nuri-demirayak-parki

Afyonkarahisar’ın merkezinde yer alan ve birçok kişinin nefes alma durağı olan Nuri Demirayak Parkı, piknik için de oldukça ideal seçenekler arasında bulunuyor. Mesire alanında piknik yapabilmeniz için özel olarak konulan kamelyalar ve hemen yanı başlarında bulunan barbekü alanları sayesinde tüm gün sorunsuz bir şekilde eğlenebilir ve üzerinizdeki stresi atabilirsiniz. İçinde yer alan çocuk parkı ile özellikle aileler tarafından sıkça tercih edilmesini sağlıyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Şehir merkezinden uzaklaşma imkanınız yoksa ve piknik yapmak istiyorsanız Nuri Demirayak Parkı’na gelebilirsiniz. İçerisinde büyük ağaçların yer aldığı bu harika yer kentin nefes alma alanları arasında yer alıyor. Piknik sonrasında park içerisinde yer alan yolda dolaşabilir ve sporunuzu yapabilme imkanına da sahipsiniz.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Barbekü alanı

 • Temiz su

 • Mescit

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

Buraya toplu taşıma aracı hizmet vermiyor. Bu nedenle yalnızca aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Hafta sonu gitmeyi planlıyorsanız yoğunluk nedeniyle erken gitmenizi tavsiye ediyoruz.

8. Hıdırlık Mesire Alanı

hidirlik-mesire-alani

Kent merkezinde yer alan ve piknik yapmak için en uygun alanlardan birisi olan Hıdırlık Mesire Alanı, aynı zamanda yürüyüş yapmak ve temiz hava almak için de tercih edilebiliyor. Piknik için ağaçların altında yer alan masaları kullanabilir, yanında yer alan barbekü alanlarında mangalınızı yapabilirsiniz. Pikniğinizi yaparken aynı zamanda Afyonkarahisar’ın eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Hıdırlık Mesire Alanı, kentin keşmekeşinden kaçış noktası olarak değerlendirilebilir. Hem piknik yapmak için hem de doğayı keşfetmek için şehirden uzaklaşmanıza gerek kalmaz. Ayrıca burada yer alan yollarda bisikletinizi sürebilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Kente tepeden bakma şansı da Hıdırlık’ta sizleri bekliyor.

Tesis İmkanları

 • Piknik masaları

 • Barbekü alanı

 • Temiz su

 • Mescit

 • Yürüyüş yolu

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

Hıdırlık Mesire Alanına herhangi bir ulaşım aracı hizmet vermiyor. Bu nedenle kendi aracınızla gitmelisiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Şehir merkezine yakın olması dolayısıyla hafta sonu yoğunluk yaşanabiliyor.

9. Tazlar Piknik Alanı

tazlar-piknik-alani-

Sinanpaşa ilçesi Tazlar Köyü’nde yer alan Tazlar Piknik Alanı, içerisinde barındırdığı 500 yıllık çam ağaçlarıyla ünlü bir nokta. Rahat bir şekilde piknik yapmanızı sağlayan kamelyaların yanı sıra mangal için belirlenen barbekü alanlarını da bulunduran mesire yerinde ailenizle ya da arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebilirsiniz. Piknik sırasında sıcak içeceklerinizi içebilmeniz için yanınızda getireceğiniz semaverinizi yakıp, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Doğayı seven ve onunla bir olmak isteyen kişilerin akın ettiği Tazlar Piknik Alanı, içerisinde bulundurduğu yüzyıllara meydan okuyan çam ağaçları sayesinde yemyeşil bir örtüde piknik yapmanızı sağlıyor. Bu da tertemiz havayı ciğerlerinize çekip, kendinizi yenileme fırsatı veriyor. Özellikle kent merkezinde yaşayan kişilerin şehirden uzaklaşmak için gitmesi gereken bir yer. Tüm bunlara ek olarak orman içerisinde kısa bir gezintiye çıkabilme şansınız da bulunuyor.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Barbekü alanı

Güncel fiyatlar

 • Araçla giriş – 10 TL

Ulaşım

Kent merkezinden yaklaşık olarak 48 kilometre uzaklıkta yer alan piknik alanına yalnızca aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Burada doğanın kalbinde olduğunuz için alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulunmuyor. O nedenle piknik malzemelerinizi yanınızda getirmenizi öneriyoruz.

10. Taşoluk Değirmenönü Mesire ve Piknik Alanı

Kent yaşamından sıkıldıysanız ve kuş sesleri arasında piknik yapmak istiyorsanız Taşoluk Değirmenönü Mesire ve Piknik Alanı aradığınız yer olabilir. Sinanpaşa ilçe sınırlarında yer alan bu eşsiz yer yeşile doymanızı sağlayacak. İçerisinde kamelyaların yer aldığı mesire yerinde mangal yapabilmeniz için barbekü alanları da bulunuyor. Bu alanlar haricinde mangal yakmanıza kesinlikle izin verilmiyor. Özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalan halkın uğrak noktası olan bu eşsiz yerde çocukların oynayabileceği birçok alan da bulunuyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Ailenizle ya da arkadaşlarınızla doğanın içerisinde oluşturulmuş piknik alanına gitmek isterseniz Taşoluk Değirmenönü Mesire ve Piknik Alanına gelebilirsiniz. Buradaki ağaçların yaydığı mis gibi kokuyu ve tertemiz havayı içinize çekebilir ve kendinizi yenilenmiş gibi hissedebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Barbekü alanı

 • Çocuk parkı

 • Otopark

Güncel fiyatlar

 • Araçla giriş – 15 TL

Ulaşım

Toplu taşıma aracı bu bölgede hizmet dışında kalıyor. Bu nedenle aracınızla gelebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu:Burada marke ya da büfe olmadığı için alışverişinizi önceden yapmanız gerekebilir.

Otobüs Bileti


ipekincir
İpek İncir
490 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN