Ekonominin tanımında da kıt kaynaklar terimi geçer. Genel anlamda ekonomi yönetimini yapmanın temel felsefesi de kıt kaynakları yönetmeyi başarmaktır. Biz bu yönetimler içerisinde, bütçe yönetimi ile ilgiliyiz. Bütçeniz de kıt bir kaynaktır. İstediğiniz zaman ne yazık ki artış göstermez ve her zaman belli bir standartta devam eder. Bu nedenle, her zaman bütçenizi optimum şekilde yönetmek zorundasınız. Bütçe yönetiminin en temel ayaklarından bir tanesi de ürün satın almayı bilmek, yani bilinçli tüketici olmaktır.

Ben finansal piyasalarda işlem yaparken, aklımda basit bir felsefe vardır. Yatırım yapacağım finansal enstrümanın fiyatı en uygun seviyedeyken alım yapmayı beklerim. Bunu kaba tabirle ‘ mal, alırken kazanılır ‘ şeklinde özetlerim. İşte tüketimde de bu felsefe geçerlidir. Bütçe yönetiminin altın kurallarından bir tanesi bu olmalıdır. Çünkü bir ürün ya da hizmetin fiyatı ve özellikleri değişiklik gösterir. Bir ürün ya da hizmet satın almadan önce mutlaka araştırma yapmanız gerekir. Bu araştırmayı yapmadan önce, kendi ihtiyacınızı net şekilde belirlemeniz gerekir.

İnternet aboneliği başlatacaksanız öncelikle ihtiyaçlarınızı belirleyin!

Bugün internet hizmeti satın almak istediğinizi varsayarak, ADSL tarifeleri üzerinden konuşalım. İnternet, kuşkusuz bir ihtiyaç ve artık her evin olmazsa olmazı. Burada hemfikiriz! Ancak esas hemfikir olmamız gereken konu, hangi tür adsl tarifesinin size uygun olup olmadığı olacak.

Burada ilk yapmanız gereken şey ihtiyacınızı belirlemek. İnterneti ne kadar hızlı kullanmanız gerekiyor, bu soruya cevap vererek başlayın. Eğer herhangi bir iş amaçlı değil tamamen keyfi amaçlı internet aboneliği istiyorsanız, bir sayfanın açılması ya da bir download için birkaç dakika sabır gösterebilirsiniz. Bu sabrı göstermemek demek, bütçenize ekstra bir maliyet bindirecek çünkü.

Eğer interneti çok fazla download yapmadan kullanıyorsanız, kota seçenekleri sizin için ideal olabilir. 4 GB - 6 GB arasındaki limitlerden bir tanesini seçebilirsiniz. Aylık download miktarınız, eğer ki internetten film vb izlemiyorsanız bu limitleri aşmayabilir. En azından kontrollü giderek, izlediğiniz videolara sınırlama getirerek, bu limitleri aşmamaya dikkat edebilirsiniz. Çünkü bu limit bütçenizdeki harcamanıza da bir sınırlandırma getirecektir. Mümkün olduğu kadar uygun koşullu tarifelerden bir tanesini seçebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza karar verdikten sonra, ADSL tarifelerini mutlaka inceleyin!

Bütçenizi korumak adına yaptığınız bu ihtiyaç belirleme işleminin faydasını, ADSL tarifenizi seçerken göreceksiniz. Enuygun.com internet bağlantırları sayfasından karşılaştırma yapmaya başlayabilirsiniz. İhtiyacınıza göre karar verdiğiniz hız ve limit seçeneğine göre arama yaparak, ADSL tariflerini karşılaştırabilirsiniz. Aklınızda olan servis sağlayıcıyı, diğer servis sağlayıcılarla karşılaştırarak, en uygun kararı verebilirsiniz.

Burada servis sağlayıcıların kampanyalarına da dikkat etmek gerekiyor. Özellikle taahhütleri iyi incelemeniz faydalı olacaktır. 24 aylık taahhüt ile nispeten daha ucuz fiyatta alacağınız ADSL tarifenize, 24 aylık taahhüt süresince zam yapılıp yapılmayacağını sorun. Bu 24 ay süre içerisinde tarifeden ayrılmak isterseniz, ‘ cayma bedelinin ‘ neye göre hesaplanacağını öğrenin. 

24 aylık taahhütlü kampanyalarda ilk 3 veya 6 ay arasında daha ucuz fiyatta ödeme yaparsınız. Sonraki aylarda ödeyeceğiniz miktar artar. Ortalama olarak 24 ay içerisinde ne kadar ödeyeceğinizi mutlaka öğrenin. Bütçenizde, internet kalemine bu gideri yazacağınız için ilk aylarda ne kadar, sonraki aylarda ne kadar ödeyeceğinizin bilgisini ayrıntılı olarak isteyin. 

Bazı kampanyalarda modem size hediye olarak verilir. Taahhütlü aldığınız takdirde, bu modeme ücretsiz olarak sahip olacağınız söylenir. Eğer böyle bir tarife seçecekseniz, mutlaka tarifeden vazgeçme şartlarını öğrenin. Kaç aylık kullanımda modemin sizin olacağının bilgisini alın. Çünkü taahhütten vazgeçmeniz durumunda, size çıkarılacak ‘ cayma bedeli ‘ ne modemi de dahil edebilirler. Bunları baştan düşünerek başvurunuzu yapın ve sonunda karlı çıkan her zaman siz olun!

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.