ADSL bağlantı hızım tarifemde sunulandan neden farklı?

betulsungurlu

Türkiye’de şu anda ADSL’de mevcut altyapı ile sunulabilen en yüksek bağlantı hızı 8 Mbit/s. Ancak dikkat edilirse bu hızdaki tarifeler genellikle ‘8mbit/s’ye kadar’ ibaresi ile sunuluyor. Yani bu rakam ulaşılabilecek en yüksek hızı ifade ediyor. Zira abonenin bulunduğu yerdeki telefon altyapısının kalitesi ve merkeze uzaklığı veri indirme hızının en önemli belirleyicileri.

ADSL’de internet erişimi telefon hattı olarak döşenmiş bakır kablolar aracılığıyla sunuluyor. Bulunduğunuz yerdeki kablo altyapısı göreceli olarak daha ince ise, aynı anda daha az veri taşınabildiğinden internetteki veri indirme hızını olumsuz etkiliyor. Hatta eski ve sık sık kopmaların olduğu bir hat ise ADSL’de kesintiler de yaşanabiliyor. Hızı etkileyen bir diğer husus ise abonenin bulunduğu yerin telefon santraline uzaklığı. Uzaklık arttıkça hız azalıyor. Bu santrallerdeki merkezi ADSL cihazlarının performansı bile hızı etkileyebiliyor.

Telefon santrallerindeki yoğunluk, abonelerin veri indirme trafiği de hızınızı etkileyen faktörler arasında. Sizinle aynı hat üzerinden ADSL aboneliği olan kişilerin yarattığı yoğun trafik, sizin internet hızınızın azalmasına neden olabiliyor. Bu sebeple günün farklı saatlerinde farklı hızlarda internete bağlanmanız sözkonusu olabiliyor. İnternet kullanımının yoğun olduğu saatlerde hızınız azalırken, az olduğu saatlerde hızınız artabiliyor.

Bunun dışında kendi modeminizin performansı da hızınızı etkileyebiliyor. Örneğin 8 Mbit/s aboneliğiniz olduğu halde 2 Mbit’e kadar internet erişimine imkan tanıyan bir modeminiz varsa daha yüksek hızda internete ulaşabilmeniz mümkün olamıyor.

Yetkililer altyapının iyileştirilmesi konusundaki yatırımlarının devam ettiğini sıklıkla belirtse de, seçtiğiniz tarifeyi satın alırken bulunduğunuz yerin en fazla hangi veri indirme hızına imkan tanıdığını da sormanızda fayda var.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar