• Anasayfa
  • Bilgi
  • 7 yıldızlı otel nedir? Dünyadaki 7 yıldızlı oteller

7 yıldızlı otel nedir? Dünyadaki 7 yıldızlı oteller

nihanbayram

Konu otellere gelince hepimizin farklı kriterleri, farklı lüks ve hizmet anlayışları bulunuyor. Kimimiz bir butik otelin o sıcak samimi atmosferini severken kimimiz de ultra her şey dahil konseptli otellerde alabileceği maksimum hizmeti seviyor. Otellerle ilgili kişisel kriterlerimiz ne olursa olsun otellerin hizmet kalitesi dünya genelinde yıldız sistemiyle ölçülüyor. Peki sık sık duyduğumuz 7 yıldızlı oteller hangileri? Bu 7 yıldızlı otellerde neler sunuluyor? 7 yıldız gerçekten var mı? Bunlar gibi sorulara bu yazımda cevap veriyorum.

İçindekiler

Otellerin yıldızları neye göre belirleniyor?

Öncelikle otellere neye göre yıldız verildiğine bir açıklık getirelim. Otel yıldızları, tesiste sunulan hizmetin kalitesine ve misafirlerine sunduğu olanaklara bakılarak kararlaştırılıyor. Ancak hangi otelin kaç yıldız alacağını belirleyen uluslararası bir sistem bulunmuyor. Otel yıldızlarını uluslararası olarak incelediğimizde en iyi otellerin 5 yıldızlı oteller kapsamında olduğunda ve 5’ten daha yüksek bir yıldızlandırma olmadığını görüyoruz.

Otellerin yıldızlandırılması ülkelere ve bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor. Avrupa’da turizm ve otel kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu HSU (Hotelstars Union), bu bölgedeki otellerin yıldızları için karar veriyorlar. HSU’nun kurucu ülkeleri arasında Almanya, Hollanda, Avusturya, İsveç, İsviçre, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti yer alıyor. Bu birliğin dışında kalan Avrupa ülkelerinin kendilerine göre yıldız belirleme kriterleri bulunuyor. Örneğin, Fransa’da otellerin mülk değerleri alacağı yıldızlar konusunda belirleyici oluyor. Eğer Fransa’da bir otelde Michelin yıldızı ödüllü bir restoran bulunuyorsa bu otelin adında “Palace” kelimesi kullanılıyor. İtalya’da ise otellerin temizlik koşulları ön planda tutularak değerlendirme yapılıyor.

Türkiye’de otellerin yıldızları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirleniyor. Bakanlığın hazırladığı “Turizmi Teşvik Kanunu ve Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik” kapsamında 1 yıldız ile 5 yıldız arasında değerlendirmeler yapılıyor. Ancak 7 yıldıza ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamış.

Uçak Bileti

7 yıldızlı otel nedir?

Az önce de bahsettiğim gibi ülkemizin yıldız belirleme koşullarında 7 yıldız ile ilgili bir açıklama yok. Dünyadaki farklı ülkelerin kriterlerini incelediğimizde onlarda da 7 yıldızdan bahsedilmediği ortada. Yani anlayacağın 7 yıldız diye resmi bir kriter yok. Dünyada 7 yıldızlı otel olarak tanımlanan oteller, ultra lüks hizmet sundukları için bu şekilde lanse ediliyorlar. Dünya genelinde 7 yıldızlı olan kimi otele gazeteciler bu sınıflandırmayı uygun görmüş, kimisi de gerçekten lüks olması nedeniyle bu şekilde kendini tanımlıyor.

Dünyadaki 7 yıldızlı oteller

Burj Al Arab Jumeriah, Dubai

burj al arab

7 yıldızlı otel denince hepimizin aklına ilk olarak Dubai’deki Burj Al Arab Jumeriah geliyor. Yelkene benzeyen tasarımıyla Dubai’nin simgesi haline gelen otel gerçekten de lüks anlayışını ekstra bir seviyeye taşıyor. Ancak otelin kendi sitesine baktığımızda 7 yıldızlı otel gibi bir ibare görmüyoruz. Otele bu unvanı gazeteciler ve öznel kuruluşlar vermiş diyebiliriz.

Burj Al Arab kendi sitesinde lanse etmese de tüm o lüks imkanlarıyla 7 yıldızlı otel olmayı hak ediyor. Denizin üzerine kurulan yapay bir ada üzerinde bulunduğu için denizaltı ile yolculuk yaparak otele ulaşabiliyorsun mesela. Otelin tüm odaları deniz manzaralı ve özel konseptlerle tasarlanmış. Her bir odada ihtiyacın olabileceğini tahmin dahi edemeyeceğin şeyler bulabilirsin. Odalar o kadar büyük ki otelin en küçük odası yaklaşık 170 metrekare. En küçük oda bile birçok 3+1 evden büyük yani anlayacağın. Otelin her bir konuğuna özel tahsis edilen uşaklar her isteğini yerine getirmek için hazırda bekliyor. Otelden özel şoförlü Rolls Royce bile kiralayabiliyorsun. Bunca lüksü bir arada bulduğun bu otel tabii ki ucuz değil. Gecelik ücretleri merak edip incelemek istersen hemen Burj Al Arab sayfamıza uğra.

Emirates Palace Hotel, Abu Dabi

Emirates palace

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında olan Birleşik Arap Emirlikleri, 7 yıldızlı otellere sahip olacaktı tabii. Ülkenin bir diğer meşhur 7 yıldızlı oteli olan Emirates Palace Hotel, Abu Dabi’de konumlanıyor. Öyle büyük bir ihtişama sahip ki bu otel için konuklar Burj Al Arab Jumeriah’tan daha iyi değerlendirmeler yapmışlar. Burj Al Arab Jumeriah’ta olduğu gibi Emirates Palace Hotel’in internet sitesinde 7 yıldızlı otel belirtisi bulunmuyor.

Otelin mimarisini gördüğünde zaten ihtişamından büyüleniyorsun. 394 süit odası da mermer ve altın kullanılarak tasarlanmış ve bir otelde arayabileceğin her şeyi fazlasıyla odanda bulabiliyorsun. Krallara layık bir konaklama imkanı sunan otelin üst katları zaten emirlik ve krallık mensupları gibi üst düzey kişilere uygun olarak tahsis edilmiş. Konuklara özel kumsal, yat limanı ve SPA imkanlarıyla kendini adeta bir masalın içinde gibi hissediyorsun. Tabii tüm bu lüks, ihtişam için ödemen gereken ücret oldukça yüksek.

Shangri-La Bosphorous, İstanbul

“Türkiye’de 7 yıldızlı otel var mı?”, “İstanbul’da 7 yıldızlı otel var mı?” gibi soruların cevabını aslında yukarıda verdik. Türkiye’de resmi yönetmelikte 7 yıldız konusunda herhangi bir ibare bulunmuyor. Bu nedenle de herhangi bir otele resmi olarak 7 yıldızlı otel diyemeyiz ama Shangri-La Bosphorous ilk açıldığında basın tarafından Türkiye’nin ilk 7 yıldızlı oteli olarak anılıyordu. Otel yönetimi ise sitesinde ve resmi kaynaklarda otelden 7 yıldızlı otel olarak bahsetmiyor.

Shangri-La Bosphorous, 7 yıldızlı olarak tanıtılmasa da Beşiktaş’ta tam boğaz kıyısında yer aldığı için sadece manzarasıyla diğer İstanbul otelleri ile kıyaslandığında bu unvanı hak edebilir. Manzaranın yanında Shangri-La otellerinde klasik hale gelen lüks hizmet anlayışı tabii ki bu otelde de hakim. 42 metrekareden başlayan odalar, giderek büyüyor ve odaların çoğunda özel teraslar bulunuyor.

Town House Galleria Hotel Milano, Milano

Town House Galleria Hotel Milano, 2007 yılında “Dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli” unvanıyla açıldı. Bu sertifika ve unvan otele İsviçreli bir değerlendirme şirketi tarafından verildi. Hatta o dönemde otelin adı Seven Stars Galleria olarak belirlenmişti. Otel yönetimi daha sonra bu ismi değiştirmeye karar verdiler ve otele günümüzdeki adını verdiler. Ancak otelin Seven Stars Suit adlı odalarının adı aynı kaldı.

Town House Galleria Hotel, 7 yıldızlı otel olarak açılışını yapsa da konuklarının yaptığı değerlendirmelere bakıldığında yeteri kadar lüks bir otel olmadığı görülebiliyor. Tabii bu noktada şunu da belirtmek de fayda var, otelin 2016 yılına kadar SPA merkezi yoktu ve odaları çok az güneş ışığı alıyordu. Bu tarz durumların 7 yıldızlı bir otelde olmasına alışmamış olan konuklar, otelden beklediklerini alamamış olacaklar ki değerlendirmeleri düşük kalmış.

Pangu 7 Star Beijing, Pekin

pangu 7 star

Daha önce Morgan Plaza adıyla anılan ejderha görünümündeki Pangu Plaza’nın yanında olan otel için ejderhanın kuyruğunda konumlanıyor diyebiliriz. Bu otelin adında bulunan 7 Star ibaresinin nereden geldiğine dair belirgin bir açıklama yok ama otel, dünyadaki en iyi 7 yıldızlı oteller listelerinde bulunuyor.

Pekin Olimpiyatları’nın yapıldığı yere yakın olduğu için Bill Gates’in oyunlar esnasındaki konaklama tercihi olan otel, lüks hizmetin yanında Çin kültürünü en iyi şekilde yansıtma konusunda da oldukça başarılı. İç tasarımı İtalyan tasarımcı Ricardo Bello Dias tarafından yapılan otelde Çin tarihini yansıtan ipek duvar kağıtları ve batının mimari esintileri bir araya geliyor.

Karkloof Safari Spa, Güney Afrika

Karkloof

Güney Afrika safarileriyle meşhur elbette. Karkloof Safari SPA da ülkenin en meşhur oteli desek doğru olur. Birçok uzman ve gezgin tarafından 7 yıldızlı otel olarak tanımlanan otelde konaklama deneyimi konuklara özel tasarlanıyor.

Otelin odalarının tasarımı konaklamadan önce misafirlere özel tasarlanıyor ve her yeni konuk geldiğinde tekrar dekore ediliyor. Otel tarafından düzenlenen safari turları konuklar için özel tahsis edilen araçlarda özel olarak düzenleniyor. Otelde bulunan SPA ise doğal yaşamın ortasında masaj keyfini yaşayabileceğin bir yer. Bu egzotik SPA’da dinlenirken hayvanları ve bahçeleri izleyebilirsin.

Laucala Island Resort, Fiji

Laucala Island Resort

Laucala Island Resort, adından da anlaşabileceği üzere Okyanusya’da bulunan adalardan birinin üzerine kurulmuş bir otel. Ada sadece tesis tarafından kullanılıyor. Yani anlayacağın tatile gittiğinde tüm ada sana özel oluyor. Ee durum böyle olunca buraya 7 yıldızlı otel yakıştırması az bile kalıyor.

Otel, bu ada üzerine özel olarak inşa edilirken doğayı korumaya çok büyük özen gösterilmiş. Doğaya zararlı olabilecek hiçbir malzeme kullanılmamış. Yağmur ormanları ve beyaz kumlar arasındaki otelde sadece 25 konuk aynı anda bulunabiliyor. Adadaki en lüks alan ise Hilltop Estate. Burada konaklamak isteyenler 11.000 metrekarelik bir alana sahip oluyorlar. Alanda iki geniş konuk evi, panoramik özel havuz bulunuyor ve konuklara aşçı, şoför ve çocuklu ailelere özel dadı da sunuluyor.

Aman Canal Grande Venedig, Venedik

canal grande venedik

Venedik’te kanala nazır bir konumu olan Aman Canal Grande Venedig, resmi olarak 5 yıldızlı olsa da birçok kişi tarafından 7 yıldızlı otel olarak tanımlanıyor. Otelde bulunan tüm odalar kanal manzaralı ve özel bir bahçeye bakıyor.

Otel lüks olduğu kadar tarihi bir yana da sahip. 18. Yüzyıldan kalma freskler ve duvarlardaki deri kaplamalar, Venedik’in geçmişteki ihtişamını en iyi şekilde yansıtıyor. Avizelerin ve mermer şöminelerin görkemli görüntüsü de cabası. Tabii ki burada konaklamak oldukça pahalı. Bu yüzden de George Clooney gibi dünya yıldızları özel kutlamalar için bu otelde konaklıyorlar.


nihanbayram
Nihan Bayram
407 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN