Dünya üzerinde ne kadar ülke varsa o kadar ilginç kural var. Öyle ki bazılarında sakız çiğnemek, bazılarında mavi kot pantolon bazılarında ise balık avlamak resmi olarak yasak! Dünyanın en ilginç yasakları hangi ülkelerde uygulanıyor biliyor musunuz?

İçindekiler

1- Dar kot pantolon - Kuzey Kore

Uygulanan çok sayıda yasakla adeta ''yasaklar ülkesi'' olarak anılan Kuzey Kore'de dar kot pantolonla dolaşmak yasaklanmış durumda.

2- Sakız çiğnemek - Singapur

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Singapur'da sakız çiğnemek aslında tam olarak yasak değil ancak sakız ithalatı yasaklanmış durumda. Bu da bir anlamda ülkede sakız bulmayı neredeyse olanaksız hale getiriyor. Aynı zamanda düzenli ve temiz caddeleri ile ünlü Singapur'a seferleri karşılaştırmak isterseniz tıklayın.

3- Zaman yolculuğu - Çin

İlginç yasaklarıyla adından söz ettiren ülkelerin başında gelen Çin'de zaman yolculuğu yapmak yasak. Henüz bu yolculuk uygulamada mümkün olmasa da ülke yönetimi şimdiden yasaklamış. Zamanda yolculuğun yasaklandığı Çin'in başkentinde gezilecek yerlere göz için acele edin!

4- Yağmur yağarken çimleri sulamak – Kanada

İlk anda kulağa biraz garip gelse de aslında son derece mantıklı bir yasak da Kanada'dan. Bu ülkede yağmur yağarken çimleri sulamak isterseniz, doğal kaynakları boşa harcamanın dışında aynı zamanda kurallara aykırı hareket etmiş olabilirsiniz.

 

5- Pazar günü balık avlamak – İskoçya

İskoçya'da bir hafta sonu geçirmeniz gerekiyorsa, balık avlama dışında farklı alternatifleri değerlendirseniz iyi olur. Çünkü burada Pazar günleri balık avlamak yasak.

6- Kaktüs kesmek – Arizona

Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona eyaletinde kaktüs kesmek çok ciddi bir suç. Hatta o kadar ciddi ki eyalet sınırları içinde kaktüs kesenler 25 yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor.


muratekinay
Murat Ekinay
469 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar