• Anasayfa
  • Bilgi
  • 65 yaş üstü Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

65 yaş üstü Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

tugbahacibayramoglu

65 yaş üstü vatandaşlar için şehirler arası seyahatlerde Seyahat İzin Belgesi alma zorunluluğu devam ediyor. Gidecekleri yerde sabit adres göstermeleri, orada en az bir ay süreyle kalmaları ya da turistik seyahat edeceklerse kalacakları otelin adresini göstermeleri şartıyla, 65 yaş üstündekiler Seyahat İzin Belgesi alarak yolculuk yapabiliyor. 65 yaş üstü vatandaşlar için Seyahat İzin Belgesi nereden ve nasıl alabilir? 

22 Mart tarihli İçişleri Bakanlığı Genelgesi'ne göre memleketinizde sabit olarak kalabileceğiniz bir adresiniz, köyünüzde kalabileceğiniz bir eviniz varsa veya yazlığınıza gitmek istiyorsanız, Seyahat İzin Belgesi almanız gerekecek. Bu belge, e-Devlet üzerinden, Alo 199 ya da mahallelerde kurulan Vefa Destek Hattı üzerinden alınabilir. Ben annem için bir kaç kez Alo 199'u arayarak bu belgeyi kolayca aldım. Telefona bakan görevli size gerekli soruları soruyor. Gideceğiniz yer, konaklama adresi, kiminle seyahat edeceğinize dair sorular. Cep telefonunuza kaç dakika içerisinde SMS geliyor. Bu SMS farklı illere ait kaymakamlıklardan da gelebilir. Kafanız karışmasın. Örneğin İstanbul'da oturuyorsunuz ancak onay SMS'i İstanbul yoğun olduğu için Trabzon kaymakamlığından da gelebilir. Bir kaç dakika içerisinde telefonla kolayca annem için belgeyi aldım.

İçindekiler

Bir ay kalma süresi var

Bu belgeyle seyahat ettikten sonra en az 1 ay süresince gidecekleri yerde konaklamaları gerekiyor. Peki e-Devlet üzerinden 65 yaş üstü vatandaşlar Seyahat İzin Belgesi'ni nasıl alabilir? Ancak turistik bir seyahat ise otel konaklaması yapılacaksa, otel adresi gösteriliyor ve 1 ay kalma zorunluluğu bulunmuyor. 

E-devlet üzerinden nasıl alınır?

İnternetten e-Devlet adresine girip arama butonuna ‘Seyahat İzin Belgesi’ yazmanız yeterli. Bu arada e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz. Arama çubuğuna seyahat izin belgesi yazıldığında karşınıza İçişleri Bakanlığı/E-Başvuru yazılı bir kısım çıkıyor. Burada sağ üstte 'Yeni Başvuru' kutucuğunu tıklamanız gerekir. Yeni başvuruyu tıkladıktan sonra üst kutuda ‘Başvuru Türü’ kısmından ‘SEYAHAT İZİN İŞLEMLERİ’ şıkkını seçip alt kutudaki Belge türü kısmında 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIMIZA SEYAHAT İZİN BELGESİ VERİLMESİ kısmını tıklıyorsunuz. Ardından bulunduğunuz ili seçiyorsunuz.

Bulunduğunuz ili seçtikten sonra devam ettiğinizde sizinle ilgili tüm kişisel bilgiler çıkıyor. Adres, telefon numarası gibi... 'Başvurulacak Taşra Teşkilatı' kutucuğundan ikamet adresinizin olduğu ilçeyi seçiyorsunuz. Örneğin benim oturduğum yer Çekmeköy'e bağlı olduğu için Çekmeköy Kaymakamlığı'nı seçmem gerekiyor. Dilerseniz yolculukta size refakat edecek kişilerin de isimleri, T.C kimlik numaraları ve doğum tarihlerini giriyorsunuz. Refakatçi zorunlu deği,l en fazla iki kişi olabiliyor.

Ardından şu an bulunduğunuz adres, gideceğiniz il, gideceğimiz adres ve seyahat türü kısımlarını seçiyorsunuz. Gerekli tüm kutucukları doldurduktan sonra başvuru yapılmış oluyor. Başvuru sonrasında size SMS kodu geliyor. Bu kodla ya da başvurunuza dair ekran görüntüsü ya da internet çıktısı alarak seyahat etmek mümkün.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar