Doğası, tarihi ve eşsiz manzaralarıyla 5 soruda Likya Yolu


muratekinay
Murat Ekinay
21 Haziran 2017 | 0

Bir tarafta yol boyunca görünüp kaybolan Akdeniz'in sonsuz maviliği, diğer tarafta ise yemyeşil çam ormanları, görkemli dağ manzaraları ve tarihe tanıklık eden antik şehirler... Doğanın tüm güzelliklerini tek bir rota üzerinde gözler önüne seren Likya Yolu sadece bir yürüyüş parkuru olmanın çok ötesinde. Burası aynı zamanda geçmiş ile bugünü birbirine bağlayan doğal bir köprü gibi. Siz de yakın zamanda Likya Yolu'nun bir bölümünü veya tamamını yürümenin hayalini kuruyorsanız yol boyunca işinize yarayacak bu sorulara ve yanıtlara göz atın.

1- Nasıl gidilir?

Toplamda 500 kilometreden uzun bir parkuru kapsayan Likya Yolu'nda yürümek için çok sayıda rotadan birini seçebilirsiniz. Bunlardan biri Ovacık'tan başlayan ve Faralya, Kabak Koyu, Karaağaç Köyü gibi yerleri kapsayan rota. Bu rota gezginlere sunduğu nefes kesici manzaralarıyla olduğu. Kadar su kaynakları bakımından zenginliğiyle de biliniyor. Bu sayede Faralya'da suyunu doldurabilir ve yola daha rahat devam edebilirsiniz. Tarihi yolun sadece bir bölümünde yürümek isterseniz Xanthos, Çavdır, Çayköy ve Üzümlü Köyü gibi farklı parkurlardan da başlayabilirsiniz. Birçok gezginin yaptığı gibi başlangıç rotası olarak Fethiye'yi seçerseniz Dalaman'a uçarak buradan yola çıkabilirsiniz. Dalaman'a en uygun fiyatlarla uçmak için hemen tıklayın ve biletleri karşılaştırın. Başlangıç olarak Antalya'yı tercih ederseniz şehre uçuracak en uygun ve avantajlı fırsatlar burada.

1- Nasıl gidilir?

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2- Nerede kalınır?

Likya Yolu gibi geniş bir alana yayılan rota üzerinde doğal olarak konaklama alternatiflerinin sayısı da hiç az değil. Fethiye ve Faralya başta olmak üzere ağaç evlerden daha büyük pansiyon ve otellere aradığınız özelliklerde bir tesiste kalabilir veya doğa ile daha fazla iç içe olmak isterseniz kamp yapabilirsiniz. Eğer kamp yapmayı planlıyorsanız yol boyunca geçeceğiniz yerlerin pek çoğunda çadır kurabileceğiniz veya uyku tulumunuzla geceyi geçirebileceğiniz ideal alanların bulunduğunu unutmayın. Yine de tercihiniz bir otel veya pansiyon olacaksa hemen en uygun otel seçeneklerini karşılaştırarak kolayca rezervasyon yaptırın.

2- Nerede kalınır?

3- Nereler görülmeli?

Antik çağlardan günümüze ulaşan sayısız kalıntı ile karşılaşacağınız Likya Yolu boyunca Fethiye, Kaş, Finike, Kalkan, Adrasan ve Kekova gibi pek çok önemli turizm merkezinde mola verebilirsiniz. Yolun tamamını yürüyerek geçmek yaklaşık 1 ay süren bir macerayı gerektiriyor. Bununla birlikte sadece bir bölümünü görmek bile tüm yaşamınız boyunca unutamayacağınız deneyimlerle buradan ayrılmanız için yeterli olacak.Yolculuk sırasında bir süre mola vermek ve bu arada kendinizi Akdeniz'in ılık sularına atmak isterseniz Patara, Olimpos ve Adrasan Koyu gibi noktalarda masmavi sularla buluşabilirsiniz. Bu arada denizin ve güneşin güneşin tadını çıkarmak için ülkemizin en güzel koylarına ve plajlarına göz atmayı unutmayın. Eğer antik kalıntılar ilginizi çekiyorsa rota üzerinde Phaselis, Simena, Myra ve Melanippe gibi 20'den fazla antik şehrin bulunduğunu bilmenizde yarar var. Ülkemizden görülmeyi hak eden en güzel antik kentlerinin bazıları ile ilgili detaylar ise yazımızda.

3- Nereler görülmeli?

4- Yürüyüş için en iyi zaman hangisi?

Likya Yolu üzerinde yürümek için herhangi bir zaman kısıtlaması yok. İster ilkbahar, isterseniz yaz sonbahar veya kış... Hangi dönemi seçerseniz seçin doğanın ve tarihi eserlerin güzelliğini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Buna karşılık bölgenin yaz aylarında kavurucu sıcakların etkisinde olması, kış döneminde ise yürümeyi zorlaştırabilecek soğuklar Likya Yolu yürüyüşü için en ideal zaman aralıklarının ilkbahar ve sonbahar olmasını sağlıyor. Kışın bitmesiyle canlanan doğanın uyanışına tanık olmak için baharın ilk günlerini veya ılık güneşin altında sararan yaprakların ilham veren görüntüsünü seyretmek isterseniz sonbaharı tercih edebilirsiniz. Likya Yolu dünyanın en çok bilinen ve yürünen yollarından biri olsa da tek değil. Likya Yolu gibi yurdumuzun diğer ünlü yürüyüş rotalarına göz atmak isterseniz hemen tıklayın.

4- Yürüyüş için en iyi zaman hangisi?

5- Başka neler yapılmalı? 

Likya Yolu macerası denince neredeyse herkesin aklına gelen tek şey yürüyüş. Ancak bu benzersiz rota yürümenin dışında görülmesi gereken sayısız harika yer, yapılacak aktivite ve yaşanması gereken birçok deneyim vaat ediyor. Yolculuk sırasında yüksekliği 2365 metreye ulaşan Tahtalı Dağı'na tırmanabilir ve dünyaya neredeyse bulutların arasından bakmanın tadını çıkarabilirsiniz. Dik yamaçlar ve engebeli yollar nedeniyle bazı yerlerde zorlayıcı olsa da yolun bir bölümünü bisikletle geçmek de seçenekler arasında. Bu sayede en azından elverişli yollar üzerinde iki teker üzerinde yol almanın keyfini sürebilirsiniz. Pek çok köy ve kasabadan da geçen Likya Yolu üzerinde gezinirken buralarda yaşayan yerel halkla tanışmayı, onlarla sohbet edip civarda bulunan farklı yerlerle ilgili bilgi almayı da unutmayın. Bu sayede önceden belirlediğiniz rotanın biraz dışına çıkabilir ancak hiç tahmin etmediğiniz türden macera dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz. Antik çağlar boyunca bölgenin önemli şehirlerinden olan Patara'ya su ulaştırması için yapılan tarihi Delikkemer'i görmek ise yol boyunca yapılabilecek en iyi şeylerden bir diğeri.

5- Başka neler yapılmalı? 

muratekinay
Murat Ekinay
750 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.