40 Yıl Hatırı Olan 10 Kahve ve En İyi Adresleri

nihanbayram

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır derler. Peki, hangi kahve sizin zevkinize ve karakterinize daha uygun, hangisini nerede içmeli? Bol kafeinli bir dünya turuna hazır mısınız?

Espresso

Espresso

İtalya’ya özgü bu kahve espresso bazlı birçok diğer kahve türünün de hammaddesi aynı zamanda. Genellikle filmlerde ana karakterlerin sabahları içtiği espresso koyu kıvamı ve makinede hazırlanmasıyla ayrlıyor ve birçok kişiye göre en iyisi anavatanı İtalya’nın Triste şehrinde bulunan Cafeilly’de hazırlanıyor.

Uçak Bileti

Caffe Latte

Caffe Latte

İtalyanca süt anlamına gelen latte, adından da anlaşılacağı gibi sütle hazırlanıyor. Espressonun buharda ısıtılmış sütle buluşması bu harika kahvenin olmazsa olmazlarından. Dünyanın hemen her yerine yayılan bu kahveyi içmek için fazla uzağa gitmenize gerek yok. Muhtemelen yaşadığınız şehirde de benzer lezzeti yakalabilirsiniz ancak yine de bir öneri isterseniz, Londra’da, South Kensington’daki Muriel’s Kitchen iyi bir seçim olacaktır.

Capuccino

Capuccino

Bir rivayete göre İtalyan rahipler kahvenin tadını acı bularak biraz tatlandırmak için süt ve krema eklediler ve ortaya kahvenin en lezzetli yorumlarından biri, Capuccino çıktı. Bu dayanılmaz kahvenin tadına daha fazla varmak için üstüne biraz tarçın veya çikolata rendesi ekleyebilirsiniz. Capuccino’nun en iyi adresini arıyorsanız, İtalya’nın Bergama şehrini ziyaret etmeniz ve Café del Tasso’ya uğramanız gerekecek.

Americano

Americano

Klasik espressoya biraz daha fazla su eklenerek hazırlanan bu kahve için espressoya Amerikan yorumu dersek çok da yanılmış olmayız. En iyi Americano’yu içmek içinse, başta New York olmak üzere Amerika’nın ve dünyanın en ünlü kahve zincirlerinden biri olan Starbucks’lardan birine girebilirsiniz. Sabah kahvenizin hazırlanmasını beklerken barista ile sohbet etmek de cabası.

Macchiato

Macchiato

İtalyanca bir kelime olan macchiato, ‘’işaretli, lekeli’’ gibi anlamlara geliyor ve bu leke espressonun üzerindeki süt köpüğünü ifade ediyor. Latte Macchiato içine süt eklenmiş ve daha yumuşak içimli bir kahve olup, en iyisini birçok ziyaretçiye göre Meksika’nın başkenti Mexico City’de bulunan Rococo Café’de içebileceğiniz gibi, şehrinizde bulunan kahve zincirlerinde de lezzetli alternatiflerini bulabilirsiniz.

Filtre Kahve

Filtre Kahve

Çekilmiş kahvenin filtre edilerek demlenmesiyle hazırlanır. Alternatiflerine göre daha sert içimli bu kahveyi Londra, New, York, Berlin gibi dinamik şehirlerde şehir turuna ara verdiğinizde içerseniz yoğun kafein içeriğiyle size canlandıracak ve şehrin dinamik yapısına uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Ama ben en iyisini içmek istiyorum derseniz, tavsiyemiz Kanada’nın Vancouver şehrinde bulunan Luna Café.

Mocha

Mocha

Klasik latteye çikolata ve şeker eklenmesiyle hazırlanan mocha, daha yumuşak içimli bir seçenek ve hem sıcak hem de soğuk olarak içilebiliyor. Kahve zincirlerinin vazgeçilmezlerinden olan Mocha, İtalya, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de fazlasıyla yaygın. En iyi mochanın peşine düşenler için tavsiyemizse, Santa Monica, Kaliforniya’daki The Coffee Bean & Tea Leaf.

Café au lait

Café au lait

Fransızların filtre kahveye yorumu denebilecek café au lait yoğun süt tadını sevenler için ideal bir seçim. Hazılrmaksa çok kolay. Sade filtre kahveye 2/3 oranında süt ekleyin ve filtre kahvenin yoğun süt aromasıyla uyumunun keyfini çıkarın. En iyi café au lait’in tadına de Paris’in bistrolarında varabileceğinizi söylememize gerek yok diye düşünüyoruz. Peki, en iyisi hangisi derseniz, tavsiyemiz Café de Flore.

Mırra

Mırra

Dünyadan en lezzetli kahve yorumlarını sıraladıktan sonra ‘’Peki ülkemize özgü kahve alternatifleri yok mu?’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Binbir lezzetin diyarı Anadolu’da elbette kahvenin de en leziz yorumlarına rastlamak mümkün. Bunlardan biri de Güneydoğu Anadolu’da sıkça tüketilen ve Arapça acı anlamına gelen ‘mur’ sözcüğünden türetilen mırra. Mırrayı bu kadar özel yapan sadece lezzeti değil, kendine has sunumu aynı zamanda. Sıcak olarak hazılanan, daha sonra soğutulup tekrardan ısıtılan mırrayı Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin gibi şehirlerimize yaptığınız yolculuklarda mutlaka denemelisiniz. En iyi mırra keyfi nerede yapılır diyenler için bizim önerimiz muhteşem manzarasıyla Mardin Artuklu Kervansarayı Otel’in terası.

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi

Sizin tercihiniz hangi kahve bilmiyoruz ama iyi bildiğimiz bir şey varsa o da uzun arkadaş sohbetlerine ve aile ziyaretlerine en fazla yakışanı Türk Kahvesi. Son zamanlarda damla sakızı, fındık, çikolata gibi farklı aromalarla tatlandırılan bu geleneksel lezzet sizi de kahve ile geleneğin buluşmasına davet ediyor. Üstelik telvesinden de falınıza baktırabilir, gelecekte neler olacağını tahmin edip, hoş vakit geçirebilirsiniz. En iyi Türk Kahvesi taze çekilmiş olanıdır. Eminönü’nde bulunan Kurukahveci Mehmet Efendi’den günün her saati taze taze çekilmiş kahvenizi alabilir, sevdiklerinizle keyifle içebilirsiniz. En keyifli Türk Kahvesi’nin adresleri içinse, Çengelköy’de bulunan muhteşem Boğaz manzarasıyla Çınaraltı Kahvesi’ni ve ünlü ziyaretçilerin de uğrak noktası olan Bebek Kahve’yi denemelisiniz. Afiyet olsun.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN