Turkmenabat Uçak Bileti Ara

Turkmenabat Hakkında

Türkmenistan'ın başkent Aşkabat’tan sonra en büyük ve kalabalık şehirlerinden biri olan Türkmenabat ülkenin kuzeydoğusunda yer alır. Şehir, tarih boyunca önemli ticaret yollarının üzerinde yer almıştır. Bugün de bölgenin en önemli ticaret merkezlerinden birisidir. Para brimi olarak Türkmen Manatı kullanılır. Karasal bir iklimin hakim olduğu şehirde kış Aralık-Mart aylarını kapsayan kış döneminde yağışlar görülür. Diğer mevsimlerde ve özellikle yaz aylarında sıcak ve kurak bir iklim hakimdir.

Kentte at yetiştiriciliği de önemli bir yer tutar. Türkmenistan en fazla at yetiştirilen ülkelerden biridir ve ülkede bu alanı daha da geliştirmek için At Bakanlığı da kurulmuştur. Ülkede çevre ülkelerin aksine at eti yenmez ve atlara özel olarak önem verilir. Türk mutfağına çok benzeyen Türkmen mutafağında pilav, çöp şiş, mantı, börek gibi lezzetler en çok sevilen lezzetler arasındadır. Yemeklerin genelinde pirinç ve soğan bol miktarda kullanılır. İstanbul’dan Aşkabat akatarmalı olarak Türkmenabat’a ulaşılabilir.

Havalimanından Turkmenabat Şehir Merkezine Ulaşım

Orta Asya Demiryolu’nun hemen üzerinde yer alması nedeniyle Türkmenabat’da tren yolcuğu oldukça yaygın. Özellikle şehirlerarası ulaşım için sıklıkla kullanılıyor. Türkmanabad’dan bineceğiniz bir tren ile hem Türkmenistan’ın hem de Özbekistan’ın birçok şehrine ulaşabilirsiniz.

Şehirde kolayca taksi bulabilirsiniz. Ancak taksilerde taksimetre cihazı bulunmuyor. Bu nedenle şoförle mutlaka gideceğiniz yeri önceden konuşup ücreti konusunda anlaşmalısınız. Pazarlık yapabilirsiniz. Şehir içerisinde toplu taşıma aracı olarak dolmuşları kullanabilirsiniz. Dolmuşlar en fazla 7 kişi kapasiteli ve bekleme yapmadan sürekli seferler düzenliyorlar.

Türkmenabat’da araç kiralayarak şehri gezmeniz mümkün. Trafik genelde yoğun ve karışık olur. Polislere karşı dikkatli olmalısınız, sıklıkla çevirme yapılıyor. Mutlaka uluslararası sürücü ehliyetine sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kent merkezinin dışında yollar oldukça bozuk. Şehir merkezinden 8 km. kadar uzaklıkta yer alan Türkmenabat Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine araç kiralayarak ya da taksi ile ulaşabilirsiniz. Dolmuşlarla ulaşımınızı sağlamanız da mümkün ancak turistler için çok tavsiye edilmiyor.

Dolmuş

Havalimanının karşısında dolmuş durakları yer alıyor. Şehir merkezine dolmuş ile çok ucuza ulaşmak mümkün. Bu araçlar 5 ilâ 7 kişi arasında yolcu taşıyor. Taksi

Taksi

Türkmenabat genelinde oldukça yaygın kullanılan bir ulaşım aracı. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için de en çok tercih edilen yöntem. Araçlar genel olarak bir taksi durağına bağlı çalışmaktan ziyade şahıslar tarafından özel olarak hizmet veriyor. Taksilerde taksimetre cihazı olmadığından fiyat konusunda mutlaka baştan pazarlık yapıp anlaşmak gerekiyor. Güvenli bir taksi yolculuğu için otelinizden size bir taksi göndermesini isteyebilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık yarım saat sürüyor.

Araç Kiralama

Türkmenabat Uluslararası Havalimanı’nda araç kiralayabileceğiniz firmaların ofislerini görebilirsiniz. Yolculuğunuz süresince rahat bir ulaşım aracına sahip olmak isterseniz bunlardan birisi ile anlaşabilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırmak mümkün. Şehir merkezine ulaşmak için M37 karayolunu takip etmelisiniz. Yolculuğunuz yarım saat kadar sürüyor.

04/07/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Turkmenabat Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
25ºC
39ºC
Cum
Cmt
22ºC
34ºC
Cmt
Paz
20ºC
35ºC
Paz
Pzt
21ºC
36ºC
Pzt
Sal
21ºC
36ºC
Sal
Uçuş Süreleri
3s 10dk
3s 30dk
3s 50dk
2s 50dk
3s 40dk
3s 50dk
2s 30dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x