Taşkent Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Taşkent Hakkında

Özbekistan'ın başkenti Taşkent, aynı zamanda Orta Asya'nın da en büyük şehridir. İpek yolu üzerinde kaldığı için tarih boyunca etkili bir şehir olan Taşkent, 1966 yılındaki depremden sonra adeta yeniden planlanmıştır. Geniş parkları, meydanları ve geniş caddeleriyle Rus şehri izlerini taşır.

Kentte Özbek, Rus, Ukraynalı nüfus yaşar. Yine sayıları azalan Yahudi Özbekler de bulunur. Novol Opera Tiyatro Binası, Ulusal Park, Chorsu Pazarı, mavi kubbesiyle dikkat çeken Kukeldash Medresesi, Televizyon Kulesi, Eski Şehir Bölgesi, Amir Timur Müzesi, Barakhan Medresesi gibi yerler gezilebilir. Taşkent ya da diğer Özbek şehirlerindeki medreseler en eski yapılardır. Bu yapılarda Ali Kuşçu, İbn-i Sina gibi önemli Türk bilginleri yetişmiştir. Orta Asya'nın kültür başkenti olarak da bilinen Taşkent'te kültür, sanat ve eğlence hayatı renklidir. Saligokh Caddesi mağazaların, kafelerin olduğu önemli bir caddedir. Puskhin Caddesi de yine ünlü markaların mağazalarının bulunduğu bir yerdir.

Her yıl Haziran ayında Taşkent Bira Festivali düzenlenir. Kenti gezmek için en uygun zamanların bahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Özbekistan'da kara iklimi hüküm sürse de Taşkent yeşil bir şehir olduğu için daha nemli bir havası vardır. Yazın sıcaklıklar 40 dereceye kadar yükselir. Kışın da soğuk olabilir. Yemeklerden önce ve sonra çay ikram edilmesi adettendir. Genel olarak pahalı bir şehir değildir. Yeme içme ulaşım açısından çok büyük paralar harcamanıza gerek kalmaz. Taşkent'te İstanbul'dan direk uçuş bulunuyor. Uçuş süresi yaklaşık olarak 4,5 saat sürüyor. Taşkent metrosu ile şehir içi ulaşım oldukça kolay. Bu metro aynı zamanda Ortadoğu'nun ilk metrosu olma özelliği de taşıyor.

Havalimanından Taşkent Şehir Merkezine Ulaşım

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta Vostohny Havalimanı bulunuyor. Özbekistan’ın en önemli havalimanı konumunda olan Vostohny Havalimanı, aynı zamanda Uzbekistan Airways havayolu şirketinin de ana merkezi olma özelliğini taşıyor.

Oldukça geniş ve büyük bir alanı kaplayan Vostohny Havalimanı’na ulaşım da oldukça kolay. Yolcular aynı zamanda uçuş öncesi ve uçuş sonrası havalimanında sunulan hizmetlerden faydalanabiliyor. Şehir merkezine 12 kilometre mesafedeki Vostohy Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi, otobüs, transfer aracı ve araç kiralama yöntemleri ile gidebilirsiniz.

Taksi

Vostohny Havalimanı’nda hizmet veren özel firmanın taksileri ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Hızlı, güvenilir ve en rahat ulaşım seçeneklerinden biri olarak taksiler, sizi yaklaşık 30 dakikada şehir merkezine ulaştırabilir.

Otobüs

Vostohny Havalimanı’ndan kent merkezine gitmek için şehir otobüslerini de kullanabilirsiniz. Taksilere göre daha hesaplı bir ulaşım seçeneği olan şehir otobüsleri sayesinde yaklaşık 45 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüslere günün her saati terminal binası önünden binmeniz mümkün.

Transfer Aracı

Vostohny Havalimanı’ndan şehir merkezine anlaşmış olduğunuz otelin transfer hizmetini kullanarak da gidebilirsiniz. Kalacağınız otelin sizin için sunduğu transfer aracı ve özel şoförü ile havalimanından otelinize beklemeden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehir merkezine gitmek için bir diğer ulaşım seçeneği araç kiralama. Havalimanındaki araç kiralama firmalarından araç kiralayabilir ve ister kendiniz kullanarak ister özel şoför eşliğinde şehir merkezine gidebilirsiniz.

01/12/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.
Taşkent Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Per
6ºC
16ºC
Per
Cum
3ºC
11ºC
Cum
Cmt
8ºC
16ºC
Cmt
Paz
7ºC
13ºC
Paz
Pzt
7ºC
18ºC
Pzt
Uçuş Süreleri
3s 40dk
3s 50dk
4s 10dk
4s 30dk
3s 20dk
4s 10dk
4s 20dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x