Poznan Uçak Bileti Ara

En Ucuz Poznan Uçak Biletleri

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Poznan Hakkında

Polonya’nın endüstri ve ticaret merkezi kentidir. Wielkopolska Bölgesi’nin başkentidir. Varta Nehri kıyılarında kurulmuştur. Ülkenin beşinci büyük şehridir. İstanbul aşığı dünyaca ünlü Polonyalı şair ve yazar Adam Mickiewicz, bu kentte doğmuştur. Poznan, tarihi köken itibarıyla ülkenin en eski şehirlerinden birisidir. Hatta Polonya’nın ilk başkentinin bu kent olduğu söylenmektedir. Ülkenin ilk hükümdarı I. Mieszko’nun mezarı, Poznan Bazilikası’nda bulunur. 19. yüzyıl itibarıyla sanayileşmeye başlayan kent, çelik ve demiryolu fabrikalarının kurulmasıyla dev atılımlar gerçekleştirmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük ölçüde zarar görmüş, fakat kısa sürede toparlanarak eski gücüne kavuşmuştur. Kent, ülkenin Avrupa’ya açılan kapısı olma özelliğiyle son derece stratejik bir önem taşımaktadır. Polonya’nın Almanya ile ilk ticaret noktasını oluşturmaktadır.

Ayrıca ülkenin en büyük endüstriyel fuar alanına sahiptir. Poznan, ilk bakışta bir sanayi ve ticaret kenti olarak algılanmasına rağmen, yeşilin hakim olduğu dev kent parklarıyla ve gölleri ile de ünlüdür. Wielkopolska Ulusal Parkı, Rusalka Gölü, Malta Gölü ve Dabrowskiego Parkı kentin başlıca doğal dokusunu oluşturmaktadır. Eski bira fabrikasının restore edilerek bir alışveriş merkezi olarak hayata döndürüldüğü Stary Browar’ın yanı sıra; Eski Market Meydanı, İmparatorluk Kalesi ve Fara Kilisesi geleneksel turizm mirasının canlı örnekleridir. Eski belediye binasındaki saatin içinden, gün ortasında fırlayan iki ahşap keçinin sergilediği mini gösteri, özellikle kentin yabancı ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Poznan, soğuk ve ılıman iklim etkisindedir. Belirgin ölçüde yağışlı bir havaya sahiptir. Ülkenin en eski havalanı olan Poznan-Lawica Havaalanı, kentin 5 km. batısında bulunmaktadır.

Havalimanından Poznan Şehir Merkezine Ulaşım

Polonya'nın en hareketli şehirlerinden biri olan Poznan, aynı zamanda bölgenin önemli kültür, eğitim ve ticaret merkezlerinden biri. Warta Nehri kıyısında kurulan kentte yoğun olarak bulunan üniversiteler ve diğer eğitim kurumlarının da etkisiyle kent çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Her yıl düzenlenen tiyatro festivali ve Poznan Klasik Müzik Festivali de şehrin oldukça fazla ilgi gören etkinlikleri arasında.

Poznan'da kent merkezinin yaklaşık 7 kilometre batısında bulunan havalimanı kenti Polonya'nın diğer şehirlerine ve dünyaya bağlıyor. Özel aracıyla veya kiralık araçla havalimanı ve kent merkezi arasında ulaşımını sağlamak isteyenler de şehirde zorlanmadan yolunu bulabilir. Kentte A2 karayolunu kullanarak Poznan kent merkezi tabelalarını takip edenler kısa sürede havalimanından şehrin merkezine ulaşabilirler. Yine bu yolu kullanarak ülkenin başkenti Varşova'ya kadar gitmek de mümkün.

Kent merkezine ulaşımını toplu taşıma araçlarıyla sağlamak isteyenler içinse havalimanından şehrin farklı bölgelerine giden otobüsler mevcut. Terminal binasından çıktıktan sonra dilerseniz kapıda hazır bekleyen Poznan taksilerinden birine binebilir, limuzin kiralayabilir veya eğer varsa konakladığınız otelin servislerinden yararlanabilirsiniz.

Kentte taksi ücretleri tıpkı Polonya'nın genelinde olduğu gibi çok yüksek değil. Üstelik şehir merkezinin havalimanına oldukça yakın bir konumda bulunması taksilerin bir adım öne çıkmasını sağlıyor. Taksilerde genelde taksimetre bulunsa da dilerseniz yolculuğa başlamadan önce şoförle görüşerek kent merkezine kadar ödeyeceğiniz ortalama tutarla ilgili fikir sahibi de olabilirsiniz. Havalimanında bulunan araç kiralama servisleri sayesinde uçağınızdan iner inmez dilerseniz buradan bir araç kiralayabilir ve yolculuğunuza kendi kullandığınız araçla devam edebilirsiniz.

Şehirde bir diğer alternatif ise limuzinler. Kentin diğer ulaşım araçlarına göre daha pahalı olan limuzinlerin tercih edilme nedeni ise çok daha rahat ve prestijli bir ulaşım olanağı sağlamaları.

Orta büyüklükte bir havalimanı olan Poznan Havalimanı'ndan seyahat eden yolcuları bekleyen birçok ayrıcalıklı hizmet de var. Havalimanında yer alan kafe ve restoranlarda Polonya ve dünya mutfağından en lezzetli alternatiflerin tadına bakabilir, mağazalardan ve duty free alanından alışveriş yapabilirsiniz.

Özel yolcu salonlarında ise uçağınızı beklerken size özel ikramları tadabilir, gazete veya derginizi okuyabilir, internete bağlanabilir veya dilerseniz rahat koltuklarda dinlenip içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Havalimanında bulunan konferans salonları ise özellikle kenti iş amacıyla ziyaret edenler için büyük bir rahatlık ve kolaylık sağlıyor. Farklı kapasitelerde yolcuların hizmetine sunulan bu salonlardan yararlanmak isterseniz seyahatiniz öncesinde havalimanı ile iletişime geçebilirsiniz.

Otobüs

Poznan Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşabileceğiniz ilk alternatif olan otobüsler aynı zamanda oldukça ekonomik. Havalimanı terminal binasının çıkışından birkaç adım mesafede bulunan otobüs duraklarından bineceğiniz otobüslerle kentin farklı bölgelerine yolculuk yapabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine doğru hareket eden hat ile Port Lotniczy – Dworzec Glowny arasında seyahat edebilirsiniz. Ekspres olarak hizmet veren bu hattın dışında yine havalimanından hareket eden 59 ve 48 numaralı otobüslerle kısa sürede ve kolayca şehrin merkezine ulaşabilirsiniz.

59 numaralı otobüs T3 terminalinin hemen önünden, 48 numaralı hat ise terminalin 200 metre ilerisinde bulunan Wyszeborska Caddesi'nden hareket ediyor.

Otobüs biletlerini ise hem gelen hem de giden yolcu terminalinde bulunan gazete bayisinden satın alabilirsiniz. Biletleri havalimanının gelen yolcu terminalinin önünde bulunan duraklardan ve otomatik bilet makinelerinden de almak mümkün. Üstelik eğer kullanıyorsanız farklı mobil ödeme sistemleri ile de ödemenizi yapabilir ve otobüs biletinizi kolayca alabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine kadar toplam 13 durak var ve yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor. Otobüsler her ne kadar kentin en ekonomik ve kullanışlı ulaşım araçları arasında yer alsa da taksi, araç kiralama ve otel servisleri kadar rahat değiller. Özellikle çocuklarla ve yanınızda ağır eşyalarla yolculuk yapıyorsanız otobüs dışında farklı seçenekleri de değerlendirmeniz mümkün.

Taksi

Şehirde havalimanı ve kent merkezi arası ulaşım için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif taksiler. Taksi ile Poznan Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım yaklaşık 20 dakika sürüyor. Üstelik bu mesafe için ödeyeceğiniz ücret de fazla yüksek değil. Şehre indiğinizde yanınızda ağır eşyalar varsa veya kente geç saatlerde geldiyseniz taksiler sizin için en uygun seçenek olacaktır.

Havalimanının T3 terminali önünde yolcularını bekleyen taksilerden birine binin ve gideceğiniz yere hem hızlı hem de kolay bir şekilde ulaşmanın keyfini çıkarın. Havalimanı taksilerinin sürücüleri genellikle İngilizce biliyorlar. Ancak yine de gideceğiniz adresi yola çıkmadan önce bir kağıda yazmanız ve yanınıza almanız bu konuda fazlasıyla işinizi kolaylaştıracaktır.

Ödemeyi Polonya'nın para birimi olan zloti ile yapmanız sizin için çok daha avantajlı olur. Eğer yanınızda zloti yoksa uçağınız indikten sonra havalimanında bulunan döviz bürosundan para bozdurabilir, sonrasında kent merkezine doğru yola çıkmak için taksilere binebilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehirde araç kiralama da hem hızlı hem de son derece avantajlı bir alternatif. Üstelik Poznan'da birçok Avrupa şehri ile karşılaştırıldığında araç kiralama ücretleri oldukça düşük sayılabilir. Havalimanı terminal binasında bulunan Hertz, AVIS, Europcar, Sixt, Budget ve Awos24 gibi firmalardan dilediğiniz model aracı seçerek şehri kendi kullandığınız araçla keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Şehir merkezine ulaşmak için A2 yoluna çıkarak Poznan şehir merkezi tabelalarını takip edebilirsiniz. Kentin düzenli yolları ve sakin trafiği sayesinde burada araç kullanmak hem çok keyifli hem de son derece rahat.

Aracınızı henüz şehre gelmeden önce internet üzerinden ayırtırsanız şehre indiğinizde hiç sıra beklemeden teslim alabilirsiniz. Şehirde araç kiralamanın en önemli şartlarından biri ise diğer birçok kentte olduğu gibi sürücü belgesine sahip olmak.

Özel Araç

Kentte özel araçlarla da havalimanı ve Poznan kent merkezi arasında yolculuk yapabilirsiniz. Eğer bir aracınız varsa kısa süreli yolculuklar için havalimanına kadar gelebilir ve aracınızı burada bulunan otoparka bırakabilirsiniz. Otopark ücretleri genel olarak çok yüksek değil. Acak 48 saat ve daha fazla süre söz konusu olduğunda bu ücret çok daha yüksek tutarlara ulaşabiliyor.

Havalamanından şehir merkezine kadar gelmek için terminal önünden hareket ettikten sonra kent merkezi yönlendirmelerini takip edebilirsiniz. Eğer şehirde yolları çok iyi bilmiyorsanız yanınıza bir navigasyon veya harita alarak kaybolma riskini en aza indirebilirsiniz.

Otel Servisleri

Şehirde neredeyse tüm 5 yıldızlı otellerin havalimanı transfer hizmeti bulunuyor. Bu hizmetten yararlanmak içinse yola çıkmadan önce otelinizle görüşmeniz ve rezervasyon yaptırmanız yeterli. Havalimanı ve Poznan kent merkezi arasında otel servislerini kullanmak size hem zaman kazandıracak hem de yorucu bir yolculuğun ardından son derece rahat bir araçla otelinize kadar ulaşmanızı sağlayacak.

Ancak bu servislerin ücretleri kimi zaman tahmin edilenden çok daha yüksek olabilir. Bu nedenle şehirde otel servisleri için rezervasyon yaptırmadan önce fiyatları ile ilgili de detaylı olarak bilgi almanızda fayda var. Böylece bu alanda hizmet veren farklı servis firmalarını karşılaştırabilir ve sizin için en uygun araca rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Limuzin

Şehirde rahatına ve konforuna önem verenler için limuzin servisi veren firmalar da mevcut. İster limuzin isterseniz de diğer lüks araçlardan birini seçerek uçağınızın iniş saatinde havalimanında hazır bulunmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle şoförleri ile hizmet veren bu araçlar yanında fazla eşya ile yolculuk yapan gezginler ve şehri iş amaçlı ziyaret edenler için de harika bir alternatif. Lüks araçların fiyatları taksi, servis ve otobüslerden çok daha yüksek olsa da sunulan ayrıcalıklı ve konforlu hizmet sayesinde bu farkı ödemeyi göze alabilirsiniz.

19/04/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Poznan Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
10ºC
17ºC
Cum
Cmt
13ºC
20ºC
Cmt
Paz
11ºC
20ºC
Paz
Pzt
12ºC
17ºC
Pzt
Sal
13ºC
19ºC
Sal
Uçuş Süreleri
2s 40dk
2s 10dk
2s 30dk
2s 20dk
2s 50dk
1s 50dk
2s 10dk
2s 40dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x