Kızkalesi Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Kızkalesi Hakkında

Mersin Erdemli’de bulunan Kızkalesi, denizden gelen düşmanı karşılamak ve ana karadaki kalenin savunmasına destek olmak amacıyla denizin 500 metre açığında küçücük bir adada inşa edilmiş, şehrin sembolü olan tarihi bir yapı. Kızkalesi’nin tarihteki ismi ise Korykos. Mersin’e 60 km, Erdemli’ye ise 23 km mesafede bulunan kalenin adıyla özdeşleşmiş kasabaya ulaşım minibüslerle sağlanıyor.

İlk yerleşimin M.Ö. 4. Yüzyılda başladığı düşünülen bölgede Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı’nın hüküm sürdüğü biliniyor. Hatta Fatih Sultan Mehmet’in oğlu olan Cem Sultan’ın Roma’ya gitmeden önce burada kaldığı da söylenen rivayetler arasında.

Tarihi dokusuyla turizmin de ilgi odağı olan ve özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Kızkalesi’nde kiliselere, kalelere, su kemerlerine, sarnıçlara, lahitlere ve taş döşemeli yollara rastlayabiliyorsunuz. Tarihi eserlerin yanında turistik tesislere de sahip Kızkalesi’nde iki kumlu plaj bulunuyor. Kalenin kuzeyinde, 10 km mesafedeki Adamkayalar insan kabartmaları ise bölgeye gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.  Dış çevresi 192 metre olan kalenin 8 kulesi bulunuyor. Kızkalesi’ne kıyıdan balıkçı motorlarıyla gidebiliyorsunuz.

Mersin Havaalanı henüz açılmadığı için Kızkalesi’ni görmek istediğinizde 145 km mesafedeki Adana Şakirpaşa Havaalanı’na iniş yapabiliyorsunuz. Buradan kent merkezine Havaş ile gelebiliyor, Erdemli’ye ise taksi veya toplu taşımayla devam edebiliyorsunuz.  

 

 

 

 

Haritada Görüntüle
Kızkalesi Alternatif Ulaşım
Para birimi