Irkutsk Uçak Bileti Ara

Irkutsk Hakkında

Rusya'nın doğusunda yer alan İrkutsk şehri, aynı adla anılan Irkutsk Oblastı'nın da merkezi. Buryat Cumhuriyeti, Tuva Cumhuriyeti gibi bölgelerle komşu olan İrkutsk Sibirya olarak anılan bölgede yer alıyor. Yaklaşık 700 bin kişilik bir nüfusun yaşadığı şehirde görülmeye değer yerler genellikle Angara Nehri ve çevresinde toplanmış.

Görülmesi gereken bu yerler arasında 1718-1746 yılları arasında inşa edildiği bilinen Epiphany Katedrali ilk sırada geliyor. Tarihte Çin ve Moğolistan arasında gerçekleşen ticarette önemli bir yere sahip şehirde bugün de canlı bir ticari yaşam mevcut. 

Yıl boyunca soğuk ve kurak bir iklimin hakim olduğu kentte sıcaklıklar yaz aylarında biraz daha yükseliyor. Ziyaret için en uygun dönem ise Haziran-Ağustos ayları. Kentte bulunan iki uluslararası havalimanının yanı sıra Trans Sibirya Otobanı ve Trans Sibirya Demiryolu ülkenin birçok bölgesi ile bağlantısını sağlayan önemli ulaşım ağları.

Havalimanından Irkutsk Şehir Merkezine Ulaşım

İrkutsk Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz çok sayıda toplu ulaşım aracı var. Bunların başındaysa minibüs ve otobüsler geliyor. Toplu ulaşım araçlarını kullanmak istemezseniz de terminal dışındaki taksileri ya da araç kiralama seçeneklerini değerlendirmeniz mümkün. Havalimanı dışına çıktığınızda üç farklı istasyonla karşılaşacaksınız. Station No 1, No 2 ve No 3 olmak üzere üç istasyon var. Her üç istasyondan da farklı ulaşım araçları İrkutsk şehir merkezine sefer düzenliyor.

Minibüs

İrkutsk Havalimanı’ndan şehir merkezine yapacağınız ulaşımınızda minibüsleri tercih edebilirsiniz. Minibüsler, toplu ulaşım araçları arasında en sık sefer düzenleyen ve en çok farklı hattı bulunan araçlar. Havalimanındaki Station No 1 ve No 2 istasyonlarından minibüsler sık aralıklarla sefer düzenliyor. 1 numaralı istasyona gidecek olursanız No 20 minibüs hattına binerek İrkutsk demiryolu istasyonuna direkt olarak gidebilirsiniz. 21 farklı minibüs hattından şehir merkezine gidenlerden size en uygun olanı seçerek, 20 ruble gibi çok düşük bir meblağ karşılığında ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Otobüs

Minibüs ve troleybüslerin sefer saatleri size uygun değilse normal halk otobüsleriyle ya da havalimanı otobüsleriyle İrkutsk şehir merkezine gidebilirsiniz. Otobüsler de tıpkı diğer toplu ulaşım araçları gibi hızlı, konforlu ve de hesaplı ulaşım hizmeti veriyor. 20 ruble gibi bir ücret ödeyerek 15 dakikada şehir içine gitmeniz muhtemel.

Troleybüs

İrkutsk Havalimanı’ndan İrkutsk şehir merkezine en kolay şekilde ulaşmanın bir başka yoluysa troleybüsler. Otobüslere göre daha kullanışlı olan troleybüsleri kullanmak içinse havalimanının 1 veya 3 numaralı istasyonlarından birine gitmeniz gerekiyor. Station No 1’den kalkan 4 numaralı troleybüs hattı, şehir merkezindeki Kirov Meydanı’na giderken; Station No 3’ten kalkan 6 numaralı troleybüs te Zhukovski Meydanı’na gidiyor. Ulaşım ücretiyse yaklaşık 20 Rus Rublesi. 10-15 dakikada İrkutsk şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

İrkutsk Havalimanı terminalinin dışında çok sayıda 7/24 hizmet veren taksiler yolcularını almak üzere hazırda bekliyor. Aceleniz varsa ve 410-500 rubleyi gözden çıkarmışsanız taksiyle şehir merkezine gitmek sizin için en doğru alternatif olabilir. Taksiyle şehir merkezine ulaşımınız ortalama 15-20 dakika sürecektir.

Araç Kiralama

İrkutsk seyahatiniz bir iki günden uzun sürecekse eğer havalimanına iner inmez araç kiralamanızda fayda var. Hem fiyat hem de konfor açısından sizin için daha iyi olabilir. Önceden küçük bir araştırma yapıp ön rezervasyonunuzla birlikte araç kiralama ofisine giderseniz de dakikalar içinde aracınızı teslim alabiliyorsunuz. Kiralayacağınız araçla İrkutsk şehir merkezine gitmek için izlemeniz gereken yol, Sovetskaya Caddesi ve Krasnokazachya Ulitsa. 12 dakika içinde şehir merkezine varabilirsiniz.

 

25/10/2016 Tarihinde Güncellenmiştir.
Irkutsk Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
14ºC
30ºC
Cmt
Paz
15ºC
31ºC
Paz
Pzt
16ºC
31ºC
Pzt
Sal
16ºC
26ºC
Sal
Çar
13ºC
26ºC
Çar
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Irkutsk Hakkında Daha Fazla
Para birimi
x