Gozo Uçak Bileti Ara

Gozo Hakkında

Gozo Adası, irili ufaklı beş adadan oluşan Malta’nın ikinci büyük adasıdır. Başkenti Victoria şehridir. Şövalye tarihi ile geçmiş zamanların mistik havasını barındıran ada aynı zamanda doğal dokusu ve deniz turizmi ile öne çıkmaktadır. Gozo Adası, Malta’nın en beğenilen dalış noktalarına ev sahipliği yapmaktadır. Plajları, doğa ve su sporlarına elverişli ortamları ile ülkenin bu alandaki en turistik merkezlerinden birisidir.

Gozo Adası’nın başlıca geçim kaynakları balıkçılık, tarım ve turizmdir. Önemli şehirleri; başkent Victoria, Ghajnsielem, Ix-Xatt tal-Imgarr ve Qala’dır. Mgarr Limanı, adayı dış dünyaya bağlayan ulaşım noktalarından birisidir. Liman daha çok turistik gezi amacıyla adaya gelen feribot ve seyahat gemilerini ağırlamakatadır. Dweira Bölgesi’ndeki doğal oluşumlu kayalık Azure Window (Mavi Pencere) ve Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’nin keşfine kadar dünyanın en eski dini yapısı olarak bilinen Ggantija Tapınakları, adanın en dikkat çekici turistik gezi alanlarıdır.

Günümüzde harabe niteliğindeki Ggantija Tapınakları’nın, Mısır Piramitleri’nden yaklaşık 1000 yıl önce inşa edildiği bilinmektedir. Azure Window ise çok sayıda sinama filmi çekimine sahne olmuştur ve kayalık UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Ta’pino Kilisesi ve Marsalforn Köyü de adada bulunan diğer gezi duraklarıdır. Ayrıca başkent Victoria’daki Misrah It Tokk Meydanı, Aziz George Bazilikası, Victoria Hisarı ve Meryem Ana Katedrali turizm açısından önemli yapılar arasındadır. Ada, Akdeniz iklimi etkisindedir. Gozo Havaalanı, Ghajnsielem’e 1,8 km; başkent Victoria’ya ise 3,9 km. uzaklıktadır.

Havalimanından Gozo Şehir Merkezine Ulaşım

Gozo’da yer alan küçük bir heliport mevcut fakat uluslararası uçuşlara kapalı. Bu nedenle Gozo’ya yapacağınız seyahatinizde öncelikle Malta Havalimanı’na uçarak daha sonra Gozo’ya toplu taşıma araçlarıyla ulaşmanız gerekiyor.

Gozo ile Malta Uluslararası Havalimanı arasındaki mesafe 40,6 kilometre ve bu mesafe toplu ulaşım aracıyla yaklaşık 1-1,5 saat; özel araçla 30-35 dakika sürüyor. Malta Havalimanı terminal binasının çıkışında göreceğiniz taksi veya otobüsleri tercih edebileceğiniz gibi havalimanında yer alan araç kiralama şirketlerinden faydalanmak bir diğer seçenek. Kara ulaşımına ek olarak deniz ulaşımını kullanarak da havalimanından Gozo şehir merkezine gidebilirsiniz.

Malta Havalimanı’ndan Gozo feribot terminaline ve Cirkewwa limanına sık sık feribot seferleri düzenleniyor. Feribot seferlerini ve ücretlerini güncel olarak takip etmek için www.gozochannel.com adresinden yardım alabilirsiniz.

Otobüs

Malta Havalimanı’ndan Malta’nın başkentinden sonra gelen ikinci büyük adası olan Gozo’ya ulaşımınızda en pratik ve ekonomik seçenek otobüsler. Hem havalimanının sağladığı havalimanı transfer hizmetine bağlı olarak çalışan shuttle otobüsleri hem de Gozo kentine bağlı yolcu otobüsleri aracılığı ile yaklaşık 1-1,5 saat içinde Gozo şehir merkezine varmanız mümkün. Terminal binasının çıkışında yer alan otobüs duraklarından veya terminal binası içerisindeki turist danışma ve bilgi alma masalarından shuttle otobüslerinin seferleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Airport Bus Shuttle adındaki otobüs, Malta Havalimanı’ndan direkt olarak Mgarr Gozo feribot istasyonuna gidiyor. Aynı güzergaha sahip shuttle minibüsleri de var ve bu minibüse binmenin bilet ücreti en güncel hali ile 20 avro. Bir diğer seçenek ise; Malta Havalimanı’ndan 8 numaralı otobüse bindikten sonra Valletta’da indikten sonra Gozo Ferry otobüsüne binmek. Başkent Valletta’ya giden ve 30 dakika süren 8 numaralı otobüsün bilet ücreti 2016 güncel hali ile 3,47 dolar.

Malta Havalimanı’ndan Gozo’ya giden 4 farklı ekspres otobüsü mevcut: X1, X2, X3 ve X4. Üzerinde X1 yazan ve 3-4 saatte bir sefer düzenlenen otobüs, havalimanından Gozo’daki Cirkewwa feribot terminaline gidiyor ve şehir merkezinden geçiyor.

X2 otobüs hattı, San Gilijan bölgesine, X3 otobüs hattı, Bugibba’ya ve X4 otobüsü de Birzebbugra’ya gidiyor. X1 otobüsünün gece seferini düzenleyen N11 hattı da yine Cirkewwa, Gozo’ya ulaşıyor.

Taksi

Malta Havalimanı’na geldikten sonra geliş terminalinin hemen dışına çıktığınızda göreceğiniz beyaz taksilerin büyük çoğunluğu havalimanı transfer hizmetlerine bağlı olarak çalışıyor ve hepsinde taksimetre mevcut. Taksimetreli taksiye bindiğiniz sürece daha ekonomik bir şekilde yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanı taksilerinin fiyat tarifeleri genellikle sezona bağlı ve gündüz gece olarak değişkenlik gösteriyor. Havalimanından Gozo’nun ana feribot terminali olan Mgarr Limanı'na taksi ile ortalama 25 avroya; bir diğer terminali olan Cirkewwa Limanı'na ise yine yaklaşık 32 avroya gidebilirsiniz.

Araç Kiralama

Malta Havalimanı, uluslararası bir havalimanı olduğu için terminal binasında Avis, Hertz, Thrifty, Budget, Europcar, Dollar, Sixt, Green Motion Car Rental, Gold Car Rental, Active Car Rental, First Car Rental gibi dünya markalarını görmeniz mümkün. Gozo’dan 40,6 km uzaklıktaki Malta Havalimanı’ndan kiralayacağınız aracınız ile Cirkewwa-Mgarr yolu üzerinden Gozo şehir merkezine 1,5 saatte gitmek yönlendirme levhaları ile gayet kolay.

28 Eyl 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Gozo uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Gozo varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Gozo uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Gozo uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Gozo uçuşları Gozo Havalimanı'na düzenleniyor.

Gozo yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Gozo 2 saat 20 dakika, Ankara-Gozo 2 saat, Antalya-Gozo 1 saat 50 dakika, Bodrum-Gozo 1 saat 20 dakika, Gaziantep-Gozo 2 saat 30 dakika, İstanbul-Gozo 1 saat 40 dakika, İzmir-Gozo 1 saat 20 dakika, Trabzon-Gozo 2 saat 50 dakika sürüyor.

Gozo Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cum
26ºC
31ºC
Cum
Cmt
26ºC
31ºC
Cmt
Paz
26ºC
31ºC
Paz
Pzt
26ºC
31ºC
Pzt
Sal
26ºC
30ºC
Sal
Uçuş Süreleri
2s 20dk
1s 50dk
1s 20dk
2s 30dk
1s 40dk
1s 20dk
2s 50dk
Haritada Görüntüle

Yakınındaki Şehirler

Gozo Hakkında Daha Fazla
Gozo Alternatif Ulaşım
Para birimi