Cardiff Uçak Bileti Ara

Cardiff Hakkında

Galler’in başkentidir. Ülkenin en büyük, Birleşik Krallık’ın ise dokuzuncu büyük kentidir. 1905 yılında Kral VII. Edward tarafından ‘şehir’ ünvanı verilen Cardiff, 1955 yılında da ülkenin başkenti ilan edilmiştir. Kuruluşu 6 bin yıl öncesinde Romalılar’a dayanır. Galler’in; kültür, sanat, turizm, siyasi ve spor merkezidir. Ülkenin en büyük nehri Taff Irmağı, kentin içinden geçmektedir. 1905 yılına kadar balıkçılıkla geçinen küçük bir sahil kasabası görünümündeki Cardiff, güneyindeki kömür madenleri ve limanı sayesinde ticaret ve endüstrinin en çok geliştiği Galler kenti olmuştur.

1990’lı yıllardan beri büyüme atağını sürdürmektedir. Bu gelişim sürecinde kentte, yeşilin önplana çıktığı doğal dokuya ve tarihi zenginliğe en ufak bir zarar verilmemiştir. Havası en temiz Birleşik Krallık kentlerinden birisidir. Rugby, futbol ve kriket sporları, kentte yüksek ilgiye sahiptir. Şehrin iki ikonik yapısı Milenyum Stadyumu ve Galler Milenyum Merkezi, şehirdeki modern mimarinin en çarpıcı örnekleridir. Cardiff Kalesi, Llandaff Katedrali, Aziz Fagan Ulusal Tarih Müzesi, Ulusal Müze, City Hall ve Red Castle, kentin en dikat çekici gezi merkezleridir.

Gösteri dünyasına da katkıları olan Cardiff, ünlü televizyon dizisi Doctor Who’nun çekildiği stüdyolara ev sahipliği yapmaktadır. Dizi hayranlarının akınına uğrayan ‘Doctor Who Experience’ alanı, isteyenlere dizideki aksiyon sahnelerini deneyimleme fırsatı sunmaktadır. Ayrıca Anthony Hopkins ve Catherine Zeta Jones bu şehirde doğmuştur. Cardiff, sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Yağış miktarı oldukça fazladır. Cardiff Havaalanı kent merkezine 12 km. uzaklıktadır. Ayrıca Londra’ya yakın bir konumda olması nedeniyle Heatrow Havaalanı, Cardiff şehir merkezine 1,5 saatlik mesafededir.

Havalimanından Cardiff Şehir Merkezine Ulaşım

Cardiff Havalimanı’na gelen yolcuların şehir merkezine ulaşımlarını sağlamak için otobüs ve trenler tüm gün sefer düzenliyor. Taksiler ve kiralık araçlar ise havalimanına gelen yolcuların şehir merkezine ulaşımında büyük kolaylık sağlıyor.

Taksi

Cardiff Havalimanı’nın yetki verdiği Flight Link Wales taksi firması, terminal binası önünde bulunan duraklardan yolcu alıyor. Gruplar için minibüs tarzı araçları da bulunan taksi firmasının internet sitesinden ileri tarihlere rezervasyon yapma imkânı da var.

Otobüs

Şehir merkezine ulaşımda otobüsü tercih edecek olanlar, T9 numaralı otobüslere terminal binasının yakınında bulunan otobüs duraklarından binebiliyorlar. Ücretsiz internet ve bagaj hizmeti bulunan otobüsler, her 20 dakikada bir hareket ediyor. Hafta içi 05:00 ile 00:20 saatleri arasında, hafta sonu ise 06:00 ile 00:20 saatleri arasında hizmet veriyor.

Tren

Havalimanı ile arasında 10 dakikalık bir mesafe bulunan tren istasyonundan binilebilen trenler ile şehir merkezine ulaşım, yaklaşık yarım saat sürüyor. Pazar günleri hariç tüm hafta boyunca 06:06'da çalışmaya başlayan trenler, 23:06'ya kadar sefer yapıyor. Pazar günleri ise sabah 10:06 ile akşam 22:06 arasında tren bulmak mümkün. Hafta içi her saat başı hareket eden trenler, hafta sonu saat aralıklarını 2 saate çıkarıyor.

Araç Kiralama

Cardiff Havalimanı’ndan araç kiralamak isteyenler için üç farklı firma faaliyet gösteriyor. Enterprise, Europcar ve Hertz firmaları, hafta içi 08:00 ile 20:45 arasında, cumartesi günleri 08:00 ile 14:00 arasında ve pazar günleri ise 15:30 ile 20:30 arasında müşteri kabul ediyor.

01/02/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Cardiff Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
16ºC
24ºC
Sal
Çar
10ºC
16ºC
Çar
Per
8ºC
16ºC
Per
Cum
8ºC
16ºC
Cum
Cmt
8ºC
14ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
4s 10dk
3s 40dk
3s 50dk
3s 30dk
4s 20dk
3s 20dk
3s 20dk
4s 10dk
Haritada Görüntüle
Cardiff Hakkında Daha Fazla
Para birimi
x