Bern Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Bern Hakkında

İsviçre’nin başkenti ve aynı zamanda en yeşil şehirlerinden biri olan Bern, Aynı adlı kantonun da başkenti ve yönetim merkezidir. İsviçre’nin çok kültürlü ve renkli yapısı burada da kendisini fazlasıyla hissettirir ve şehrin ziyaretçilerine hem kültürel hem de sanatsal anlamda zengin deneyimler sunar. Almanca, Fransızca ve İtalyanca gibi farklı diller konuşulan İsviçre’nin Fransa sınırına yakın olan Bern’de genellikle Almanca konuşulur. Aynı zamanda Orta Çağ’ın en iyi korunmuş şehirlerinden biri olan Bern’in sembolü olan ayı figürlerini ve heykellerini şehrin neredeyse her yerinde görmek mümkünüdür. Bern’de görebileceğiniz belli başlı yapıtların başında çeşmeler gelir. Şehrin birçok yeri süslemeli çeşmelerle çevrelenmiştir. Bunlardan en ünlüsü ise Gaydacı Çeşmesidir. Kentin ve ülkenin en önemli sembollerinden biri de peynirdir. Özellikle tezgâhlarda veya şarküterilerde satılan peynirler çok lezzetlidir ve dünyanın birçok ülkesine ihraç edilir.

Kayak turizminde de dünyanın en çok tercih ettiği rotalardan biri olan bölgede kış aylarında bu alanda yine dünyaca ünlü yarışmalar da yapılır. Alışveriş konusunda da zengin seçenekler sunan Bern’den alınabilecek şeylerin başında teknolojik ürünler, İsviçre çakısı ve saatler gelir. Saat yapımında dünyada bir numara olarak gösterilen İsviçre’nin başkentinde ister yeni isterseniz de antika her zevke hitap eden saatler ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Şehirde yeme içme konusunda da dünyanın en iyi restoranlarını veya daha ekonomik seçenekleri de bulmak mümkündür. Özellikle de peynirin eritilmesi ile hazırlanan fondue’lerin tadına bakmadan, yine şehrin en işlek caddelerinde bulunan kafelerde lezzetli kahveleri içmeden dönmeyin.

Havalimanından Bern Şehir Merkezine Ulaşım

İsviçre’nin başkenti ve en büyük şehirlerinden biri olan Bern’de havalimanı ve şehir merkezi arasında ulaşım seçeneği oldukça fazla ve şehir ulaşım sistemi, Bern ulusal otobanı, Eruopean 4 (E4) ile bağlantılı. Swiss Travel System (STS), İsviçre’nin bütün toplu ulaşım güzergahlarını ve araçlarını tek bir çatı altında toplayan bir sistem. Bu sisteme ait çok farklı bilet seçenekleri de mevcut.

En sık tercih edilen bilet seçeneklerinden ilk ikisi; Swiss Pass ve Swiss Flexi Pass. Bu iki bilet ve diğerleri, otobüs, tren, feribot, tramvay ve troleybüs gibi toplu ulaşım araçlarının tümünde geçerli olan ekonomik seçenekler sunuyor. Diğer biletlerden başında gelen Bern Ticket adındaki bilet, 1 Haziran 2014’ten beri ücretsiz ulaşım hizmeti sunuyor. Örnek olarak; İsviçre’ye gidip, turist olarak 1 gece konaklamak istiyorsunuz ve ücretsiz ulaşım hizmeti sağlayan bileti edinme şansına sahip oluyorsunuz. Bu bilet, Bern’in en popüler yerlerinden Marzilibahnli ve Gurtenbahn demiryolu istasyonlarından Bern Havalimanı’na ücretsiz ulaşım imkanı yaratıyor.

Diğer bir popüler bilet sistemi ise Day cards adındaki hizmet; Bernmobil’in day card hizmeti sayesinde Bern'de hem havalimanı ile kent merkezi arasında toplu taşıma araçlarının tümünden çok uygun fiyatlara faydalanmanızı sağlıyor ve günlük fiyatlandırmalar üzerinden satışa sunuluyor. 2016 senesinin başında güncellenmiş haliyle day card biletini 1 gün boyunca kullanmanın bedeli; 12.40 İsviçre frangı. 6-16 yaş arası olma gibi benzeri şartlara sahipseniz, indirimli fiyata sahip oluyorsunuz: 7.90 İsviçre frangı. BLS one day travel pass bileti ile çok uygun fiyata bir gün boyunca dilediğiniz kadar ulaşım hizmetinden faydalanmanız mümkün.

BLS bölgeleri içinde Bern şehri de yer alıyor. İkinci sınıf için bu biletin en güncel fiyatı, yetişkinler için 58 İsviçre frangı; Half-fare card için 29 İsviçre frangı. LiberoTickets adındaki aplikasyonu akıllı telefonunuza indirerek en güncel bilgilere ulaşmanız, ön rezervasyon ve bilet satın alma işlemlerinizi gerçekleştirmeniz çok kolay.

Şehrin birçok yerinde bu biletleri kredi kartınızla veya nakit olarak temin edebileceğiniz gibi bilet otomatlarından da alabilirsiniz. Swiss Travel Pass, yolculara İsviçre’nin tüm şehirlerinde ve tüm toplu taşıma araçlarıyla limitsiz ulaşım hizmeti sağlıyor. Swiss Travel System’e bağlı olarak hizmet veren tren, feribot, otobüs, tramvay ve troleybüs gibi tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan bu bileti, ihtiyacınıza göre 3, 4, 8 ya da 15 günlük olarak temin etmeniz mümkün. Ulaşımın yanında İsviçre genelindeki 480 müze için de ücretsiz giriş hakkı kazanıyorsunuz. Bu bilet ve diğerleri için ücretlendirmeler birinci ve ikinci sınıf olarak ikiye ayrılmış durumda.

Swiss Travel Pass biletinin ikinci sınıf için 2016 güncellenmiş ücretleri; yetişkinler için (26 yaşından büyükler) 3 günlüğü 210 İsviçre Frangı, 4 günlüğü 251 İsviçre frangı, 8 günlüğü 363 İsviçre frangı ve 15 günlüğü de 440 İsviçre frangı. Gençler içinse; (16-26 yaş arası) 3 günlüğü 179 İsviçre frangı, 4 günlüğü 213 İsviçre frangı, 8 günlüğü 309 İsviçre frangı ve 15 günlüğü 374 İsviçre frangı. Çocuklar için de; (6-16 yaş arası) 3 günlüğü 105 İsviçre frangı, 4 günlüğü 125 İsviçre frangı, günlüğü 181 İsviçre frangı ve 15 günlüğü 220 İsviçre frangı.

Bu biletten yararlanmanın tek bir şartı var, o da İsviçre vatandaşı olmamanız. Bu kartı satın alırken sadece pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Aynı zamanda internetten de siparişini vermeniz mümkün. Ülkede 6-15 yaş arası çocuklar ücretsiz seyahat edebiliyor ama bunun için Family Card edinmeniz gerek ve 6-15 yaş aralığındaki çocuğun yanında en az bir ebeveyninin bulunma şartı var.

İsviçre’deki yerel otobüs, tramvay ve troleybüslerde, bazı yerel tren ve feribotlarda Swiss Travl Pass biletinizi kullanabilirsiniz. Swiss Coupon Pass adındaki kart, hem ulaşımı hem de İsviçre’nin gezilecek yerlerine olan giriş ücretlerini kapsıyor. Aynı zamanda İsviçre’nin ünlü restoranlarından da indirimler kazanıyorsunuz. Kartın geçerli olduğu 11 İsviçre şehri; Zermatt, Luzern, Interlaken, Bern, St. Montz, Lausanne, Lugano, Zurich, St. Gallen, Basel ve Cenevre. Swiss Half Fare Card adındaki bilet ise, tren, otobüs, feribot, teleferik vb. ulaşım araçlarından normal fiyatın yarı fiyatına faydalanmanızı sağlayan bir hizmet. Swiss Transfer bileti de sadece bir İsviçre kenti için geçerli; o da Bern.

Eğer tatiliniz boyunca sadece Bern şehir içindeki ulaşım araçlarını kullanacaksınız; bu kartı edinmek diğerlerine göre çok daha karlı. İkinci sınıf için bilet ücretleri en güncel haliyle; yetişkinler için 141, çocuklar içinse 70,50 İsviçre frangı. Swiss Transfer Ticket Combi de 1 aylık geçerli bir ulaşım kartı ve ücreti ikinci sınıf için 201; birinci sınıf içinse 286 İsviçre frangı. Bernmobil adını Bern şehrinin birçok yerinde görmeniz olası; çünkü Bernmobil, Bern’in toplu ulaşım ve taşımacılık anlamında en temel ve resmi birliği. Bernmobil, tüm şehirdeki toplu taşıma araçlarını bir arada açık ve anlaşılır bir şekilde gösteren haritalar yayınlıyor.

Güzergahı değişen tek bir ulaşım aracı bile olsa bunu hemen güncelleyerek, şehri ziyaret eden turistlere büyük kolaylık sağlıyorlar. Bu haritalara internette de rastlamanız mümkün. Ya da ÖV Bern adındaki aplikasyonu akıllı telefonunuza indirerek Bernmobil’in yayınlarını güncel olarak takip edebilirsiniz. Gurtenbahn adındaki teleferiğe benzeyen bu araç, Bern şehrindeki en popüler ve en hızlı ulaşım araçlarından biri. Gurtenbahn ile dağların arasından fantastik bir manzara ile bu deneyimi yaşayabilir; aynı zamanda ulaşımınızı da sağlayabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için 031 313 56 56 numarasını arayabilirsiniz.

Şehrin birçok noktasında harita ve benzeri rotalara göz atarken İngilizce dil seçeneğini bulamazsanız eğer “Fahrplan” yazısına tıklayın ve sonra da “Liniennetz” yazısının üzerine tıklayın; haritadaki tüm ulaşım araçlarının birbirleriyle olan bağlantısını ve haritaları bulabilirsiniz. Hem Avrupa’nın hem de İsviçre’nin kalbinde yer alan Bern şehrindeki ulaşım, inanılmaz derecede gelişmiş. Bern Havalimanı’ndan herhangi bir toplu taşıma aracı ile 25-30 dakikada ulaşmak mümkün. Ulaşım araçlarının birçoğunda aynı bilet sistemi geçerli olduğundan kullanacağınız gün sayısına göre karlı bir bilet satın alabilirsiniz. 

Tren

Bern Havalimanı’ndan şehirdeki ana tren istasyonuna otobüs veya taksiyle ulaşabileceğiniz gibi havalimanından kalkan banliyö trenine de binerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Bern şehir içi ulaşımında hizmet veren trenlerin bir diğer adı S-Bahn(en) trenleri. 100 ve 101 numaralı bu iki bölge, Bern şehrinin neredeyse tamamını kapsıyor. Dolayısıyla haritada şehir içi ulaşım araçlarına göz attığınızda mutlaka bu iki bölgenin olduğu yerlere bakın.

S-Bahn trenleri, Bern Havalimanı ile Bern şehir merkezini ve İsviçre’nin diğer şehirlerini birbirine bağlıyor.Kısaca “Bern” olarak adlandırılan ana tren istasyonu Bern şehrinin tam göbeğinde yer alıyor. Tarihi şehir merkezinde yer alan bu istasyonda alışveriş merkezi, banka ve ATM cihazları gibi birçok imkan da mevcut. Haftanın 7 günü açık olan istasyona giderek bilet satın alabilir ya da tren seferleri hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bu tren istasyonundan İsviçre’nin birçok şehrine direkt ulaşım sağlayan trenlerle günübirlik olarak gidiş geliş yapmak oldukça pratik.

Otobüs

Bern Havalimanı bünyesindeki Airport Bus adlı 334 numaralı otobüs ile havalimanından Bern şehir merkezine 20 dakikada ulaşmak çok pratik. Her yarım saatte bir kalkan Airport Bus 334, havalimanı ile Belp S-Bahn istasyonu arasında ulaşım hizmeti veriyor. S-Bahn istasyonunun da Bern’deki ana tren istasyonu ile direkt bağlantısı bulunuyor.

S-Bahn istasyonundan ekspres trenine binerek Bern şehir merkezinin çok yakınında bulunan ana tren istasyonuna gitmek çok kolay ve zamandan kar ettiriyor. Bunun dışında grup seyahatlerinizde Airport shuttle otobüs ve şoförlerini de dilediğiniz süre boyunca kiralayabilirsiniz.

Winter Bus Terminal – Jungfrau bölgesi otobüsleri Bern Havalimanı terminalinden kalkıyor ve Interlaken-Lauterbrunnen (Wengen/Mürren) ve Grindelwold’a gidiyor. 334 numaralı Airport Bus, tamamen Bern Havalimanı ile Bern şehir merkezi arasında hizmet veren bir otobüs. Bu otobüs, havalimanından kalkıyor ve direkt olarak Bern şehir merkezine gidiyor; hatta S-Bahn tren istasyonunda da durağı var. Bern Havalimanı’ndan Belp Bahnhof, Belp istasyonu ve Belp Gare’ye gidiyor.

160 numaralı otobüs ise Bern Havalimanı’ndan Bahnhöfen Belp ve Konolfingen’e gidiyor. Ana durakları ise; Giessenbad, Aemmenmatt, Muristrasse Sud, Schützen, Belp Bahnhof, Rubigen, Münsingen, Konolfingen. Dilerseniz Belp Bahnhof durağında inip, S4/S44 trenine binerek Thun’a da gidebilirsiniz.

Tramvay

Bern Havalimanı’ndan şehir merkezine doğrudan giden tramvay hattı mevcut. Eğer valiz yükünüz çok ise tramvayla şehre ulaşmak çok daha pratik. Şehirde aktif olarak hizmete açık olan toplamda 5 ana tramvay hattı bulunuyor. Aynı zamanda Bern-Worb Dorf demir yoluyla da bir noktada birleşen bir tramvay hattının olması, aktarmalı ulaşım açısından büyük kolaylık sağlıyor. 3 numaralı tramvay hattının güzergahı, Bern Bahnhof-Weissenbuihi. Bu güzergahın bir diğer adı, Radial rotası ve toplamda 7 durağı var.

Toplamda 24 durağı olan 6 numaralı tramvay hattının rotası ise; Fischermatteli-Worb Dorf. 23 durağa sahip 7 numaralı tramvay hattının güzergahı ise; Bümpliz-Ostring. 27 durağı olan 8 numaralı tramvay hattının güzergahı; Brünnen Westside Bahnhof-Saali.

Son tramvay hattı olan ve 21 durağı bulunan 9 numaralı tramvay hattının güzergahı ise; Wabern-Wankdorf Bahnhof. Tramvay ve otobüslerin geneli 5-14 dakikada bir kalkıyor.

Bisiklet

Eğer valiziniz veya yüklü eşyanız yok ise havalimanı terminalinden bisikletinizi istediğiniz süreye kadar kiralayarak şehir merkezine gidebilirsiniz. Bern şehrinde bisikletle ulaşım birçok turist ve aynı zamanda yerli halk tarafından tercih ediliyor. Tıpkı Amsterdam gibi bir yaşam tarzı haline gelmiş olan bisikletle ulaşım, hem ucuz hem de eğlenceli.

Şehirde güzel ve bakımlı bisiklet yolları bulunuyor. 1990 senesinden beri gitgide popülerleşen bu ulaşım şekli, şehirde sembolik bir hal almış durumda. En popüler bisiklet rotası olan Rota 8 (Aare Routte), Aare Nehri’nden başlıyor ve Bern’in Oberwald, Meiringen, Interlarken, Spiez, Thun gibi önemli yerlerinden geçiyor.

Taksi

Airport Taxi Blaser şirketi, havalimanı ile Bern şehir merkezi arasında taksi hizmeti veren en popüler şirketlerden biri. Özel taksi ulaşım şirketi olarak geçen bu hizmetten +41 (0) 97128888 numarasını arayarak faydalanmanız mümkün. Bern’e indiğinizde havalimanı geliş terminalinin hemen çıkışında birçok taksiciye rastlamanız muhtemel. Havalimanında bekleyen taksicilerin çoğu belli bir şirkete veya havalimanına bağlı olarak çalışan taksiler. Şehir içinde ise daha çok şahsi araçlarıyla çalışan taksicileri görebilirsiniz.

Ziyaretçiler Bern’de istedikleri taksiyi seçme ve hizmet alma özgürlüğüne sahip. Otobüs, tren ve diğer istasyonların hemen yakınında, ünlü otellerin giriş ve çıkışlarında, Bern havalimanı giriş ve çıkışlarında ve özellikle de Bern şehir merkezinde, Biel, Thun ve Burgdorf’ta birçok taksiye rastlamanız muhtemel.

Araç Kiralama

Bern Uluslararası Havalimanı binasındaki araç kiralama şirketlerini daha önceden araştırıp, ön rezervasyonunuzu yaparsanız çok daha uygun fiyata kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bern Havalimanı’ndan şehir merkezine aracınızla ulaşmak ise ortalama 25-30 dakikanızı alıyor.

27 Haz 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Bern uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Bern varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Bern uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Bern uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Bern uçuşları Regional - Bern Havalimanı ve Bern Tren İstasyonu'na düzenleniyor.

Bern yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Bern 3 saat 10 dakika, Ankara-Bern 2 saat 40 dakika, Antalya-Bern 2 saat 40 dakika, Bodrum-Bern 2 saat 20 dakika, Gaziantep-Bern 3 saat 20 dakika, İstanbul-Bern 2 saat 10 dakika, İzmir-Bern 2 saat 20 dakika, Trabzon-Bern 3 saat 20 dakika sürüyor.

Bern Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
10ºC
25ºC
Cmt
Paz
12ºC
26ºC
Paz
Pzt
12ºC
26ºC
Pzt
Sal
12ºC
27ºC
Sal
Çar
15ºC
28ºC
Çar
Uçuş Süreleri
3s 10dk
2s 40dk
2s 40dk
2s 20dk
3s 20dk
2s 10dk
2s 20dk
3s 20dk
Haritada Görüntüle
Bern Alternatif Ulaşım
Para birimi