Gümüşhane Otelleri Ara

En uygun Gümüşhane otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Gümüşhane otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Gümüşhane Hakkında

Karadeniz Bölgesi’nin özellikle yayla turizmiyle ön plana çıkan şehirlerinden biri olan Gümüşhane; Bayburt, Trabzon ve Giresun gibi şehirlere da oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Doğal güzellikleri ile her göreni kendine hayran bırakan bu Doğu Karadeniz şehri adını, bölgede yer alan gümüş madeni ocaklarından alıyor. Tarihsel sürece bakıldığında Gümüşhane’de yer alan zengin gümüş madenlerinin, buranın değerini bir kat daha artırmayı başaran özel bir unsur olduğu görülüyor. Yüksek potansiyeline rağmen yeterince gelişememiş olmasında ise gerek tarım gerekse de hayvancılık bakımından uygun fiziki koşullara sahip olmayışının etkisi oldukça büyük. Bu nedenle Gümüşhane, son zamanlarda sanayi alanından ziyade turizm faaliyetleriyle adından söz ettirmeye başladı diyebiliriz. Yayla otelleri ve pansiyonlarının ön planda olduğu Gümüşhane'de "şehir oteli" konseptindeki konaklama tesislerinin genelinin merkez bölgede yer aldığını söylemek mümkün.

Belediye otobüsleri ve dolmuşların geç saatlere kadar aktif bir şekilde çalıştığı Gümüşhane merkezde, sevdiklerinize hediyeler götürebileceğiniz yöresel çarşıları gezebilirsiniz. Buradan Gümüşhane’nin sembolü olarak görülen zilli kilim, ipek halı, köme, pestil veya dut pekmezinden alabilirsiniz. Konakladığınız otellerde ya da uğradığınız restoranlarda ise meşhur yöresel yemeklerden olan kete, katıklı çorba ve gendime pilavını tatmadan kesinlikle dönmeyin. Gümüşhane’ye geldiğinizde Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Karaca Mağarası, Santa, Keçi Kalesi, Torul Kalesi ve Hagios Manastırı gibi özel mekanları keşfedebilirsiniz. Bunların pek çoğunun şehir merkezi arasında kısa bir sürüş mesafesi var; ancak olumsuz arazi koşulları bu süreleri kimi zaman uzatabiliyor. Bazı Gümüşhane merkez otelleri, konuklarının arazi koşulları karşısında zorluk çekmemeleri adına gezi turlarını bizzat kendileri organize ediyor. Dilerseniz şehir merkezinden biraz uzaklaşarak Kromni Vadisi, Kazıkbeli Yaylası veya Zigana Kayak Merkezi gibi güzel vakit geçirmenizi sağlayacak durakları da ziyaret edebilirsiniz. Gümüşhane merkezde konaklayabileceğiniz çok sayıda yayla evi, pansiyon, misafirhane ve butik oteli bulunuyor.

Gümüşhane merkeze mevsim koşullarının uygun olduğu dönemlerde giderseniz, günübirlik turlara katılarak meşhur yayla şenliklerine katılma fırsatı bulabilirsiniz. Yaz aylarında organize edilen şenlik ve festivallere tanıklık etmek adına çevre illerden binlerce kişi adeta buraya akın ediyor. Yaklaşık 160 bin kişilik nüfusa sahip olan ve özellikle İpek Yolu’nun da etkisiyle Perslerden Pontus Krallığı’na kadar pek çok medeniyete kucak açan Gümüşhane’de doğanın ve tarihin uyum içinde dans ettiğine gözlerinizle şahit olacaksınız.

Gümüşhane Seyahat Yazıları