Bosna Hersek Otelleri Ara

En uygun Bosna Hersek otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Bosna Hersek otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Bosna Hersek Hakkında

Yaklaşık 5 milyonluk nüfusa sahip Bosna Hersek, Balkanların en önemli ülkelerinden biri aynı zamanda. Boşnakların yanı sıra Hırvat ve Sırp kökenlilerin de yaşadığı ülke, federasyon şeklinde yönetiliyor. Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile sınır komşusu olan Bosna Hersek’in Adritatik Denizi ile çok uzun olmasa da kıyısı bulunuyor. Genel olarak dağlık bir ülke olan Bosna Hersek’de özellikle başkent Saraybosna ve çevresinin engebeli bir araziye sahip olması ülkede kış sporlarının gelişmesini sağlayan en önemli faktörlerden biri. 1984 yılında düzenlenen Kış Olipiyatları’nın da ev sahibi olan ülke kış aylarında hem ülke içinden hem de Balkanlar ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen sporcuları ağırlıyor.

Bosna Hersek’in genelinde sert karasal iklim yıl boyunca etkili. Ülkenin güneyinde yer alan küçük bir bölümünde ise daha ılıman bir iklim söz konusu. Ülkeyi özellikle soğuk geçen kış aylarında ziyaret etmeyi düşünenlere kalın ve sıcak tutan giysilerini almaları öneriliyor. Sıcaklıklar kış aylarında eksi 20 dereceye kadar düşerken, ilkbaharda ısınan hava sıcaklığı yaz aylarında 25-30 derece civarına kadar yükseliyor.

Tarım ürünleri Bosna Hersek ekonomisinde önemli bir yere sahip. Ülkede en çok yetiştirilen ürünler ise; patates, domates, salatalık ve elma gibi sebze ve meyveler ve üzüm. Özellikle güney kesiminde lezzetli üzümlerin yetiştirildiği Bosna Hersek’de son derece leziz şarapları da tadabilirsiniz.

Tarihte birçok önemli olaya sahne olan ülkenin başkenti Saraybosna aynı zamanda 1. Dünya Savaşı’nın da başlamasına neden olan olayın yaşandığı yer. Avusturya-Macaristan veliahdının ülkenin başkenti Saraybosna’da öldürülmesiyle başlayan 1. Dünya Savaşı, hem Avrupa’nın hem de dünyanın kaderini değiştiren savaşların başında geliyor. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, günümüzde Balkanların en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Kentte tarihi kilise ve sinagogları görebilir, dar sokaklarda yürüyerek geçmişin izini sürebilirsiniz.

Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi köprüsü ile ünlü şehir Mostar ve doğa sporlarına meraklı olanların buluşma noktası Banja Luka gibi şehirler de Bosna Hersek’de görülmeye değer yerler arasında. Mostar’da köprü üzerinden atlayan gençlerin heyecan verici gösterisini kaçırmayın.

Başkent Saraybosna’ya yolu düşenler ise şehirde Osmanlı döneminden kalma en önemli eserlerden biri olan ve günümüzde de kentte alışverişin kalbi olarak kabul edilen Başçarşı’yı ve kentin sembollerinden biri olarak kabul edilen tarihi saat kulesini mutlaka görmeli. Saraybosna’da ayrıca yine Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Başçarşı Cami gibi eserler de görülmeye değer yerler arasında. Kentin iki yakasını birleştiren Latin Köprüsü aynı zamanda turistlerin şehirde en fazla fotoğraf çektirdiği noktalardan biri. Ayrıca görkemli yapısıyla diğer Avrupa başkentlerinde yer alan katedralleri aratmayan Saraybosna Katedrali ve eski bir Osmanlı evi olan Svrzina Kuca şehir ve çevresinde görülmeye değer başlıca yerler arasında.

Ülkede düzenlenen kutlamalardan en fazla ilgi görenler ise Uluslararası Saraybosna Caz Festivali ile yine başkentte kutlanan Saraybosna Çocuk Festivali. Mostar’da köprü üzerinden atlayanların oluşturduğu renkli görüntülere sahne olan festivalse Bosna Hersek’in en çok ilgi çeken etkinliklerinden biri.

Ülkenin başkenti Saraybosna veya Mostar, Bihac ve Banja Luka gibi diğer önemli merkezlerini keşfetmek için en uygun Bosna Hersek uçak biletlerini Enuygun.com’dan karşılaştırabilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

Bosna Hersek Ülke Rehberi

Bosna Hersek Seyahat Yazıları