Aksaray Otelleri Ara

En uygun Aksaray otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Aksaray otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Aksaray Hakkında

Adeta İç Anadolu’nun kalbi sayılabilecek konumuyla sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan Aksaray, aynı adlı ilin merkez ilçesi. Şehre yerleşimlerin başladığı ilk dönemlerde ‘’Garsaura’’ ismiyle bilinen Aksaray’da daha sonra Romalılar ve Bizans İmparatorluğu egemenlik kurdu. Bir süre Anadolu Selçuklularının yönetiminde kalan Aksaray’a sonradan Osmanlılar hakim oldu. Cumhuriyetin ilanının ardından 1930’lu yıllarda sınır komşusu Niğde’nin bir ilçesi haline gelen Aksaray, 1989 yılında kabul edilen bir yasayla yeni kurulan ilin merkezi haline geldi.  

Nüfusu 200 binin biraz üstündeki Aksaray’ın bu adı almasının nedeni yüzyıllar önce burada inşa edilen görkemli saray. Uzaktan görüntüsü bile göz kamaştıran sarayla ilgili hikaye ve efsaneler bugün dahi anlatılmaya devam ediyor. Tarih boyunca inşa edilen pek çok eser günümüze dek ulaşamamış olsa da Aksaray’da pek çok harika yeri görebileceğinizi anımsatalım. Özellikle güçlü duvarlarıyla oldukça sağlam bir görüntü çizen Aksaray Kalesi, Ulu Camii ismiyle de anılan Karamanoğlu İbrahim Bey Camii, Sulu Medrese ve Yılancık Medresesi ziyarete değer. Aksaray Müzesi’ne geldiğinizde ise bugünden çağlar öncesine dek uzanan heyecanlı bir serüvene doğru adım atabilirsiniz.

İç Anadolu’nun geniş düzlüklerinde kurulan Aksaray’da karasal iklimin tüm tipik özellikleri görülüyor. Şehrin merkez ilçesinde yazlar oldukça kurak ve sıcak geçerken kış aylarında genellikle kuvvetli kar yağışı etkili. İlkbahar aylarında ise yağışlar kardan yağmura dönüyor. Aksaray’a eğer uçakla seyahat etmek isterseniz, merkeze en yakın havalimanlarından birine ev sahipliği yapan Nevşehir’e uçabilirsiniz. Sonrasında ise otobüslere binerek şehre doğru yolunuza devam edebilirsiniz.

Aksaray Semtleri

Aksaray Seyahat Yazıları