Numara Taşınmasıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

Numara Taşınmasıyla İlgili Sık Sorulan Sorular

1. Numaramı farklı bir operatöre nasıl taşıyabilirim?

Numaranızı farklı bir operatöre taşımanız artık çok kolay bir işlem. Bireysel abone iseniz, geçmek istediğiniz operatörün abone merkezine nüfus cüzdanınız ile giderek

  • 1. yeni abone sözleşmesi
  • 2. numara taşıma talep formu

doldurmanız yeterlidir. Kurumsal abone iseniz bu işlem için Ticari Ünvan, vergi dairesi, vergi no gibi bilgilerin bulunması gerekiyor.

Yeni abone sözleşmesi, sizinle yeni operatörünüz arasındaki standart hizmet sözleşmesi olacaktır. Numara taşıma talep formu ise, cep telefonu numaranızı değiştirmeden operatörünüzü değiştirmenizi sağlayacak olan formdur. Bu formda ıslak imzanızın bulunması gereklidir.

Bu aşamadan sonra iki operatör arasında bir iletişim gerçekleşir: Geçmek istediğiniz operatör, şu anki operatörünüzle bağlantıya geçer, ve numaranızı taşımanızda herhangi bir sorun olup olmadığını tespit eder. Eğer herhangi bir sorun bulunmuyorsa, siz abone merkezinden yeni SIM kartınızı alabilirsiniz.

Tabi teknik işlemlerin gerçekleşmesi biraz zaman alabilir. Bu süre, iki saat ile 6 gün arasında değişmektedir. Bu süreçte numaranızın taşınıp taşınmadığını bu adresten kontrol edebilirsiniz. İşlemin gerçekleşme anında telefonunuz 15 dakika süreyle erişime kapalı olacaktır.

Teknik işlemler de tamamlandığında size onay mesajı gelir, ve artık aramalarınızı yeni operatörünüz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.


2. Başkasına ait bir numarayı taşıyabilir miyim?

Numara taşıma işlemini gerçekleştirmek için kişisel olarak kimliğinizle başvurmalısınız. Eğer bir başkasının adına numara taşıma işlemine başvuracaksanız, bunun için noterden bu işlem için düzenlenmiş vekaletname almanız gereklidir.


3. Numaramı taşıdığımda kazandığım kampanya puanlarım ne olacak?

Numaranızı taşırken, eski operatörden kazandığınız her türlü kontör ve puan, eğer yeni operatörünüzün aksi yönde bir uygulaması yoksa, kullanılamaz duruma gelir. Bu konuda yeni operatörünüze danışmanız ve kontrol etmeniz doğru olacaktır.


4. Numaram taşınırken telefonum kesilecek mi?

Numaranızın taşınma işleminin teknik gerçekleşme anında telefonunuz 15 dakika süreyle kesilebilir.


5. Numaramın taşınma işlemi ne kadar sürecek?

Numara taşıma işlemi, 2 saat ila 6 iş günü arasında sürebilir.


6. Numara taşınmasının bana maliyeti nedir?

Numara taşınması, şu an itibariyle ücretsiz. Ancak operatörlerin ücret almalarını engelleyen yasal bir durum söz konusu olmadığından, bu konuyu değişim anında ilgili operatöre mutlaka danışmanızı öneririz.

x