• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yüksek maaşlarıyla çalışmak için en iyi 10 ülke

Yüksek maaşlarıyla çalışmak için en iyi 10 ülke

muratekinay
Murat Ekinay
18 Nisan 2017
I
3 dk
I
6426
I
Güncellenme: 11 Aralık 2019
İçindekiler

Bir ülkede çalışanlara ödenen ortalama maaşlar aynı zamanda ülkenin genel yaşam standartlarını belirleyen en önemli faktörlerden biri. Peki, dünyada çalışanlara en fazla maaş ödenen ülkeler hangileri dersiniz?

1- Fransa

Avrupa'nın en güçlü ekonomilerinden biri olan Fransa'da çalışanlara yıllık ortalama 29.799 dolar ödeniyor. Bu durum da Fransa'yı hem Avrupa'da hem de dünya genelinde bu alanda listenin üst sıralarına taşıyor. Ülkenin başkenti Paris ise aynı zamanda dünyada en fazla ziyaretçi çeken şehirlerin başında geliyor. Özellikle romantik tatillerin değişmez rotası Paris'te görülebilecek önemli yerler, tadılması gereken lezzetler ve daha fazlası için Paris şehir rehberimize göz atmayı unutmayın.

2- İsveç

Yüksek yaşam standartları söz konusu olduğunda İskandinav ülkelerinin adını da listelerde sık görmeye alışığız. Yüksek maaşlar konusunda ise İsveç ortalama 29.185 dolarlık maaşlarıyla çalışanları mutlu eden ülkeler arasında. İsveç ortalama maaşların yüksekliği ile olduğu kadar esnek çalışma saatleri gibi avantajlarıyla da biliniyor. Başkent Stockholm'ün renkli binaları arasında gezinirken görebileceğiniz önemli yerlere göz atmak isterseniz tıklayın. Ülkeye en uygun uçak biletleri de burada!

3- Kanada

Son yıllarda dünyada en fazla göçmen başvurusu alan ülkelerin başında Kanada geliyor. Bu konuda ülkede eğitim, iş ve diğer olanakların gelişmişliği kadar yüksek maaşlar da etkili. Kanada'da çalışanlara ödenen ortalama 29,365 dolarlık maaş ülkeyi bu alanda önde gelen yerlerden biri haline getiriyor. Tüm bu özelliklerinin yanında Kanada yurt dışında eğitim için en fazla tercih edilen ülkelerden biri.

4- Avusturya

Başkenti Viyana ile dünyada klasik müziğin ve sanatın en önemli merkezlerinden biri olmayı başaran Avusturya'da maaşların büyük bir bölümü vergi olarak kesiliyor. Buna karşılık ülkede ödenen yıllık maaşların ortalaması 31.173 dolar. Dünyanın en ünlü müzik dehalarından biri olarak gösterilen Mozart'ın izini sürebileceğiniz Viyana'da dolaşırken tadına bakabileceğiniz lezzetler galerimizde.

5- Almanya

Avrupa'da en fazla Türk nüfusu barındıran ülkelerin başında Almanya geliyor. Gelişmiş ekonomisi ve tüm dünyaya ihraç edilen ünlü markalarıyla bilinen Almanya'da yıllık maaşların ortalaması 31.252 dolar. Almanya'da başta eğitim ve sağlık olmak üzere birçok hizmet ücretsiz olarak sunuluyor. Ülkenin başkenti Berlin ise tarihi yerleri ve yapılarıyla olduğu kadar son yıllarda eğlencenin de bir numaralı adreslerinden biri. Berlin ile birlikte eğlence denince akla gelen diğer şehirlere göz atmak isterseniz tıklayın. Almanya'nın en popüler şehirlerine uçak bileti fırsatları ise Almanya uçak bileti sayfamızda.

6- İsviçre

Alp manzaraları ve lezzetli çikolatalarıyla bilinen İsviçre de ekonomik gelişmişlik listelerinde her zaman yerini alıyor. İsviçre'de çalışanlara ödenen maaşlar birçok Avrupa ülkesine kıyasla çok daha yüksek. İsviçre'de çalışanlar yıllık ortalama 33.491 kazanç elde edebiliyorlar. Ülkede ayrıca haftalık 35 saat çalışma kuralı bulunuyor.

7- Norveç

Lezzetli somon balıklarının ve fiyortların ülkesi Norveç tıpkı diğer İskandinav ülkeleri gibi çalışanlara genel olarak yüksek maşlar ödüyor. Petrol ve kereste başta olmak üzere doğal kaynaklarının zenginliği ile de bilinen ülkede maaşların yıllık olarak ortalaması ise 33.492 dolar.

8- Avustralya

Dünyanın tek kıta ülkesi Avustralya'da çalışanlar kanguru ve koala gibi kıtaya özgü hayvanlarla bir arada yaşamanın yanında ortalama gelirlerinin yüksekliği sayesinde diğer pek çok ülkeye kıyasla daha rahat bir yaşam sürebiliyorlar. Avustralya'da yıllık ortalama maaşlar 31.588 dolar civarında. Maaşların yüksekliği ile olduğu kadar tarihi ve doğal güzellikleriyle de ilgi çeken Avustralya''ya yolunuz düşerse mutlaka yapmanız gerekenler yazımızda.

9- Lüksemburg

Çok küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına karşın dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Lüksemburg'da gelirlerin bir bölümü tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi vergi olarak kesiliyor. Yapılan kesintilerden sonra ise geriye yıllık 38.951 dolar kalıyor. Özellikle finansal hizmetlerde gelişim gösteren Lüksemburg sağlık ve eğitim gibi alanlarda dünyanın en gelişmiş sistemlerinden birine sahip.

10- Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın süper gücü Amerika Birleşik Devletleri gelir sıralamasında da zirvede yer alıyor. Ülkede gelirlerin yine bir bölümü vergi olarak kesintiye uğruyor ancak kesintilerden sonra geriye kalan ortalama maaşların tutarı 41.355 dolar. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarına da ev sahipliği yapan ABD bu alanlarda esnek çalışma koşulları ve yenilikçi ofisleriyle adından söz ettiriyor. Çalışanlar için tam bir fırsatlar ülkesi olarak görülen Amerika Birleşik Devletleri'ni keşfetmeye ülkenin en heyecan verici şehirlerinden biri olan New York'tan başlamak isterseniz şehirde yapabileceklerinize göz atın. ABD'ye uçuracak en uygun uçuş fırsatlarını ise uçak bileti sayfamızdan karşılaştırabilir ve biletinizi kolayca satın alabilirsiniz.


muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar