Wap, en genel kullanımda cep telefonu gibi kablosuz iletişim kullanan uygulamalar için kurulmuş ve uygulamadan internet erişiminin sağlandığı uluslararası bir standarttır. Açılımı ise Wireless Application Protocol yani kablosuz uygulama protokolüdür. WAP ile hazırlanmış sayfalar, cep telefonlarına uygun olarak tasarlanmış özel sayfalardır. Wap nedir, cep telefonunuzun Wap uyumlu olması ne anlama gelir? İşte Wap hakkında merak ettiğiniz her şey.

Wap ne demek?

Wap nedir

Wap, cep telefonu ve avuç içi bilgisayara (pda) gibi cihazlardan internet erişimi sağlanmasıdır. Bazı internet sayfalarının cep telefonunda doğru görüntülenemez. İşte Wap ile hazırlanan sayfalar ise cep telefonlarına uygun olarak tasarlanır ve bu sayede ekran boyutu fark etmeden cep telefonlarında da tıpkı web tarayıcısındaki gibi görüntüleyebilirsiniz. Kısacası Wap, Wap destekli cep telefonlarına özel olarak oluşturulmuş web sitelerine erişim imkanı sunar.

Cep telefonunuzun Wap uyumlu olması ne anlama geliyor?

Cep telefonu üzerinden internete bağlanmayı sağlayan bir teknoloji olan Wap sayesinde cep telefonlarından internete bağlanabilir ve internette gezinti yapabilirsiniz.

Cep telefonlarında Wap ayarı nasıl yapılır?

Wap teknolojisini kullanarak internete ulaşım sağlayabilmek için mobil cihazınıza Wap ayarının yapılması gerekiyor. Aslında bu işlem, cep telefonu kullanıcısı için zaten en başında yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü Wap teknolojisinin daha üst seviyeleri olan GPRS ve Edge teknolojileri de cep telefonlarındaki Wap ayarı yapılmadan kullanılamadığı için aslında yeni almış olduğunuz cep telefonunuza SIM kartını yerleştirdiğiniz anda size “Wap ayarının yapılmasını istiyor musunuz?” sorusu sorulacaktır. Bu soruya “Evet” cevabı vermeniz durumunda Wap ayarınız otomatik olarak yapılacaktır. Ayrıca bu işlem operatörünüz tarafında da yapılabilmektedir.

Wireless Markup Language nedir?

WAP siteleri aslında WML (Wireless Markup Language / Kablosuz Biçimlendirme Dili) ile yazılmış ya da WML'ye dönüştürülmüş WAP tarayıcılar tarafından ulaşılan web siteleridir. WML HDML’in XML karşımı bir dil olup, WAP düzeninin bir standardıdır.

 


bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar