İçindekiler

Bu hafta tatil rotamızı yurtdışına çevirdik. Memleketim diye söylemiyorum “Vizesiz gidebileceğim aynı zamanda ucuz tatil yapabileceğim bir ülke arıyorum” diyorsanız Makedonya ve Üsküp tercihi tam size göre...

İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 45 dakika uçarak varacağınız Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gitmek için vize almanıza gerek yok. Yaklaşık 500 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nda kalmış bu tarihi kentte tarihi yerleri gezebilir, kebap adını verdikleri enfes köftesinden yiyerek hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Gezinize Bedesten'den başlayın

Balkan kökenliler, dedelerinin ninelerinin memleketini merak edenler, Üsküp seyahati tama size göre... Zaten özellikle Osmanlı kalıntılarının yer aldığı eski şehirde kendinizi hiç yabancı 

hissetmeyeceksiniz. Şehri gezmesi de çok kolay. Üsküp gezimize meşhur çarşısından başlayalım. Osmanlı mirası bu çarşıda yöresel kıyafetlerden hediyelik eşyalara kadar alışveriş yapabilecek dükkanlar çok. Esnafın çoğu az çok Türkçe biliyor. Kolayca anlaşırsınız.

Köfte yemeden olmaz

Çarşıda biraz dolaştıktan sonra Üsküp'ün meşhur köftesinden mutlaka tadın. Benim de, turistlerin de favorisi Destan. Burası tarihi çarşının içinde yer alan büyük bir köfteci. İçerisi restore edilmiş. Bedesten denilen çarşı içinde başka köfteciler de var ama en ünlüsü Destan. Üsküp'de yeme içme ucuz. Öyle büyük paralar ödemeden karnınızı doyurursunuz. Bizim köfte onların kebap dediği yemeğin yanına mutlaka şopska salatası isteyin. Bildiğiniz domates ve salatalıktan yapılıyor ama üzerine bol miktarda peynir rendeleniyor. Balkanlara özgü trileçe tatlısı ya da tulumba tatlısı için de çarşıda seçenekler çok.

Vardar Nehri'ne Taş Köprü'den bakın

Üsküp çarşısı sizi şarkılara türkülere konu olmuş Vardar Nehrine çıkartıyor. Vardar Nehri etrafına Üsküp belediyesi çok güzel heykeller yaptırmış. Yine eski Osmanlı Taş Köprü'nün paraleline de başka yeni köprüler yapılmış. Bu köprüler de çok güzel heykeller var. Dilerseniz buradan kaleye çıkın. Kalenin manzarası çok güzel. Vardar Nehri köprülerinden geçip kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra etraftaki kafelerde dinlenebilirsiniz. Köprünün öbür yanı daha modern ve yeni. Burada genelde Makedonlar oturuyor. Türklerin ve Arnavutların yaşadığı yerler daha eski. Nehrin etrafında genelde gençlerin takıldığı yerler var.

Bir de tabi Şehir Parkı'na mutlaka uğrayın. Şehir parkı da özellikle akşamları çok hareketli oluyor. Osmanlı eseri camiler, çarşılar hanlar ve köprülerle Üsküp'te hiç yabancılık hissetmeyeceksiniz. Yemesi içmesi konaklaması pahalı değil. O yüzden Üsküp uçak bileti sayfasından hemen bilet araması yapın. Örneğin 166 TL'den başlayan bilet fiyatları gördüm. Üsküp otelleri sayfasından da konaklama yapmak için seçeneklere bakabilirsiniz. Ayrıca Mustafa Paşa Camisi, İsa Bey Camisi, Rahibe Terasa Evi, Milenyum Haçı gibi yerler de gezilebilir. Daha ayrıntılı bilgili için Üsküp'te gezilecek yerler galerimize göz atmanızı tavsiye ederim.

Ohri’ye de uğrayın

Üsküp’e gitmişken araba kiralayarak ya da oranın kendi taksi ve otobüslerini kullanarak Ohri’ye de uğramanızı tavsiye ederim. Makedonya’nın bu turistik göl kenarı şehri de çok güzel şirin bir yer. Ancak burası da başlı başına bir yazı konusu olacak kadar güzel bir yer. Ohri maceralarımı da sizinle ilerleyen haftalarda paylaşmayı düşünüyorum.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar