Makedonya’nın başkenti aynı zamanda da en büyük kenti olan Üsküp, turistlere bahar ve yaz aylarında muhteşem bir seyahat rotası sunuyor. Vardar Nehri’nin iki yakasında kurulu bu tarihi kent, gerek gelenekleri gerek yemekleri ile bizim kültürümüze bir hayli yakın olması sebebiyle de oldukça seviliyor. Üstelik 2022 yılında Kuzey Makedonya’ya tüm T.C. vatandaşları vizesiz seyahat edebiliyor. Peki Üsküp’te neler yapmalı, nereleri görmeli? İşte Üsküp seyahati hakkında merak ettiğin her şey.

Üsküp’e ulaşım

üsküp

Vardar Nehri’nin iki kıyısında yer alan Makedonya’nın başkenti Üsküp’e ülkemizden ulaşım oldukça kolay. İster hava ister kara yolunu kullanarak ulaşabileceğin şehre en kolay ulaşım şeklini soracak olursan ise tercihin kesinlikle hava yolu olmalı. Çünkü Üsküp’e ülkemizin İstanbul, İzmir, Ankara, Bodrum, Adana, Antalya gibi şehirlerinden direkt uçuş imkanı bulunuyor. Bunun için tek yapman gereken bütçene uygun bir Üsküp uçak bileti satın almak. Uçuşunu şehre yalnızca 20 km uzaklıkta yer alan Üsküp Büyük İskender Havalimanı’na gerçekleştirmelisin. Havalimanından araç kiralama, taksi ya da havalimanı otobüsleri ile şehir merkezine ulaşabilirsin. Vardar Ekspres ismindeki bir firma tarafından işletilen bu otobüsler ile şehir merkezine ulaşmak yaklaşık yarım saat sürüyor. Otobüs bilet fiyatı 180 Makedon Dinarı yani 3 Euro.

Üsküp’e ulaşım için bir diğer alternatif olan otobüs yolculuğu ise hem 13 saat gibi uzun bir sürede yapılması hem de yol üzerinde Yunanistan ve Bulgaristan gibi şehirler için ayrı bir vize sahibi olmayı gerektirdiği için oldukça meşakkatli. Kısacası Üsküp’e uçakla gitmen durumunda vizesiz giriş yapabiliyorken, otobüs yolculuğunda başka şehirler için ek vize alman gerekebiliyor.

Uçak Bileti

Üsküp’e ne zaman gidilir?

makedonya meydanı

Üsküp seyahatini planlayabileceğin en harika dönem kesinlikle yaz ayları. Şehirde subtropikal bir iklim hakim olduğu için her mevsim havası nemli. Dolayısıyla ilkbahar ve sonbahar aylarında bol yağışlı, kış aylarında da hava soğuk oluyor. Ancak yaz ayları için şehrin en keyifli dönemleri olduğunu söylemek mümkün.

Üsküp vize istiyor mu?

Üsküp T.C. vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği şehirlerden biri. Yani Üsküp dahil olmak üzere tüm Kuzey Makedonya ziyaretleri için T.C. vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri 90 günü aşmayan seyahatlerde vize almak zorunda değiller. Kısacası ülkeye girişlerde yalnızca pasaport sahibi olman yeterli. Bu da Üsküp seyahatini oldukça avantajlı konuma getiriyor.

Üsküp’te yeme-içme (Ne yenir, ortalama fiyatlar)

üsküp köfte

Üsküp’ün bizim yemeklerimize hiç de uzak olmayan mutfağı, genellikle Türkiye’den giden ziyaretçiler tarafından çok seviliyor. Dolayısıyla şehirde yemek konusunda sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Aksine çok mutlu bir şekilde seyahatini tamamlayabilirsin. Burada denemen gereken lezzetlerin başında tabii ki Üsküp köfte geliyor. Bizim köfte, Üsküplülerin ise Üsküp kebabı dediği bu lezzeti mutlaka denemelisin. Şehirde en iyi köfteyi yiyebileceğin restoran ise Destan. Bedesten ismindeki çarşı içinde başka köfteciler de var ama en ünlüsü Destan.

Köftenin yanına ise şopska salatası da istemelisin. Domates ve salatalıktan yapılan bu salatanın üzerine bol miktarda peynir rendeleniyor. Ayrıca güveçte kuru fasulye ve Balkanlara özgü trileçe tatlısı, sütlaç ya da tulumba tatlısı da denemen gereken diğer lezzetler arasında yer alıyor. Tüm bu yiyecekler için de çarşıda çok sayıda restoran bulunuyor. Bunlara ek olarak olarak burek, pogacha, musaka, pastırmalı pide ve sarma gibi Türk mutfağında görmeye alışkın olduğumuz çok sayıda lezzeti bulabiliyorsun. Hal böyle olunca kendini hiç de yabancı hissetmiyorsun. Skopski Merak ve Old House Restoran Makedonya’nın kendine özgü gelenekse yemeklerini denemek için tercih edebileceğin keyifli restoranlar arasında.

Kuzey Makedonya’nın resmi para birimi Makedonya Dinarı. 2022 yılında 1 Makedonya Dinarı 0,26 Türk Lirası ile eş değer. Yani TL ile kıyaslandığında Makedonya’da uygun fiyatlı bir seyahat yapabiliyorsun. Üsküp’te ortalama yemek fiyatlarına gelecek olursak daha iyi anlaşılabilmesi için Euro cinsinden fiyatlar şu şekilde:

Uygun fiyatlı bir restoran ya da köfte ekmekçilerde; 1 porsiyon köfte 3-4 Euro

Daha ortalama bir restoranda akşam yemeği; 13 Euro (iki kişilik)

Lüks bir restoranda akşam yemeği; 30 Euro (iki kişilik)

Su (0,33 şişe); 0.75 Euro

Kahve; 1.20 Euro

Üsküp’te konaklama

Üsküp’te konaklama için tercih edebileceğin bölgelerin başında hem şehrin en hareketli yerleri hem de Üsküp’te gezilecek yerlerin neredeyse pek çoğuna yürüme mesafesinde yer alan Makedonya Meydanı geliyor. Şehirde yaşayanlar için bir buluşma yeri olan bu meydan, uygun fiyatlı konaklama seçeneklerinin fazla olmasıyla da dikkat çekiyor. Hatta Makedonya Meydanı’nda neredeyse her bütçeye uygun bir otel seçeneği mutlaka bulunuyor. Meydanın turistler tarafından çok sık tercih edilme sebeplerinden biri de Tarihi Taş Köprü başta olmak üzere Osmanlı dönemine ait görülmesi gereken çok sayıda tarihi yapıya yürüyüş mesafesinde yer alması geliyor. Makedonya Meydanı’nda tercih edebileceğin oteller arasında Marriot Hotel Skopje, Ibis Skopje City Center, Alexandar Square Boutique Hotel bulunuyor.

Konaklama için tercih edebileceğin bir diğer bölge ise Oldtown (Eski Şehir) bölgesi. Burası meşhur Türk Çarşısı çevresinde konumlanan bölge. Hem merkezi konumu gereği hem de otantik ortamı ile bu bölge, alışveriş yapmak ya da eğlence mekanlarına yakın olmak isteyenlere hitap ediyor. Tıpkı Makedonya Meydanı çevresinde olduğu gibi Oldtown bölgesinde konaklayanlar da şehrin ünlü tarihi bölgelerine yürüme mesafesi ile ulaşılabiliyor. Hotel de Koka, Arka Hotel, Bushi Resort & SPA ise Oldtown bölgesinden konaklama için seçebileceğin oteller arasında.

Üsküp’te şehir içi ulaşım

üsküp ulaşım

Üsküp’te şehir içi ulaşım için tercih edebileceğin toplu taşıma otobüsler. Kırmızı renkli şehir içi otobüsleri ile rahatlıkla seyahat edebiliyorsun. Bunu yanı sıra şehirde herhangi bir metro ya da tramvay hattı bulunmuyor. Zaten şehirde özellikle gezilecek yerler birbirine yürüme mesafesinde yer aldığı için ziyaretçiler toplu taşıma yerine yürümeyi ya da bisiklet kiralamayı tercih ediyor.

Otobüse binmek istersen “Skopska” ismindeki karttan satın alman gerekiyor. Bu kartı otobüse binmeden önce bilet gişelerinden alabiliyorsun. Dilersen şoföre ödeme yaparak da otobüse binmem mümkün; ancak burada yapacağın biletin fiyatı biraz daha pahalı olabiliyor. Skopska kart fiyatı 180 Makedon Dinarı (Ortalama 3 Euro). Bu kartı satın aldıktan sonra 3 yolculuğa kadar yeniden bir ücret ödemiyorsun. Sonraki her biniş için ise karta 35 Makedon Dinarı yükleme yapman gerekiyor.

Üsküp’te alışveriş

üsküp eski çarşı

Üsküp özellikle günlük kıyafet alışverişi yapmak için çok uygun bir şehir değil. Çünkü ülkeye tekstil ürünleri çok büyük oranda Türkiye’den geliyor. Dolayısıyla pek çok markanın ürünlerine zaten ülkemizden ulaşabiliyorsun. Bu nedenle Üsküp’te alabileceğin şeylerin başında hediyelik eşya ve yöresel ürünler geliyor. Tüm bunları bulabileceğin en ideal noktalar ise şehrin pazarları oluyor. Şehir merkezinde bulunan Bit Pazarı ve Eski Pazar bu pazarların en popüler olanları. Buralarda yöresel kıyafetler, peynir çeşitleri, bakliyat gibi pek çok ürüne ulaşabilir, dilersen de sevdiklerine minik hediyelik eşyalar satın alabilirsin.

Pazar alışverişinin yanı sıra lüks markaların olduğu mağazaları da görmek istersen Capitol ve Skopje City Mall Üsküp’ün ünlü alışveriş merkezlerini ziyaret edebilirsin.

Üsküp’te gece hayatı hareketli mi?

üsküp

Üsküp gece hayatının renkli olarak adlandırabileceğimiz şehirlerden biri. Şehirde çok sayıda bar, restoran, kafe ve gece kulübü bulunuyor. Özellikle en popüler gece kulüpleri Vardar Nehri kıyısında yer alıyor. Bun kulüplerin en meşhur olanı ise Havana Club ismindeki gece kulübü. Bu kulüpte çoğunlukla her akşam farklı müzik gruplarının canlı performansları yer alıyor. Kulübün giriş ücreti var. Havana Club giriş ücreti: 150 Makedon Dinarı (2,5 Euro)

Bunu yanı sıra gündüzleri kafe olup, akşam saatlerinde eğlence mekanına dönüşen Kino Karpos, sevilen bir İrlanda barı olan St. Patrick Irish Pub ve Türk Çarşısı’nda konumlanan Jazz barlardan Menada keyifli bir akşam geçirmek için tercih edebileceğin, Üsküp’ün sevilen mekanlarının başında geliyor

Not: Makedonya’da konuşulan resmi dil Makedonca; ancak Üsküp başta olmak üzere ülkenin pek çok şehrinde Türkçe konuşan çok sayıda kişiye rastlayabiliyorsun. Özellikle de şehir merkezinde yer alan dükkanlarda esnafın büyük çoğunluğu Türkçe konuşabiliyor. Kısacası Makedonya hem dil hem de kültür bakımından çok da yabancılık çekmediğimiz bir ülke.

Üsküp Seyahatinde Mutlaka Görmen Gereken Yerler

Seyahatinde mutlaka Türk Çarşısı’na yer vermelisin

üsküp türk çarşısı

Türk Çarşısı, şehrin göbeği sayılabilecek bir noktada, Üsküp Kalesi’nin eteklerinde yer alan bir çarşı. İçerisinde yöresel ürünlerden Türk ve Balkan lokantalarına kadar hem alışveriş hem de yemek için çok seçenek olan bu çarşı aynı zamanda tarihi değerlere de ev sahipliği yapıyor. Tarihi 12. yy’a kadar uzanan çarşının Türkler tarafından kurulduğu biliniyor ve kurulduğu dönemden beri önemli ticaret noktalarından biri konumunda. İçerisinde hamam, türbe, cami gibi yapılara da rastlayacağın çarşı, Üsküp seyahatine başlamak için harika bir seçenek.

Konum linki

Taş Köprü’ye uğramalısın

taş köprü

Üsküp’ün simgelerinden biri olan Taş Köprü, Vardar Nehri’nin üzerinde kurulu bir Osmanlı Köprüsü. Köprü hemen Türk Çarşısı’nın ilerisinde yer alıyor ve çarşıyı Üsküp’ün meşhur meydanı ile birbirine bağlar konumda. 12 kemere ve 6 metre genişliğe sahip olan Taş Köprü, yalnızca yayalar tarafından kullanılıyor. Köprüyü Vardar Nehri manzarasına izlemek için ziyaret edebilirsin. Özellikle de akşam saatlerinde oldukça romantik bir atmosfere bürünüyor.

Konum linki

Kuzey Makedonya Arkeoloji Müzesi’nde ülke tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsin

üsküp arkeoloji müzesi

Bir ülkenin tarihi hakkında merak ettiğin çok sayıda bilgiye ülkelerin arkeoloji müzeleri sayesinde ulaşılabiliyor. Üsküp’te yer alan Kuzey Makedonya Arkeoloji Müzesi de işte tam olarak böyle bir yapı. İçerisinde mozaikler, tablolar, balmumu heykelleri, arkeolojik kalıntılar, eski paralar ve daha pek çok detayın yer aldığı bu müze, 3 katlı bir binada hizmet veriyor. Müze içerisinde yer alan objeler ve tanıtım videolarında da ülkenin tarihi hakkında tüm detaylara yer verilmiş. Dolayısıyla Makedonya tarihsel anlamda merak ettiğin neredeyse her şeye ulaşabiliyorsun.

Konum linki

Üsküp Kalesi’ni es geçmemelisin

üsküp kalesi

Roma döneminden kalma tarihi bir yapı olan Üsküp Kalesi, 518 yılında gerçekleşen bir deprem sonrası yıkılmış; ancak yeniden inşa edilmiş. Kale girişleri ücretsiz ve haftanın 7 günü gün boyu ziyarete açık. Şehre gelen pek çok turistin uğrak noktası olan Üsküp Kalesi’ne meşhur Mustafa Paşa Camisi’nden yürüme mesafe ile ulaşılabiliyor. Kale oldukça hoş bir şehir manzarasına da ev sahipliği yapıyor.

Konum linki

Teleferikle şehri yukarıdan seyretmelisin

üsküp teleferik

Üsküp’te hem yerli hem de yabancı turistlerin sevdiği noktalardan biri de Vodno Dağı’nın tepesinde şehir manzarasını izleme imkanı sunan teleferikle çıkılan kısım oluyor. Üsküp’ü kuş bakışı izleme şansı sunan bu tepe, şehir manzaralı fotoğraflar çekmek için en ideal yerlerden biri. Tepede ayrıca tam 66 metre uzunluğunda dünyanın en büyük haçı bulunuyor. Akşam saatlerinde ışıklandırılan bu haç, şehrin neredeyse pek çok yerinden görülebiliyor.

Konum linki

Matka Kanyonu’na mutlaka uğramalısın

matka kanyonu

Üsküp’e 15 km uzaklıkta yer alan muhteşem manzaralı Matka Kanyonu Makedonya’da mutlaka görmen gereken yerler arasında. Yemyeşil doğası, göz alıcı güzellikteki yapay göleti ve aktivite seçenekleri ile kanyon, tüm ziyaretçilerine doğa ile içe içe bir gün geçirme imkanı sunuyor. Kanyon yaklaşık 5 bin hektarlık bir alana yayılmış durumunda ve içerisinde bir de manastır bulunuyor. 14 km boyunca uzanan yürüyüş yolunda trekking, gölde kano gezisi ve mini bir tekne turu Matka Kanyonu’nda yapabileceğin aktiviteler arasında. Şehrin dışında yer alan kanyona araç kiralayarak ya da tren istasyonu ve şehirler arası otobüs terminalinin hemen bitişiğindeki duraklardan kalkan otobüsler ile ulaşabiliyorsun.

Konum linki

Ohri’ye uğramalısın

ohri

Ohri Üsküp’e çok da yakın sayılmayacak bir konumda yaklaşık 170 km uzaklıkta yer alıyor. Araçla 2 saatin üzerinde bir yolculuk yaptıktan sonra ulaşabileceğin bu şehir, çok yakın olmasa da Makedonya seyahatinin olmazsa olmaz detaylarından biri olmalı. Tam bir göl kenarı şehri olan Ohri tüm şirinliği ile ülkenin sevilen turistik yerlerinden biri olmayı başarıyor. UNESCO’nun miras listesinde yer alan şehir tarihi sokaklara, göle ve bir de tarihi bir kaleye ev sahipliği yapıyor. Eğer şehri yaz aylarında ziyaret edersen gölde yüzme şansı da bulabiliyorsun.  Ohri’ye Üsküp’ten araç kiralayarak ya da Üsküp otobüs terminalinden kalkan şehirler arası otobüsler ile ulaşabilirsin.

Konum linki


bengisarihan
Bengi Sarihan
62 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN