Adını ünlü ressam Vincent Van Gogh’tan alan müze yine ressam adına açılmış olan vakıf tarafından 1973 yılında kurulmuş.

Yeri

Yeri

Hollandalı mimar Gerrit Rietveld tarafından yapılan müze, şu anda Müze Meydanı olarak adlandırılan bir yerde ve Stedelijk Müzesi'ne yakın bir konumdadır. Rietveld, müzenin inşasına başladıktan bir yıl sonra 1963'te vefat etti. Ancak, başka bir Hollandalı mimar olan Martien van Goor, müzenin tamamlanmasını sağladı.

Uçak Bileti

Van Gogh eserleri

Van Gogh eserleri

Van Gogh 1890 yılında ölünce eserleri akrabalarınca saklanmaya ve dünyaya tanıtılmaya devam etmiş.

Eser sayısı

Eser sayısı

Müze ressamın 200 resim, 400 çizim ve 700 mektupluk dev koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Çağdaşları

Çağdaşları

Müzede Van Gogh’un döneminde yaşamış çağdaşlarının da sanat eserleri var.  Auguste Rodin ve Jules Dalou’nun heykelleri, Maurice Denis, Émile Bernard, Paul Gauguin, Édouard Manet ve Kees van Dongen gibi ressamların sanat eserleri yer alıyor.

Ziyaret sayısı

Ziyaret sayısı

Hollanda’nın en çok ziyaret edilen müzesi. 2012 yılında 1.5 milyon insan müzeyi ziyaret etmiş. Dünyanın da en çok ziyaret edilen 31. müzesi.

Hırsızlık

Hırsızlık

1991 yılında müzeden 20 adet tablo çalındı, fakat bu hırsızlık olayından 35 dakika sonra tüm tablolar terkedilmiş bir araçta bulundu. Wheatfield with Crows, Still Life with Bible ve Still Life with Fruit adlı tablolar zarar görse de son yılların en önemli sanat hırsızlığı az zararla atlatıldı.

Çalınan tablolar

Çalınan tablolar

Ne yazık ki 2002 yılında Congregation Leaving the Reformed Church in Nuenen ve View of the Sea at Scheveningen isimli tablolar da çalınmıştı.1882 tarihli ‘View of the Sea at Scheveningen’ ve 1884 tarihli ‘Congregation Leave the Reformed Church in Nuenen’ eserleri 2017’nin eylül ayında İtalya’da bir mafya liderinin evinde bulunmuş ve yeniden müzeye getirilmiş.

Tabloların değeri

Tabloların değeri

Peki sadece bu iki tablonun değeri nedir? FBI kayıtlarına göre bu tarihin en büyük sanat hırsızlıklarından biri çünkü bu tabloların değeri şu an için 36 milyon dolar.

Kisko galerisi

Kisko galerisi

Müzenin Kisho Kurokawa tarafından yapılan diğer binasıysa günümüz çağdaş eserleri için yapılan gösterimler için kullanılıyor. Sürekli farklı bir sanatçının ya da grubun eserleri burada sergileniyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
422 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar