Ülkemizde manzara izlemek için 7 harika yer

muratekinay

İnsanın başını döndüren güzelliklerle dolu cennet vatanımızı gezerken nefesinizi kesecek kadar etkileyici görüntülerle karşılaşabilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanından görülmeye değer muhteşem yerlerden bazıları hangileri?

İçindekiler

1- Ölüdeniz

Yazın ülkemizin ve dünyanın pek çok yerinden tatilcileri buluşturan Ölüdeniz manzara denince dünyanın en ünlü yerlerinden biri. Ölüdeniz manzarasını kuş bakışı izlemek ve bu güzelliğin tadını doyasıya çıkarmak için Babadağ’dan paraşütle atlayabilirsiniz. Yakınlarda bulunan pek çok plajı, antik kenti ve Faralya gibi meşhur koyları da görmek için doğru yer olan Fethiye’ye uçmak için Dalaman biletlerini karşılaştırın!

Ölüdeniz

Uçak Bileti

2- Uçhisar Kalesi

Manzarasıyla ünlü yerlerden bir diğeri ise Kapadokya! Geleneksel taş evleriyle ve peri bacalarıyla başka bir dünyaya benzeyen bu inanılmaz coğrafyada özellikle gün doğumu ve gün batımı manzaraları hayli meşhur. Uçhisar Kalesi’ni gördükten sonra Aşıklar Vadisi ve Kızıl Vadi gibi yerleri de gezmeyi unutmayın. Yakın zamanda Kapadokya turu yapmak isteyenler, bu önerilere de bir göz atın! Nevşehir’e uçuracak en uygun bilet fırsatları ise burada!

Uçhisar Kalesi

3- Pamukkale

Birbiri ardına sıralanan bembeyaz travertenlerden daha etkileyici ne olabilir ki! Antik çağlarda Anadolu’nun önemli kentlerinden Laodikeia’ya da ev sahipliği yapan Pamukkale tüm yıl boyunca gezmek için ideal. Pamukkale’de gün batımında kızıla boyanan travertenlerin fotoğrafını çekerken ve travertenlerin hemen ilerisinde bulunan Antik Havuz’a girerken ülkemizin tarihi ve doğal zenginlikler konusunda ne denli şanslı olduğuna bir kez daha şaşıracaksınız. O zaman Denizli uçuşlarını karşılaştırmak için hemen tıklayın.

Pamukkale

4- Pokut Yaylası

Biraz daha yükseğe hatta bulutların üzerine çıkmaya ne dersiniz? Yemyeşil doğası ve temiz havasıyla meşhur Pokut Yaylası’na ulaşmak için Rize Çamlıhemşin’den 2 saate yakın bir yolculuğu göze almanız gerekiyor. Merkezden yaylaya yaz aylarında minibüslerle ulaşmak mümkün. Yılın diğer zamanlarında ise 4x4 araçlarla buraya çıkabilirsiniz. Bu arada, isterseniz yaylada kalabilir ve Karadeniz’in olağanüstü doğasında daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Karadeniz’in diğer benzersiz yerlerini de keşfetmeyi hayal ediyorsanız, Karadeniz turu için plan yapabilirsiniz.

Pokut Yaylası Rize

5- Nemrut Dağı

Dönemin Kommagene Kralı Antiochus Teos tarafından yaptırılan devasa heykelleriyle ünlü dağ ülkemizde manzara söz konusu olunca mutlaka adı geçen yerlerden. Her yıl çok sayıda gezgin günün ilk ışıklarını ve akşam gün batımını seyretmek için buraya geliyor. 2150 metre yükseklikte yaptırılan heykelleri daha yakından görmek isterseniz, Adıyaman uçuşlarına göz atın!

Nemrut Dağı

6- İstanbul Boğazı ve Haliç

Bizans’tan Osmanlı’ya birçok farklı medeniyete beşiklik eden İstanbul’un neredeyse her yeri manzaralı! Özellikle İstanbul Boğazı ve Haliç civarında gezerken Dolmabahçe ve Topkapı gibi tarihi sarayları, yalıları ve parkları görebilirsiniz. Üstelik ilkbahar ve yaz aylarında İstanbul Boğazı’nı turlamak veya Pierre Loti Tepesi’nden Haliç’i izlemek gibisi yok. Şehre bu dönemde geldiğinizde Yıldız Parkı ve Emirgan Korusu gibi yeşil alanlarda meşhur laleleri de görebilirsiniz. Manzara, eğlence, lezzet ve daha fazlası için İstanbul uçak biletleri burada!

İstanbul Boğazı

7- Karagöl

Artvin’in Şavşat ilçesi ülkemizin ve dünyanın en güzel göllerinden birine ev sahipliği yapıyor. Çevresini saran ağaçların arasında gizlenen Karagöl doğayı ve sakinliği sevenler için bulunmaz bir yer! Karagöl’e baharda ve yazın geldiğinizde yemyeşil bir görüntüyle karşılaşabilir, sonbahar ve kış aylarında ise sarı ve beyaz halini görebilirsiniz. Artvin ve çevresine yapacağınız gezilerde Karagöl’ü görmenin dışında mutlaka yapılması gereken aktivitelere göz atmak için tıklayın!

Artvin Karagöl


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN