• Anasayfa
  • Bilgi
  • Ucuz otel rezervasyonu yapabilmek için nelere dikkat edilmeli?

Ucuz otel rezervasyonu yapabilmek için nelere dikkat edilmeli?

busraguzeller

Seyahat planı yaparken bütçenin önemli bir bölümünü konaklama birimi için harcamak gerekiyor. Özellikle 5 yıldızlı ve lüks bir otelde kalmak isteyenler rezervasyon için çok yüklü bir meblağ ödenmesi gerektiğine inanıyor ama aslında bu kanı doğru değil. Çünkü 5 yıldızlı otellerin de uygun fiyatlı olduğu zamanlar var. Lüks oteli uygun fiyata satın almak için yalnızca biraz stratejik davranmak gerekiyor.  Sen de yakın zamanda 5 yıldızlı ve ultra her şey dahil bir otelde konaklamak istersen bugün hazırladığım içerikten uygun fiyata otel rezervasyonu yapmak için dikkat etmen gereken tüm etmenleri öğrenebilirsin.

Erken rezervasyon fırsatlarını kaçırma

Erken Rezervasyon

Uygun fiyatlara konaklamak için öncelikle erken rezervasyon dönemlerini yakından takip etmek gerekiyor. Çünkü erken rezervasyon dönemlerinde en lüks oteller dahi indirime giriyor. Bu dönem Kasım-Aralık ayında başlıyor ve otellere göre değişkenlik gösterse de genellikle yaz sezonuna kadar devam ediyor. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak için dikkat etmen gereken bir nokta var. Eğer ki çok popüler bir otelde uygun fiyata konaklamak istiyorsan biraz aceleci davranman gerekiyor. Çünkü popüler otellerdeki odalar erken rezervasyon döneminde hızlı bir şekilde tükeniyor. Yani aslında bu dönemde diğer tüketicilerle favori otelindeki o odayı kapmak için yarış içindesin. Bunun farkında olarak hızlı davranmanı öneririm. İndirimli otelleri arama motorlarında  ve karşılaştırma sitelerinde erken rezervasyon otelleri filtresiyle arayabilirsin.

Uçak Bileti

Otel fiyatlarını karşılaştıran sitelerden yararlan

Önünde Laptop Olan Ve Elinde Telefon Olan Adamın Çaprazından Çekilmiş Fotograf

Bir otelin fiyatı oteli satın alacağın platforma göre değişiklik gösterir. Örneğin oteli arayarak rezervasyon yaptırmak istediğinde sana verecekleri fiyat internet üzerinden bir karşılaştırma sitesinden yapacağın rezervasyona göre farklı olacak. Bu nedenle sana önerim otel rezervasyonu yaparken fiyat karşılaştıran sitelerden yararlanman ve otelini aynı odayı en uygun fiyata sunan siteden satın alman. Karşılaştırma sitelerine bakmanı önermemin bir diğer nedeniyse bazı otellerin bazı web siteleriyle anlaşma yapmış olması. Yani aynı odayı bir web sitesinde diğer web sitesine göre oldukça uygun fiyata bulman mümkün olabilir.

Enuygun mobil uygulamasını indir

Enuygun mobil uygulamasını indirmek de indirime giren otelleri takip etmek için oldukça işlevsel bir yol. Çünkü uygulama bildirim göndererek otellerin yaptıkları indirimleri tüketiciyle paylaşıyor. Bu da indirime giren otelleri takip etmek için çok pratik bir yol.

trde tek

Promosyonları takip et

Promosyonlu Otel

Tüm oteller yılın bazı dönemlerinde indirim yapar. Bu indirimlerden yararlanmak için yalnızca biraz dikkatli olman gerek. Sevdiğin otelin web sitesini ya da fırsat sitelerini takip edebilirsin. Hatta promosyonları takip etmek için karşılaştırma yapan sitelerin e-bültenlerine abone olabilirsin.

Yüksek sezon dışındaki döneme bir şans ver

Sakin Tatik

Ekim ayında Antalya’da keyifli bir yaz tatili yapmanın mümkün olduğunu biliyor muydun? Ya da Ege Bölgesi’ndeki otellerin Eylül ayında da çok güzel olduğunu? Sen de lüks bir otelde konaklamak istiyorsan yüksek sezon dışındaki dönemde tatil yapmayı seçebilirsin. Eğer favori deniz tatili otelinin Temmuz ayındaki fiyatlarını Eylül ayındaki fiyatlarıyla karşılaştırırsan demek istediğimi anlayacaksın.

Tatilini hafta içine denk getir

Hafta içi tatil

Otellerde hafta içi günlerde konaklamanın hafta sonu konaklamaya göre daha uygun fiyatlı olduğunu biliyor muydun? Bunda hafta sonu günlerinde otellerin dışarıdan gelecek misafirleri de göz önünde bulundurarak daha çok etkinlik yapmasının etkisi büyük. Sen de beğendiğin otelde daha uygun fiyata konaklamak için kısa tatillerini hafta içi günlerine denk getirebilirsin.

Kış tatilini sömestr tatili dışındaki döneme getir

Maşukiye Kış

Sevdiğin bir kayak oteli varsa ve bir kış tatili yapmak istiyorsan dikkat etmen gereken en önemli nokta tatilini sömestr tatiline denk getirmemek olacak. Çünkü ailelerin çocuklarıyla seyahat edebilmesi bu dönemde fiyatların yükselmesini beraberinde getiriyor. Yani daha uygun maliyetlerde bir kış tatili için seyahat planını sömestra göre yapman şart.

Özel kampanyalardan yararlan

Özel kampanyalar

Bazı oteller misafirleri için avantajlı kampanyalar hazırlıyor. Örneğin “5 gün kal 4 gün öde” gibi kampanyalar hayata geçirerek misafirlerini tesislerinde aynı fiyata daha uygun fiyata ağırlıyor. Daha uygun fiyatlı bir rezervasyon yapmak için otellerin bu tarz kampanyalarını yakından takip edebilir, sana uygun bir avantaj gördüğünde rezervasyon yapabilirsin.

Ücretsiz iptal hakkı olan otelleri seç

Ücretsiz İptal

Bazen öyle durumlar oluyor ki otel rezervasyonunu erken rezervasyon döneminde satın almış olsan da yüksek sezon öncesi kalan odalar o dönemdekinden bile uygun fiyatlı olabiliyor. Bu her ne kadar istisnai bir durum olsa da yine de önlem almakta fayda var. Böyle bir durumla karşılaştığında rezervasyonunu iptal edip aynı otel odasını daha uygun fiyata almak için ücretsiz iptal hakkı olan otellerden birini tercih edebilirsin. Sonrasında yüksek sezon öncesi fiyatlar düşükse odanı iade edip yeniden daha uygun fiyata satın alabilirsin.

Yeni otellere bir şans ver

Lüks Otel

Hizmet hayatına yeni başlayan otellerin isimlerini duyurmak ve kendilerine sadık bir misafir kitlesi oluşturmak için eşsiz bir deneyim vadettiğini biliyor muydun? Böyle oteller aynı zamanda henüz kimse onlarda konaklamadığı için rakiplerine göre bir hayli uygun fiyatlı oluyor. Hem lüks bir otelde kalmak hem de daha az ödemek istersen yeni açılmış otellere bir şans vermeni tavsiye ediyorum.

Son dakika fırsat sayfasına mutlaka göz at

Son dakika fırsat otelleri

Erken rezervasyon dönemi uygun fiyatla otel almak için elbette ki çok önemli ama tek seçenek de değil. Her yıl yüksek sezon öncesinde henüz odalarını dolduramamış lüks oteller kalıyor ve bu oteller odalarını sezon öncesi daha uygun fiyatlarla sunuyor.  Eğer son anda normalden az maliyetle lüks bir konaklama biriminde kalmak istersen karşılaştırma sitelerinin son dakika fırsat sayfasına bakmalısın.

Otellerin sadakat programlarına katıl

Otel sadakat programı

Geçmişte zincir otellerin bugünse misafirlerini her yıl ağırlamayı hedefleyen tüm konaklama birimlerinin uyguladığı sadakat programları otelin aslında sürekli misafirlerine sunduğu ayrıcalıkların tümüdür. Bu ayrıcalıklar daha uygun fiyatlı bir konaklama deneyimi sağlamak olabildiği gibi ek 2 gün konaklama hediyesi gibi bir avantaj da olabilir.  En sevdiğin otelde sonraki dönemlerde daha uygun fiyatlara konaklamak için konaklama biriminin sadakat programı olup olmadığını öğrenip varsa bu programa katılabilirsin.

Çocukların varsa çocuklardan ücret almayan otellere yönel

Aquapark Otelleri

Konaklama için ödeyeceğin ücret bazı otellerde çocuk sayısına göre artmakta. Bazı tesislerde ise 0-12 yaş arası çocuklar ücrete tabii değil. Sen de daha uygun fiyatlı bir rezervasyon için çocukların ücretsiz kabul edildiği bir tesisi tercih edebilirsin. Hatta konaklama birimlerinin politikalarını inceleyerek iki çocuk ücretsiz oteller arasından birini seçebilirsin. Böylelikle oldukça karlı bir rezervasyon yapabilirsin.

Otellerin 1 haftalık ücretlerine mutlaka bak

1 haftalık seyahat

Bazı oteller 1 haftalık konaklamalara özel kampanya yapıyor. Böyle otellerde 6 günlük konaklama 7 günlük konaklamalara göre daha pahalı olabiliyor. Rezervasyonunu yaparken mutlaka 1 haftalık fiyatın ne kadar olduğunu da kontrol etmeni öneriyorum. Kampanya düzenleyen bir otel seçmişsen 6 günlük ücrete 7 gün kalabilirsin.

Yurt dışı otelleri için yerel karşılaştırma sitelerini kullanın

Yerel Sitelerde Fiyat Karşılaştırması

Yurt dışında uygun fiyatlı bir konaklama biriminde kalmak için yurt dışındaki karşılaştırma sitelerine de bakmanı öneririm. Çünkü otel fiyatları bazen yabancı sitelerde daha uygun olabiliyor. Eğer yurt dışında bir konaklama biriminde kalacaksan hem Türk karşılaştırma sitelerine hem de gideceğin ülkedeki karşılaştırma sitelerine bakmanı ve seçimini yapmanı öneririm. Hatta yurt dışındaki bazı karşılaştırma sitelerinde beğenilen otele “fiyatı düştüğünde haber ver” alarmı kurmak mümkün oluyor. Sevdiğin konaklama birimlerini işaretleyerek fiyatları düştüğünde alışverişini yapabilirsin.

Kredi ve banka kartlarında biriken puanlarla alışveriş yap

Kredi kartı

Enuygun gibi bazı seyahat siteleri kredi ve banka kartlarında biriken puanlarla otel alma fırsatı sunuyor. Sen de konaklayacağın otele rezervasyon yaparken kartlarında birikmiş puanları kullanabileceğin bir seyahat sitesini tercih ederek avantajlı bir alışveriş yapabilirsin. Ya da konaklama harcamalarına ekstra puan veren bir kartla çalışabilir puanlarını bir sonraki seyahat alışverişinde kullanabilirsin.

Ücretsiz transfer hizmeti veren otelleri tercih et

Ücretsiz transfer

Her ne kadar doğrudan ucuza otel rezervasyonu yapmanı sağlamasa da transfere ödeyeceğin ücreti yok ederek kar etmeni sağlayacak yerler de var. Transfer hizmetinin ücretsiz olduğu otellerden birinde konaklarsan havalimanından ya da gardan oteline gitmek için hiç para ödemen gerekmeyecek. Yani seyahatin için harcayacağın para önemli miktarda azalacak.

Balayına gideceklere özel not: Sana özel oda upgrade fırsatı

Balayı Otelleri

Bazı balayı otellerinde yeni evlenmiş çiftlere özel oda upgrade fırsatı sunuluyor. Yani örneğin sen otelin standart odasında konaklamak için bir oda rezerve ettiysen otelde müsaitliğe göre senin süit odada kalmanı sağlayabiliyorlar. Eğer balayı için bir tatil planlıyorsan daha avantajlı bir alışveriş için yüksek sezon dışındaki zamanda oda upgrade'i sunan bir otel seçebilirsin. Böylelikle uygun fiyata daha lüks bir şekilde konaklayabilirsin. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
183 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN