• Anasayfa
  • Bilgi
  • Uçuş yasağı olan ve sınırlarını kapatan ülkeler

Uçuş yasağı olan ve sınırlarını kapatan ülkeler

tugbahacibayramoglu

Koronavirüsün hızlı yayılma sürecine girmesi üzerine Türkiye, 27 Mart 2020 gece yarısından itibaren yurt dışında tüm noktaları havayolu ulaşımına kapadı. Yurt içinde ise şehirler arası yolculuklar valilik iznine bağlı olarak yapılacak.

İlk olarak geçtiğimiz ay Türkiye önce Çin, sonra İtalya ve İran ile uçuşlarını durdurmuştu. Sonra virüs dünyada hızlı bir yayılma sürecine girdi. Avrupa’da ülkeler, tek tek sınırlarını kapatmaya başladı. Hatta İtalya, İspanya, Fransa, Belçika gibi birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Türkiye bu süreçte birçok ülke uçuşlarına sınırlama getirdi zaman zaman da yurt dışında talepte bulunan vatandaşlar için özel seferler düzenledi.

İçindekiler

Şehirlerarası otobüs taşımacılığına izin şartı

Son olarak 27 Mart 2020 akşamı yayımlanan kararname kapsamında yurt dışı tüm uçuşlara yasak getirildi. Yurt içinde ise şehirler arası otobüs taşımacılığı valilik iznine bağlı olacak. Tüm otogarlarda otobüs seyahatleri ilgili izne bağlı olarak yapılacak. Zorunlu sebep olmadıkça sefer yapılamayacak.

uçuşcorana

Uçak Bileti

Havayollarının iptal prosedürleri

Koronavirüs seyahatlerimizi nasıl etkiledi? başlıklı yazıdan da bilgi alabilirsin. Ayrıca havayollarının da bilet iptal, iade gibi durumları için düzenlemeleri için şu linklere de göz atabilirsin.

Türk Hava Yolları Koronaviris Salgını Hakkında Bilgilendirme

Pegasus Koronaviris Salgını Hakkında Bilgilendirme

AnadoluJet Koronavirüs Salgını Hakkında Bilgilendirme

Onur Air Koronaviris Salgını Hakkında Bilgilendirme

Sun Express Koranavirüs Salgını Hakkında Bilgilendirme

Sınırlarını kapatan ülkeler: İspanya, Slovakya, Ukrayna, Çekya, Polonya, Danimarka, Almanya, Norveç, Avusturya, Macaristan, Gürcistan, Fransa, Slovenya, Malta, Libya, Rusya, Katar, Sırbistan, Lübnan, Rusya gibi ülkeler de zorunlu gıda ve benzeri ürünler dışından sınırlarını kapadı.

İşte Türkiye’nin uçuş yasağı uyguladığı ülkeler: Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç, Hollanda, Çin, İran, Irak, İtalya, Güney Kore, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Libya, Katar, Cezayir, Sudan, Angola, Moritanya, Filipinler, Moldova, Karadağ, Bangladeş, Ukrayna, Tunus, Polonya, Portekiz, Slovenya, Çad, Umman, Özbekistan, Kuzey Makedonya, Letonya, Lübnan, Kuveyt, Kıbrıs, Kamerun, Tayvan, Kanada, Slovenya, Sri Lanka, Kolombiya, Çad, Ekvator Ginesi, Finlandiya, Nijer, Guatemala, Macaristan, Hindistan, Fildişi Sahilleri, Kazakistan, Kosova, Kenya.

Not: Sınır kapıları ve uçuş yasaklarıyla ilgili her gün hatta günde birkaç kez düzenlemeler oluyor. Yazımızı güncellemeyi sürdüreceğiz ancak siz de olası bir seyahat durumunda yeniden kontrol yapmayı ihmal etmeyin.

koronaiptalll

Uçuş yasağı rekor getirdi

Bu arada yasak uçuş rekoru getirdi. Los Angeles’a inmek için havalanan Fransız Polinezyası’na ait Air Tahiti uçağı 15 bin 715 kilometre boyunca havada kaldı. Bu aynı zamanda en uzun uçuş rekoru oldu.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar