Hepimiz sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Evlerimize kapandık, kolonya ve dezenfektanları elimizden düşürmez olduk. Cep telefonlarımız Koronavirüs ile ilgili gelen mesajlarla kitlendi. Aslında hayata karşı biz de kitlendik. Bu süreci inşallah kolay atlatacağız. Ama hayat bir yandan devam ediyor. Şu dönem için daha önce tatil ve seyahat planları yapanlar var. Yaz için tatil planı yapanlar da ne yapacaklarını bilemiyor. Hepimizin kafasında gelecek tatillerle ilgili bir sürü soru dolaşıyor. Sana biraz yol göstermek istedim. Bu arada etrafta çok fazla bilgi kirliliği olduğundan Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili resmi kaynaklarına güvenmek en doğrusu.

Dünya Sağlık Örgütü COVID 19 - Danışma Bilgisi

Sağlık Bakanlığı COVID 19 - Yeni Koronavirüs Hastalığı

Uçak Bileti
İçindekiler

Seyahatlerde nelere dikkat etmeli?

Son günlerin moda üçlüsü dezenfektan, kolonya ve ıslak mendil aslında salgın hastalık olsun olmasın, seyahatlerde mutlaka çantamızda olması gereken üçlü. Kişisel hijyenin öneminden bahsetmeye gerek yok. Ancak tek başına kolonya ya da dezenfektan taşımakla da olmuyor. Gideceğin otelin temizliğinden, ulaşımını sağlayacak aracın temizliğine kadar her şey daha sağlıklı ve kolay bir seyahat konforu sunacaktır. Uçak ya da otobüslerde masaları ıslak mendil ve kolonya ile silmek en basit tedbir. Daha fazla ayrıntı için seyahatlerimizde virüslere karşı nasıl önlem alabiliriz? başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

Seyahat

Tatil planımı iptal edebilir miyim? 

Öncelikle tatil planlamalarında ya da uçak bileti satın alırken sigorta yaptırıyorsan şanslısın. Bu gibi durumlarda strese girmezsin. Ancak sigortan yoksa, otel rezervasyonun için otelle ya da satın aldığın acente ile temasa geçip iptal ya da tarih değişikliğini konuşabilirsin. Uçak biletlerinde havayollarının çok farklı kuralları var. Açıkçası havayolları şu sıralar her gün, hatta gün içerisinde sürekli tamim yani kurallarda değişiklik yapıyor. Ve sürekli de uçuş iptalleri oluyor. Genel olarak 31 Mart’a kadar uçuşun varsa, 7 gün öncesine kadar işlem yaptırmak kaydıyla ücretsiz değişiklik yapabilirsin. Ancak bu durum havayolundan havayoluna değişiklik gösterebilir. Sadece kamu çalışanıysan, havayollarının bu konuda iade vermesi gerekiyor. Diğer yolcular için uçuşun türüne göre değişiklik gösterebilir. Enuygun.com üzerinden online bilet iptal seçeneğini kullanabilirsin.

Seyahat aşı

Uçuşum iptal oldu para iadesini alır mıyım, nasıl alırım?

Kamu, askeri personel ya da sağlık personelleri uçuşlarında iade alabiliyor. Ancak diğer yolcular için full iade çıkmayabilir. Avrupa ve dünyada birçok ülkeye uçuşlar iptal oldu. Ve uçuş iptalleri sürekli artıyor. Bu yüzden havayollarıyla irtibata geçmekten başka çare yok. Biletini Enuygun'dan satın aldıysan Enuygun müşteri hizmetleri 7/24 bu konuda destek oluyor. Hatlarda yoğunluk olursa bu konuda bizi mazur görmeni isterim. İadeler genelde kredi kartına 45 iş günü içerisinde yatar. Ancak havayollarında iptaller o kadar fazla ki bu sürede uzamalar meydana gelebileceğini hatırlatalım. Havayolları iptal edilen biletlerini ileri bir tarihle değiştirebilir. 90 850 333 88 88 numaralı telefondan Enuygun müşteri hizmetlerini arayarak iptal ve değişiklik işlemlerini yaptırabilirsin. Ya da site üzerindeki bilet iptal linkini tıklayabilirsin.

seyahatiptal

Bilet İptal Güvencesi'ni nasıl kullanabilirim?

Daha önce uçak biletini satın alırken Bilet İptal Güvencesi ile beraber satın aldıysan uçuşuna 3 saat kalana kadar biletini iptal ettirirsen bilet tutarının %90’nını iade alabilirsin. Uçuşa en az 3 saat kala +90 850 333 88 88 numaralı telefondan Enuygun bilet hattının aranarak bilet iptalinin yapılması ön koşuldur. İptallerini https://www.enuygun.com/bilet-iptal-iade/ linkinden yapabilirsin ya da yine müşteri hizmetlerimizi arayarak 3 saat öncesine kadar haber vermek kaydıyla biletinin iptalini gerçekleştirebilirsin. Gidiş dönüş biletlerde çift yön bilet iptali halinde toplam bilet tutarı üzerinden ödeme yapılır. Gidiş dönüş biletlerde tek yön bilet iptali halinde ise iptal edilen biletin tutarı üzerinden ödeme yapılır.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN