Uçakta kurallara uymayan yolcuya para cezası

mervekilic
İçindekiler

Uçaklarda telefon kullanan ya da sigara içen yolcular ''kural tanımaz yolcu'' olarak kabul edilecek ve bu kişilere 1.000 lira para cezası uygulanacak. Uçaklara lazer tutan kişilere ise 10.000 bin lira idari para cezası kesilecek. Yeni yönetmelik 1 Ocak 2014'te yürürlüğe girecek.

Uçakta terör estiren, uyarılara rağmen telefonunu kapatmayan, sağa sola saldıran ve diğer yolcuları rahatsız yolculara zaman zaman rastlıyoruz. Bu tip yolcular uçak kalkmadıysa uçaktan indiriliyor ya da yere indikten sonra kolluk kuvvetlerine teslim ediliyordu. Yeni uygulamayla bu tip kişilere para cezası kesilmesine de karar verildi.

Ekonomik durumu olmayana taksit

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından tespit edilip ilgili kurum ve kuruluşlara uygunsuzluğun giderilmesi için verilen süre içerisinde düzeltilmeyen uygunsuzluklara da 5 bin lira idari para cezasıyla birlikte gerektiğinde ilave idari tedbir uygulanacak. Birden çok idari para cezası verilebilecek. Ekonomik durumu uygun olmayana taksitlendirme yapılacak.

Havayolu yükümlülükleri

Türk havacılığında, 1983 yılında kabul edilen Türk Sivil Havacılık Kanunu yaklaşık 30 yıldır yürürlükte. Ancak kanun her ihtiyaca cevap verememektedir. Özellikle yolcu hakları ve yükümlülükleri bakımından yetersiz olan kanun, ikincil düzenlemelerle desteklenmektedir. “Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik” 1 Ocak 2012'den beri yürürlüktedir ve büyük bir ihtiyacı karşılamıştır. Bu yönetmelikle iptal, rötar ve uçağa alınmama durumlarında, yolcuların hakları güvenceye alınmıştır.

mervekilic
Merve Kılıç
35 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Uzman Yazarlar