Uçakların en güvenli araçlardan biri olduğu biliniyor. Profesyonel ekipler tarafından yönetilmesine ve sürekli olarak kontrollerinin yapılmasına karşın uçaklardan korkan önemli bir kitle var. Bu korkuyu azaltmak için neler yapılabilir?

İçindekiler

1- Kabin ekibine bilgi verin

Uçaktan korkuyorsanız, yapabileceğiniz ilk şeylerden biri uçağa bindikten sonra konuyla ilgili kabin memurlarına bilgi vermek. Bu sayede uçuş sırasında korkunuzu azaltmak için onlardan destek alabilirsiniz. Daha önce benzer durumlarla pek çok kez karşılaşan kabin ekibi korkunuzu aşmanız için yardımcı olabilir.

1

Uçak Bileti

2- Bol su için

Uçuş sırasında yaşanabilecek stresi azaltmanın yollarından biri de bolca su içmek. Ayrıca çay, kahve ve alkollü içecekleri bir süre azaltarak daha rahat olabilirsiniz.

2

3- Rahat giysiler giyin

Uçak yolculuğunda daha rahat olmak için üzerinize çok sıkmayan kıyafetler giyebilirsiniz. Özellikle uzun süreli bir uçuş olacaksa, seçtiğiniz giysiler daha önemli olabilir. Uçakla konforlu bir seyahat için diğer etkili öneriler de yazımızda!

3

4- Dikkatinizi bir şeylerle dağıtın

Güzel bir film izleyebilir, kitap okuyabilir veya pencere kenarında oturuyorsanız manzarayı seyredebilirsiniz. Bu sayede uçuş sırasında yaşanabilecek sorunlara odaklanmak yerine dikkatinizi farklı şeylere verebilirsiniz.

4

5- Rahatlatan müzikler dinleyin

Yol boyunca sevdiğiniz eğlenceli müzikleri dinlemek de bu konuda etkili yöntemlerden biri. Hatta British Airways gibi bazı havayolu firmaları uçak korkusu olanlar için özel çalma listesi oluşturabiliyor.

5

6- Biraz spor yapın

Düzenli egzersiz diğer pek çok konuda olduğu gibi uçuş korkusunu yenmek isteyenlere yardımcı olabilir. Spor ve sonrasında yapacağınız esneme hareketleri ile uçuşla ilgili korkularınızı azaltabilir ve daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

6


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN