Türkiye’nin EN keyifli bisiklet rotaları

nihanbayram
İçindekiler

Şehir yaşamının stresinden uzakta, doğayla baş başa kalıp kendini tamamen özgür hissetmek ister misin? Eğer cevabın evetse hemen bisikletini hazırla, ormanların arasından bazen denize bazen de göllere çıkacak yolları arşınlamaya gidiyoruz. İşte Türkiye’nin en keyifli bisiklet rotaları!

Hatırlatma: Bisikletinle seyahate çıkarken kask, dizlik, fener ve fosforlu yelek gibi seni koruyacak malzemeleri unutmaman gerektiğini zaten biliyorsundur ama ben yine de hatırlatmak isterim. Yollara çıkmadan önce güvenliğini ve sağlığını garanti altına almayı sakın unutma!

Artvin- Trabzon

Türkiye’nin en güzel bisiklet rotası dendiğinde akla ilk olarak Artvin-Trabzon geliyor. Karadeniz’in muhteşem doğası içinde bu iki şehir arasında yaklaşık 230 kilometre boyunca pedal çevirebilirsin. 230 kilometre, tek seferde kat edilmesi uzun bir mesafe olduğu için bisikletçiler bu rotayı Trabzon-Rize, Rize-Hopa ve Hopa-Artvin olmak üzere üçe ayırarak dolaşıyorlar.

Yemyeşil çay tarlalarının ve doğal güzelliklerin arasından geçtiğin bu rota için orta zorlukta diyebiliriz. Dağ ya da yol bisikleti tercih ederek sorunsuz bir sürüş keyfi yaşayabilirsin. Ancak hava koşulları yağmurlu olduğunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle bisiklet tekerlerinin kaygan zemine dayanıklı olması çok önemli. Bisikletine ve kendine güveniyorsan bu rota bir Trabzon uçak bileti uzaklığında.

Frig Vadisi

Afyon, Ankara, Eskişehir ve Kütahya illerinin sınırlarının içinde bulunan Frig Vadisi, Türkiye’nin en uzun 3. yürüyüş yolu olan Frig Yolu’na ev sahipliği yapıyor. 506 kilometre uzunlukta olan Frig Yolu, aynı zamanda Türkiye’nin en güzel bisiklet rotalarından biri çünkü bu yol üzerinde göreceğin yapılar gezini unutulmaz bir deneyime dönüştürüyor. Peribacaları, tüf kayalara oyulmuş kiliseler ve kaya mezarları gibi tarihi eserler boyunca pedal çevirmek çok keyifli.

Derin vadilerden oluşan bölge, özellikle profesyonel olarak bisiklet sporuyla ilgilenen kişiler tarafından çok sık tercih ediliyor. Parkurlar asfalt, toprak ve kum olmak üzere farklı materyallerden oluşuyor. Şehir bisikletleriyle pedal çevirebileceğin yerler olduğu gibi yol ya da dağ bisikleti gibi daha dayanaklı bir araca ihtiyacın olabilecek rotalar da mevcut. Bu nedenle bisiklet sürmeye yeni başlayanlar ya da kendine pek güvenmeyenler için Frig Yolu pedal çevirmek zorlayıcı bir rota olabilir. Eğer bisikletinden ya da kendinden emin değilsen Frig Yolu’nda bisiklet turları düzenleyen profesyonel ekiplerle iletişime geçip destek alabilirsin.

Kapadokya

Ülkemizin en meşhur turizm cennetlerinden biri olan Kapadokya’da balon turuna çıktıysan ya da ATV’ye bindiysen farklı bir araca ne dersin? Kapadokya benzersiz atmosferiyle bisiklet tutkunları için de çok keyifli rotalar sunuyor. Oldukça geniş bir bölgeye yayıldığı için Kapadokya’da kendini kısıtlamadan gönlün nereye isterse oraya pedal çevirebilirsin.

Eğer daha uzun bir yolculuk yapmak istersen Güvercinlik, Paşabağı, Kızılçukur gibi vadiler arasını tercih edebilirsin. Bölgenin en önemli yerlerini görmek istersen Avanos ve Mustafapaşa  arasındaki güzergahta bisiklet sürebilirsin. Vadiler arasında yolculuk yapmayı tercih edersen patika yollarla ve rampalarla karşılaşacağını bilmelisin. Buralardaki zorluk seviyesinin belirli bir ölçüde profesyonellik gerektirdiğini söyleyebilirim. Bu nedenle böyle bir sürüşe dağ bisikletinle çıkmalısın. Ancak Ürgüp, Göreme, Ortahisar gibi yerlerdeki rotalarda şehir ya da yol bisikletinle kısa mesafeli sürüşler yapabilirsin. Pedal çevirerek geçen günün yorgunluğunu atmak için mağaralara yapılmış Kapadokya otelleri arasından birini seçip konaklayabilirsin.

Yenice Ormanları

Karabük sınırları içerisinde yer alan Yenice Ormanları, Batı Karadeniz’in yemyeşil atmosferinde bisiklet sürmek isteyenler için en ideal rota. Türkiye’de bulunan blok ormanların en büyüklerinden olan Yenice Ormanları’nda 7 tane bisiklet parkuru bulunuyor. Bu parkurlar toprak araç yolundan oluşan, dereden geçmeni gerektiren, inişli çıkışlı rotalar olduğu için mutlaka dağ bisikletinle pedal çevirmelisin.

Eğer buraya şehir bisikletinle gelirsen bu parkurlar zorlayıcı olabileceği için kamp alanları çevresinde daha kolay bisiklet sürebileceğin rotaları tercih etmen daha mantıklı olur. Yenice Ormanları’na bisiklet sürmeye geldiğinde çadırını da yanında getirmelisin çünkü buradaki kamp alanları da çok güzel. Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası ve Eğriova Göleti tertemiz havanın içinde doğayla baş başa kalabileceğin bir kamp deneyimi sunacak.

Hitit Yolu

Hititlere başkentlik yapmış Hattuşa ile Alacahöyük arasında uzanan Hitit Yolu, tarih meraklısı bisiklet severlerin tercih ettiği bir rota. Geçmişte kervan ve göç yolu olarak kullanılan yollardan geçen Hitit Yolu, toplamda 6 farklı bisiklet rotasına sahip. 6 parkur toplamda yaklaşık 406 kilometrelik bir uzunluğa sahip.

Hitit Yolu’nda bulunan rotalar kimi bölgelerde tamamen toprak, kimi yerlerde ise asfalt zemine sahip. Bu nedenle de bu parkurlar dağ bisikletiyle yolculuk yapmaya uygun. Dağ bisikletin ve bu sporda deneyimin yoksa burayı dağ bisikleti konusunda kendini geliştirdikten sonra keşfetmeni öneririm. Eğer dağ bisikletinle bu yolculuğa çıkacaksan dinlenmek için Çatak, Soğucak, Evci gibi kamp alanlarında çadır kurmayı tercih edebilirsin.

Likya Yolu

Ülkemizde trekking denilince akla gelen ilk rotalardan biri olan Likya Yolu, bisiklet tutkunları için de harika bir deneyim sunuyor. Akdeniz’in masmavi sularına karşı Fethiye’den Antalya’ya uzanan bu yolun tamamında pedal çevirmek çok büyük bir tutku istiyor.

535 kilometre uzunluktaki parkur boyunca kondisyonuna ve bisikletine en uygun rotayı seçip pedal çevirmeye başlayabilirsin. Likya Yolu’ndaki parkur patika ve toprak yollardan oluştuğu için burada mutlaka dağ bisikletiyle yolculuk yapmalısın. Dağ bisikletini aldıktan sonra görmek istediğin yerleri belirleyip yola çıkabilirsin. Yol boyunca birçok antik kent ve doğal güzellik bulunduğu için hangi rotayı seçersen seç, en sevdiğin yolculuklardan birine dönüşecek.

Gökova Körfezi

Bir yandan bisiklet sürüp bir yandan da ülkemizin mavilikleri ve yeşilliklerini keşfedebileceğin keyifli bir rota Gökova Körfezi rotası. Bu rota, Bodrum’dan başlayıp yaklaşık 295 kilometre boyunca devam ediyor ve Knidos Antik Kenti’ne ulaştığında son buluyor. Bu rotada Muğla Bisiklet Derneği tarafından Gökova Bisiklet Turu da düzenleniyor.

Gökova Körfezi’ni saat yönünde takip ettiğin rota, asfalt yollardan oluşuyor. Bu nedenle de her tipte yol ve dağ bisikletine uygun bir rota. Ancak ince ve dişsiz lastikli bir bisiklete sahipsen rotanın bazı noktalarında sıkıntı yaşayabilirsin. Bisikletini bu durumu göz önünde bulundurarak hazırlamanı öneririm. Genelde ilkbahar aylarında tercih edilen rotada yazın bisiklet süreceksen sıcaktan bunaldığın anlarda mavi suların kollarında serinleyebilirsin.

Köprülü Kanyon

Rafting ve trekking gibi birbirinden eğlenceli aktiviteleri yapabileceğin Köprülü Kanyon, aynı zamanda Türkiye’nin en keyifli bisiklet rotalarından biri. Minimum rakımın 163, maksimum rakımın ise 1167 metre olduğu için havası tertemiz olan kanyon bisiklet yolculuğu için orta-zor seviyesinde.

Beşkonak’tan başlayıp Selge’ye kadar 11 kilometre boyunca devam eden yol tamamen asfalt. Bu yolda biraz tırmanış yapacaksın ama tırmanışın sonunda ulaşacağın manzara harika olacak. Yol Delisarnıç’a doğru devam edip Tazı Mevkii’ne kadar uzanıyor. Selge’den sonraki yol boyunca toprak zemin olan kısımlar da var. Bu nedenle de bu rota için en uygun bisiklet dağ bisikleti.

Köyceğiz-Ortaca-Dalaman

Ekolojik bir rotada bisiklet sürmek istersen doğru yerdesin. Köyceğiz-Ortaca-Dalaman rotası, The Eco Trails projesiyle 2018 yılında turizme kazandırılmış. Eko-turizme dikkat çekmek için projelendirilen rota toplamda 700 kilometre uzunlukta.

Köyceğiz’de 5, Ortaca’da 4, Dalaman’da ise 5 tane güzergah var. Eski yollar ve patikaları da içine alan tüm bu güzergahlar üzerinde uluslararası standartlara göre hazırlanmış tabelalar bulunuyor. Birçok doğal güzelliği ve tarihi yolları görebileceğin rota, dört mevsimde de bisiklet sürmek için uygun.

Istranca Dağları

Harika lezzetlerin tadına bakacağın bir bisiklet rotası arıyorsan Istranca Dağları tam sana göre. Kırklareli’nin Vize ilçesinde konumlanan bu rotada Güngörmez, Aksicim ve Balkaya köylerini geçeceğin bir yolculuk yapabilirsin. Rota boyunca iki kez sudan geçtiğin ve yollar bakir olduğu için burası arazi sürüşüne uygun dağ bisikletleriyle buraya gelebilirsin. Toplam 70 kilometre boyunca uzanan rota, günübirlik bir sürüş keyfi yaşamak için ideal. Pedal çevirdikten sonra Balkaya Köyü’ndeki alabalık tesisinde balıkların tadına bakmak da tüm yorgunluğunu alıyor.

Sapanca

2020 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Sapanca, ülkemizde bisiklet sporuna en değer veren yerlerinden biri. Burada bisiklet sadece bir spor olarak görülmekle kalmıyor bisikletin yerli halkın günlük hayatının bir parçası olması için çalışmalar yapılıyor. Belediyenin çalışmalarıyla açılan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi, dünya şampiyonalarına ev sahipliği yaptığı kadar turistlerin de pedal çevirmeyi tercih ettiği bir yer. Sadece bu vadide de değil Sapanca Gölü çevresinde de bisiklet sürmek oldukça keyifli. Hem de gölün etrafında turlamak için dağ bisikletine ihtiyacın yok. Merkezden göle kadar yollar her türlü bisiklete uygun ve kolay bir sürüş imkanı sağlıyor. Buraya kadar gelmişken göl çevresindeki Sapanca otelleri arasından birini seçip manzaraya karşı uyanabilirsin.

Belgrad Ormanı

Biraz da şehir içinde küçük bir hafta sonu kaçamağı yapılacak bir rotadan bahsedelim değil mi? İşte tam da bunu derken aklına Belgrad Ormanı geldi eminim. Belgrad Ormanı için İstanbul’un akciğerleri dersek abartmış olmayız. Birçok İstanbullunun hafta sonları temiz hava alıp doğayla iç içe olmak için tercih ettiği ormanda pedal çevirmek de çok keyifli. Yaklaşık 20 kilometrelik parkuru şehir bisikletinle turlayabilirsin. Eğer yanına piknik malzemelerini alırsan parkuru tamamladıktan sonra küçük bir piknikle kendini ödüllendirebilirsin.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar