Türkiye’nin EN keyifli bisiklet rotaları

nihanbayram

Şehir yaşamının stresinden uzakta, doğayla baş başa kalıp kendini tamamen özgür hissetmek ister misin? Eğer cevabın evet ise hemen bisikletini hazırla, ormanların arasından bazen denize bazen de göllere çıkacak yolları arşınlamaya gidiyoruz. İşte Türkiye’nin en keyifli bisiklet rotaları!

Hatırlatma: Bisikletinle seyahate çıkarken kask, dizlik, fener ve fosforlu yelek gibi seni koruyacak malzemeleri unutmaman gerektiğini zaten biliyorsundur ama ben yine de hatırlatmak isterim. Yollara çıkmadan önce güvenliğini ve sağlığını garanti altına almayı sakın unutma!

İçindekiler

Artvin- Trabzon

Artvin-Trabzon bisiklet

Artvin-Trabzon bisiklet rotası, Karadeniz'in muhteşem doğası içinde yaklaşık 230 kilometrelik bir mesafeyi kapsar. Bisikletçiler genellikle bu rotayı üçe bölerek Trabzon-Rize, Rize-Hopa ve Hopa-Artvin şeklinde dolaşırlar.

Rota yemyeşil çay tarlaları ve doğal güzelliklerin arasından geçer. Orta zorlukta bir rota olarak değerlendirilir. Dağ ya da yol bisikleti tercih edebilirsin. Hava koşullarına dikkat etmek önemli, özellikle yağmurlu havalarda kaygan zeminlere dayanıklı tekerlekler tercih edilmeli. Bisikletine ve kendine güveniyorsan bu rota bir Trabzon uçak bileti uzaklığında.

Uçak Bileti

Frig Vadisi

Frig vadisi8

Afyon, Ankara, Eskişehir ve Kütahya illerinin sınırlarının içinde bulunan Frig Vadisi, Türkiye’nin en uzun 3. yürüyüş yolu olan Frig Yolu’na ev sahipliği yapıyor. 506 kilometre uzunlukta olan Frig Yolu, aynı zamanda Türkiye’nin en güzel bisiklet rotalarından biri çünkü bu yol üzerinde göreceğin yapılar gezini unutulmaz bir deneyime dönüştürüyor. Peribacaları, tüf kayalara oyulmuş kiliseler ve kaya mezarları gibi tarihi eserler boyunca pedal çevirmek çok keyifli.

Frig Yolu, derin vadilerden oluşan bir bölgede ve özellikle bisiklet sporuyla ilgilenen deneyimli bisikletçiler tarafından tercih edilir. Parkurlar farklı materyallerden oluşur, yani asfalt, toprak ve kum gibi yüzeylere sahip. Şehir bisikletleriyle kullanılabilecek rotalar olduğu gibi daha dayanıklı araçlara ihtiyaç duyulan yol ve dağ bisikleti rotaları da bulunur. Yeni başlayanlar veya kendine güvenmeyenler için Frig Yolu zorlayıcı bir rota olabilir. Eğer bisiklet kullanma konusunda emin değilsen veya kendini güvende hissetmiyorsan, Frig Yolu'nda bisiklet turları düzenleyen profesyonel ekiplerle iletişime geçerek destek alabilirsin.

Kapadokya

Kapadokya bisiklet

Ülkemizin en meşhur turizm cennetlerinden biri olan Kapadokya’da balon turuna çıktıysan ya da ATV’ye bindiysen farklı bir araca ne dersin? Kapadokya benzersiz atmosferiyle bisiklet tutkunları için de çok keyifli rotalar sunuyor. Oldukça geniş bir bölgeye yayıldığı için Kapadokya’da kendini kısıtlamadan gönlün nereye isterse oraya pedal çevirebilirsin.

Daha uzun bir yolculuk için Güvercinlik, Paşabağı, Kızılçukur gibi vadiler arasını tercih edebilirsin. Bölgenin önemli yerlerini görmek istersen Avanos ve Mustafapaşa arasındaki güzergahta bisiklet sürebilirsin. Bu bölgelerdeki zorluk seviyesi biraz profesyonellik gerektirebilir, bu yüzden dağ bisikletiyle gitmek en iyisi. Ancak Ürgüp, Göreme, Ortahisar gibi yerlerdeki rotalarda şehir veya yol bisikletiyle kısa mesafeli sürüşler yapabilirsin. Pedal çevirerek geçen günün yorgunluğunu atmak için mağaralara yapılmış Kapadokya otelleri arasından birini seçip konaklayabilirsin.

Yenice Ormanları

Yenice ormanları

Karabük'teki Yenice Ormanları bisiklet sürmek isteyenler için ideal bir rota. Yenice Ormanları, Türkiye'nin en büyük blok ormanlarından biri ve 7 bisiklet parkuruna sahip. Parkurlar toprak yollar, dere geçişleri ve inişli çıkışlı rotalardan oluşuyor, bu nedenle dağ bisikletiyle pedal çevirmek gerekiyor. Şehir bisikletiyle gelirseniz bu parkurlar zorlayıcı olabilir, bu yüzden kamp alanları çevresinde daha kolay bisiklet sürülebilecek rotaları tercih etmek daha iyi olabilir.

Hitit Yolu

Hitit yolu

Hitit Yolu, Hattuşa ile Alacahöyük arasında uzanan ve tarih meraklısı bisiklet severler tarafından tercih edilen bir rota. Bu yol, geçmişte kervan ve göç yolu olarak kullanılmış ve toplamda 6 farklı bisiklet rotasına sahip. Toplamda yaklaşık 406 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bu parkurlar, bazı bölgelerde toprak, bazı bölgelerde ise asfalt zeminli.

Bu nedenle dağ bisikletiyle bu rotaları keşfetmek uygun olur. Eğer dağ bisikleti deneyiminiz yoksa, önce dağ bisikleti konusunda kendinizi geliştirdikten sonra bu rotaları keşfetmenizi öneririm. Dağ bisikletinizle bu yolculuğa çıkarsanız, Çatak, Soğucak, Evci gibi kamp alanlarında dinlenmek için çadır kurabilirsiniz.

Likya Yolu

Likya yolu bisiklet

Likya Yolu ülkemizde trekkingin yanı sıra bisiklet tutkunları için de harika bir deneyim sunan rotalardan. Fethiye'den Antalya'ya kadar uzanan bu yol, Akdeniz'in masmavi sularına karşı muhteşem bir manzara sunar. Bu 535 kilometrelik parkurda pedal çevirmek için büyük bir tutku gerektirir.

Likya Yolu'ndaki parkur patika ve toprak yollardan oluştuğu için dağ bisikletiyle yolculuk yapmanız önemli. Dağ bisikletinizi aldıktan sonra kondisyonunuza ve bisikletinize en uygun rotayı seçerek pedal çevirmeye başlayabilirsiniz. Yol boyunca birçok antik kent ve doğal güzellik bulunması, hangi rotayı seçerseniz seçin unutulmaz bir yolculuk deneyimi yaşamanızı sağlayacak.

Gökova Körfezi

Gökova Körfezi

Gökova Körfezi rotası bisiklet sürerken ülkemizin güzelliklerini keşfedebileceğin bir seçenek. Bu rota Bodrum'dan başlayarak yaklaşık 295 kilometrelik bir mesafeyi kapsar ve Knidos Antik Kenti'nde son bulur. Muğla Bisiklet Derneği tarafından Gökova Bisiklet Turu da bu rota üzerinde düzenleniyor. Gökova Körfezi rotası, asfalt yollardan oluştuğu için her tür yol ve dağ bisikletiyle uyumlu bir rota olarak değerlendirilebilir. Ancak ince ve dişsiz lastikli bir bisikletle bazı noktalarda zorluk yaşayabilirsin.

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Rafting ve trekking gibi birbirinden eğlenceli aktiviteleri yapabileceğin Köprülü Kanyon, aynı zamanda Türkiye’nin en keyifli bisiklet rotalarından biri. Minimum rakımın 163, maksimum rakımın ise 1167 metre olduğu için havası tertemiz olan kanyon bisiklet yolculuğu için orta-zor seviyesinde.

Beşkonak’tan başlayıp Selge’ye kadar 11 kilometre boyunca devam eden yol tamamen asfalt. Bu yolda biraz tırmanış yapacaksın ama tırmanışın sonunda ulaşacağın manzara harika olacak. Yol Delisarnıç’a doğru devam edip Tazı Mevkii’ne kadar uzanıyor. Selge’den sonraki yol boyunca toprak zemin olan kısımlar da var. Bu nedenle de bu rota için en uygun bisiklet dağ bisikleti.

Köyceğiz-Ortaca-Dalaman

Köyceğiz

Ekolojik bir rotada bisiklet sürmek istersen doğru yerdesin. Köyceğiz-Ortaca-Dalaman rotası, The Eco Trails projesiyle 2018 yılında turizme kazandırılmış. Eko-turizme dikkat çekmek için projelendirilen rota toplamda 700 kilometre uzunlukta.

Köyceğiz’de 5, Ortaca’da 4, Dalaman’da ise 5 tane güzergah var. Eski yollar ve patikaları da içine alan tüm bu güzergahlar üzerinde uluslararası standartlara göre hazırlanmış tabelalar bulunuyor. Birçok doğal güzelliği ve tarihi yolları görebileceğin rota, dört mevsimde de bisiklet sürmek için uygun.

Istranca Dağları

Istranca Dağları

Harika lezzetlerin tadına bakacağın bir bisiklet rotası arıyorsan Istranca Dağları tam sana göre. Kırklareli’nin Vize ilçesinde konumlanan bu rotada Güngörmez, Aksicim ve Balkaya köylerini geçeceğin bir yolculuk yapabilirsin. Rota boyunca iki kez sudan geçtiğin ve yollar bakir olduğu için burası arazi sürüşüne uygun dağ bisikletleriyle buraya gelebilirsin.

Toplam 70 kilometre boyunca uzanan rota, günübirlik bir sürüş keyfi yaşamak için ideal. Pedal çevirdikten sonra Balkaya Köyü’ndeki alabalık tesisinde balıkların tadına bakmak da tüm yorgunluğunu alıyor.

Sapanca

Sapanca bisiklet

Sapanca 2020 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası'na ev sahipliği yapmış ve bisiklet sporuna büyük önem verilen yerlerden. Ayçiçeği Bisiklet Vadisi, belediye çalışmalarıyla açılmış ve hem dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapması hem de turistlerin ilgisini çekmesiyle bilinir.

Sapanca Gölü çevresinde de bisiklet sürmek oldukça keyiflidir. Göl etrafındaki yollar, her tür bisiklete uygun ve kolay bir sürüş imkanı sunar, dağ bisikletine ihtiyaç duymazsınız. Sapanca'da bisiklet, yerli halkın günlük hayatının bir parçası olması için çalışmalar yapılan bir spor olarak görülür. Buraya kadar gelmişken göl çevresindeki Sapanca otelleri arasından birini seçip manzaraya karşı uyanabilirsin.

Belgrad Ormanı

Belgrad ormanı bisiklet

Biraz da şehir içinde küçük bir hafta sonu kaçamağı yapılacak bir rotadan bahsedelim değil mi? İşte tam da bunu derken aklına Belgrad Ormanı geldi eminim. Belgrad Ormanı için İstanbul’un akciğerleri dersek abartmış olmayız. Birçok İstanbullunun hafta sonları temiz hava alıp doğayla iç içe olmak için tercih ettiği ormanda pedal çevirmek de çok keyifli.Yaklaşık 20 kilometrelik parkuru şehir bisikletinle turlayabilirsin. Eğer yanına piknik malzemelerini alırsan parkuru tamamladıktan sonra küçük bir piknikle kendini ödüllendirebilirsin.


nihanbayram
Nihan Bayram
406 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN