Yürüyüş yapmak ve doğayla baş başa kalmak için harika bir dönem. Üstelik pandemide yapılabilecek en güzel etkinlik olan açık hava yürüyüşleri için de şahane aylar. Dünyanın en önemli yürüyüş rotalarına ev sahipliği yapan ülkemizde tarihi dokusuyla, manzarasıyla bizleri büyüleyen şahane parkurlar var. İşte, dünyaca ünlü yürüyüş rotalarına ev sahipliği yapan yurdumuzdan çok özel seçenekler...

İçindekiler

Likya Yolu

likyayolu

Dünyanın en uzun ve ünlü yürüyüş parkurlarından olan Likya yolu, Muğla'dan başlayıp Antalya'ya kadar uzanıyor. Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kaş, Demre, Finike, Adrasan, Çıralı gibi önemli turistik yerler bu rota içerisinde yer alıyor. 550 kilometre uzunluğundaki Likya Yolu genelde birkaç rotaya bölünerek yürünüyor. Tüm parkuru tamamlamak gerçekten büyük başarı. Dünyanın en güzel manzaraları eşliğinde büyülü bir yolculuk.

Büyük bir parkur olduğu için yola çıkmadan önce planlama yapman şart. Rotana bağlı olarak kamp yapabilir ya da pansiyon benzeri yerlerde konaklayabilirsin. Yol boyunca kırmızı beyaz boyalı işaretleri takip edebilir ya da işini kolaylaştırmak için GPS ya da harita da temin edebilirsin.

Fethiye’den başlayan 20’den fazla parkuru bulunan Likya Yolu boyunca çok sayıda antik kenti de keşfedebilirsin. Likya Yolu ile ilgili detaylı tüm anlatıma Likya Yoluyla ilgili sorabileceğin 12 soru ve cevapları başlıklı yazımızdan ulaşabilirsin.

Uçak Bileti

Hitit Yolu

hitityolu

Hititlerin zengin kültürel mirasına doğru bir yolculuk yapmaya ne dersin? Rotana UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Hattuşa Antik Kenti’nden başlayabilirsin. Antik kentler ve çevresi tarihe meraklı yürüyüş seveler için sürprizlerle dolu. Çünkü kilometrelerce süren yol boyunca seni şaşırtacak eserler bulman mümkün.

Dünyanın ilk yazılı anayasasını yapan Hitit uygarlığı hakkında küçük notlar alarak yürüyüşe başlayabilirsin. Çorum Valiliği yürüyüş yoluyla ilgili Türkçe ve İngilizce rehber hazırladı.

236 kilometre boyunca işaretli rotalar var. Üstelik bisiklet yolu da bulunuyor. Harita ve GPRS koordinatlarının da bulunduğu bu rotada 17 yürüyüş parkuru var.

Frig Yolu

frigyolu

Friglerin uzun yıllar hüküm sürdüğü toprakları bugün uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanmış parkurlarla keşfedebilirsin. Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya arasında kalan Frig Vadisi yaklaşık 506 km. Ankara’da Polatlı, Afyonkarahisar’da Seydiler, Kütahya’da Yenice Çiftliği güzergahlarından başlayan yol Yazılıkaya’da son buluyor.

Sabuncapınar’da yürüyüşe katılanların konaklama yapabileceği Frig Evi inşa edilmiş, Çukurca köyünde çadır alanı ve pansiyon bulunuyor. Yol boyunca yönünü ve parkuru bulabileceğin işaretler var.

Vadinin neredeyse tamamı Türkmen dağının lavlarıyla kaplı ve peribacası oluşumu var. Kırmızı beyaz işaretlerle boyanan yol boyunca 109 direk ve 207 tane yön tabelası bulunuyor. Yürüyüş için GPS verisi de indirebilirsin.

Ihlara Vadisi

ihlaravadisi

Dünyanın eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Kapadokya’da Ihlara Vadisi yürüyüş rotası sana bambaşka bir deneyim kazandırabilir. Vadide 3 km, 5 km, 7 km ve 14 kilometrelik farklı rotalar var. Ancak en güzel deneyim için 14 kilometrelik parkuru tamamlamakta fayda var.

Kırmızı işaretler rota konusunda yardımcı oluyor. yol boyunca dinlenme alanları da var. Muhteşem fotoğraflar çekebileceğin manzaralar da. Yeşillikler içinde akan Melendiz Çayı, kayaların binlerce yıldır oluşturduğu peribacası oluşumları ve bu manzara eşliğinde yürüyüş tarihe tanıklık etmek benzersiz bir yürüyüş deneyimi sağlıyor.

Kapadokya yürüyüş deneyimini balon turu yaparak şahane bir finalle noktalayabilirsin. Kapadokya otellerine göz atmaya ne dersin?

Bafa Gölü

Bafa Gölü Milli Parkı Yürüyüş

Bodrum’a yolu düşünler genelde kahvaltı etmek için Bafa gölü kenarındaki mekanlarla soluklanırlar. Aslında bu göl ve çevresi müthiş doğal güzelliklere ve tarihi dokuya ev sahipliği yapıyor üstelik yürüyüş severler için şahane bir rota.

Arkeolojik gezilerine düşkünler Heraklia kentinden Lamos Dağı tepelerine kadar müthiş bir trekking yapabilir. Yol boyunca güzel manzaralar antik kentler ve daha birçok şey görebilirsin. Bağarcık - Kapıkırı arasındaki 16 km’lik rota en zorlu etaplarından. Uzun bir yürüyüş yolu istersen Kral Yolu Parkuru’nu seçebilirsin, bu rotada tarihi manastır kalıntılarını keşfedebilirsin.

Kazdağları

kazdaglari

Kazdağları Milli Parkı Türkiye'nin oksijeni en bol milli parklarından biri. 21 bin hektarlık bu milli park alanında sertifikalı kılavuzcu olmadan yürüyüşe izin verilmiyor. Milli park içerisinde işaretli alanlar var. Ama daha amatör bir yürüyüş yapmak istersen Güre Tahtakuşlar Köyü Hasan Boğuldu gibi kısımlarda yürüyebilirsin. Ya da rotana Assos Behramkale gibi tarihi noktaları da ekleyebilirsin.

Kazdağları'na en yakın havalimanı Edremit'te bulunuyor. Edremit uçak bileti alarak Kazdağları'na gidebilirsin. Yürüyüş yapmak ve doğayla baş başa kalmak için harika bir dönem olan yaz ayları geldi. Üstelik ülkemiz bu anlamda birbirinden güzel alternatiflere sahip. İşte, dünyaca ünlü yürüyüş rotalarına ev sahipliği yapan yurdumuzdan çok özel seçenekler...

Pürenli Yaylası

Pürenli

Düzce'nin Gölyaka ilçesine bağlı Pürenli Yaylası 1.400 metre yükseklikte gençlik kamplarının de yar aldığı bir yer. Özellikle ilkbaharda doğanın uyanışına tanıklık edebileceğin bu yaylada küçük bir gölet bulunuyor. Yine küçük küçük tahta kulübeler de var. Buradan Mudurnu ya da Abant'a geçebilirsin.

Doğayla baş başa kalabileceğin yürüyüş için ideal bir yer. Buraya yakın Güzeldere Şelalesi'ni de mutlaka gezin. İstanbul'dan günübirlik gidebilirsin.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar

Yürüyüş turlarının en çok tercih ettiği yerlerden birisi olan Balıkkayalar Tabiat Parkı'nda zorluk ve kolaylık derecelerine göre parkurlar bulunuyor. Hatta tırmanma yapılabilen bir de küçük kanyon var. Kuş sesleri, yemyeşil bir doğa, göletler ne ararsan var.

Kocaeli Gebze'yi geçtikten sonra Tavşanlı tabelasına sapman gerekiyor. Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisinde yer alan bu yerde güzel bir restoran da bulunuyor. İstanbul'a çok yakın. Hafta sonları ailece keyifli bir gün geçirebilirsin. Ya da İstanbul'da yaşıyorsan hafta sonu yürüyüşünü yapabileceğin parkları İstanbul'daki tüm yürüyüş parkurları içeriğinden keşfedebilirsin. 

Dümbüldek suyu

trekking

Suyuyla ünlü bir yer. Taş ve kum düşürmek isteyenlerin çok sık gittiği ve suyunu aldığı bu yerde yürüyüş ve piknik yapanlara rastlayabilirsin. Kocaeli'nin Derince ilçesine bağlı Karagöllü Köyü'nde yer alıyor. Yanına su doldurmak için bidon almayı unutma. 

Buradaki şifalı suyun böbrek rahatsızlığı olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Yürümesi kolay ve keyifli bir rota.

Polovit Kaçkarlar

Kaçkarlar

Türkiye'nin en yüksek yerlerinden biri olan Polovit Yaylası  insana adete göklerde yaşıyorsun izlenimi veriyor. Eski kervan yolu üzerindeki bu yürüyüş parkurunda yöredeki rehberlerden yardım almanı öneririm.

Kar ve buz uzun zaman erimiyor. Bu yüzden yürüyüş için yaz aylarını tercih etmelisin. Buradaki ormanlar dünyanın en yaşlı ormanlarından biri. Pek çok endemik bitkiye de evsahipliği yapıyor.

Aladağlar

yürüyüs

Kayseri, Niğde, Adana ili sınırları içerisinde yer alan Aladağlar buzul kayalıkları, mağaraları, kanyonları ve şelaleleriyle tam doğa cenneti bir yer. Rakımı 3756 metreye kadar çıkabiliyor.

Türkiye'de böyle yerler var mı diyeceğin kadar muhteşem bir yer burası. Buradaki kapuzbaşı şelalesi dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma özelliği taşıyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar