Karadeniz Bölgesi’nin orta kısımlarında yer alan ve yeşil bir il olması ile öne çıkan Tokat, özellikle yaz aylarında deniz kıyılarına göre daha sakin bir havaya sahip olması ile öne çıkıyor. Burada yemyeşil ormanların, göz alabildiğine uzanan yaylaların içerisinde piknik yapabilir, bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Tokat’ta yer alan piknik alanlarının hemen herkesin gidebileceği ücret düzeyinde olmasının yanı sıra bazı mesire alanları da ücretsiz olarak hizmet veriyor. Tokat’ın o muhteşem doğası ve yeşili ile birlikte harika bir gün geçirebilir, sevdiklerinizle bir arada olabilirsiniz. Tokat’ın en güzel piknik alanlarını sıralarken Instagram’daki etiketlerden yararlandık ve en popüler mekanları en üste gelecek şekilde sıralamaya özen gösterdik. Kent merkezinde ve çevresinde yer alan piknik alanlarını listemizden rahatça inceleyebilir, içerisinde yer alan imkanları da yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Önemli not: Yazımızdaki fiyatlar, 2023 Ağustos ayına göre düzenlenmiştir. Sezonluk olarak fiyatlar değişiklik gösterebilir.

İçindekiler

1- Çamiçi Yaylası

Niksar ilçesine 17 kilometre uzaklıkta yer alan Çamiçi Yaylası, her yıl binlerce ziyaretçinin uğradığı bir yer. Tertemiz havası ve yemyeşil doğası ile dikkat çeken bu güzel mekanda piknik yapmak için tüm şartlar mevcut. Türkiye’nin akciğerleri olarak bilinen Kaz Dağları’ndan sonra oksijen üretimi bakımından ikinci sırada gelen bu eşsiz yerde eğlenceli ve dinlendirici vakit geçirebilirsiniz. Kentin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen ve hafta sonu günübirlik bir eğlence arayanlara eşsiz bir alternatif sunan Çamiçi Yaylası, son dönemde fazlaca artan yayla turizminin de öncü noktaları arasında yer alıyor.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Huzurlu ve sakin bir gün geçirmek, aileniz ve sevdiklerinizle piknik yapmak ve aynı zamanda doğanın kalbinde yürüyüş yapmak için Çamiçi Yaylası’nı tercih edebilirsiniz. Yeşilin neredeyse tüm tonlarını görebileceğiniz, henüz bozulmamış doğası ile dikkat çeken bu eşsiz mekanda keyifli zaman geçirebilir, ruhunuzun yanında bedeninizi de dinlendirebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Piknik alanları
 • Yürüyüş yolları

Ulaşım

Çamiçi Yaylası’na gidebilmek için özel aracınızın olması gerekiyor. Aracınızla birlikte D850 Karayolu’ndan tabelaları takip ederek yaylaya gidebilirsiniz. Ünye-Niksar arasında yolcu taşıyan araçları kullanacaksanız Çamiçi Yaylası’na giden yol ayrımında inmeli ve devamını yürümelisiniz.

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Çamiçi Yaylası’nda yer alan piknik alanlarında alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulunmuyor. Çamiçi Yaylasına hazırlıklı gelmenizi öneriyoruz.

2- Hasanşeyh Göleti ve Mesire Alanı

Reşadiye ilçe sınırlarında yer alan Hasanşeyh Göleti’nin hemen yanı başında yer alan mesire yeri, Tokatlıların özellikle yaz aylarında en uğrak noktalarından birisi olmayı başardı. Özellikle kamp ve piknik yapmak isteyenlerin ziyaret ettiği bu cennet köşede harika bir hafta sonu geçirebilirsiniz. İçerisinde yer alan piknik alanında kamelya ve özel olarak tasarlanmış barbekü alanları da bulunuyor.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Hasanşeyh Göleti ve Mesire Alanı, dinlendirici bir ortamda harika bir gün geçirmenizi sağlıyor. Çam ağaçlarının gölgesinde çocukların da koşup, oynayabileceği bir yer olan mesire alanı özellikle aileler için bulunmaz bir yer. Burada piknik yapmanın yanı sıra doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Ayrıca mesire alanı içerisinde yer alan gölette balık da tutabilirsiniz. Bununla birlikte burada yer alan kafe ve restorandaki menülerin tadına bakarak Tokat’ın yerel lezzetlerini keşfedebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Gölet çevresinde kurulu
 • Restoran
 • Kafeterya
 • Market
 • Temiz su
 • Halı saha (ücretsiz)
 • Bungalov
 • Çocuk Parkı
 • Ücretsiz otopark

Ulaşım

Reşadiye ilçe merkezine 23 kilometre uzaklıkta yer alan mesire alanına yalnızca özel aracınızla gidebilirsiniz. Yolda genel olarak parke taşları olması nedeniyle tüm araçlar rahatlıkla gidebilir.

Güncel Fiyatlar

 • Giriş ücreti bulunmuyor

Konum Linki

Yazar Notu: İçeride hem normal market hem de et ürünleri alabileceğiniz tesis bulunuyor. Bu nedenle buraya gelirken piknik eşyalarınızı getirmeniz yeterli.

3- Düden Gölü Mesire Alanı

Erbaa ilçesinde yer alan ve Devlet Su İşleri tarafından akarsuyun önü kapatılarak oluşturulan Düden Gölü çevresinde konumlanan A tipi mesire alanı genellikle tatil zamanlarında birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yemyeşil ormanın bittiği noktada bulunan Düden Gölü etrafında tüm gün huzurlu ve sakin bir zaman geçirebilirsiniz. Kuş cıvıltıları arasında ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir yerde bulunan mesire alanında ailenizle eşsiz menüler hazırlayabilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Doğanın kucağında bir gün geçirebilir, şehrin karmaşasından uzaklaşabilirsiniz. Yılın büyük bölümünde çeşitli nedenlerle üzerinizde biriken stresi burada rahatlıkla atabilirsiniz. Ayrıca yaz sıcağının bunaltıcılığından uzaklaşmak için de Düden Gölü Mesire Alanı en uygun yerlerden birisi.

Tesis İmkanları

 • Göle sıfır konumda

Ulaşım

Düden Gölü Mesire Alanı’na giden herhangi bir toplu ulaşım aracı bulunmuyor. Bu nedenle yalnızca özel aracınızla gelebilirsiniz. Erbaa’dan yaklaşık olarak 32 kilometrelik yolculukla göl kıyısına ulaşabilirsiniz.

Güncel Fiyatlar

 • Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Mesire alanına gelirken yol virajlı ve bozuk olabiliyor. Bu nedenle gelirken dikkatli olmakta fayda var. Ayrıca alanda alışveriş yapabileceğiniz bir alan yok. Piknik masası ve mangal alanın bulunmadığı bu yere kendi masanızı ve sandalyelerinizi getirmenizi tavsiye ediyoruz.

4- Topçam Yaylası Mesire Alanı

Tokat il merkezindeyseniz gidebileceğiniz yakın yerler arasında Topçam Yaylası Mesire Alanı bulunuyor. Mesire alanı içerisinde piknik yapabilmeniz ve doğa ile bütünleşebilmeniz için hemen her imkan sunulmuş. Kamelyalar sayesinde güneşin zararlı etkilerini hissetmeden rüzgarın serinletici etkisini teninizde hissedebilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler için harika bir yer olan Topçam Yaylası Mesire Alanı, sunduğu imkanlar ile eşsiz bir hafta sonu geçirmenizi sağlıyor.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Tokat merkezine oldukça yakın olan Topçam Yaylası Mesire Alanı, sıcak yaz günlerinde kentin bunaltıcı havasından uzaklaşmak için mükemmel bir seçenek oluşturuyor. Tokat’ın doğasını keşfetmek ve bunu yaparken de piknik etkinliği düzenlemek isteyen kişiler için oldukça uygun bir yer. Tüm bunlara ek olarak piknik sonrasında doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Kamelya
 • Mangal alanı
 • Oyun parkı
 • Temiz su

Ulaşım

Tokat merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alan Topçam Yaylası Mesire Alanı’na yalnızca özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak kent merkezinden edineceğiniz taksi ile de buraya gelebilirsiniz.

Güncel Fiyatlar

 • Araçla giriş  20 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Piknik alanına gelmeden önce mutlaka alışverişinizi yapmalısınız. Alanda market ya da restoran yer almıyor.

Araç Kiralama

5- Harami Yaylası

Almus ilçesinde yaşayanların rahatlayıp, piknik yapabildiği bir alan olan Harami Yaylası, bölgenin önemli akarsuları arasında yer alan Yeşilırmak’ın başlangıç noktasında konumlanıyor. Özellikle ilkbahar aylarında yemyeşil olan yaylaya birçok kişi piknik yapmak için geliyor. Son dönemlerde yurt dışında gelen ziyaretçilerin de akınına uğrayan Harami Yaylası’nda kamp da yapabilirsiniz. Yalnızca piknik ve kamp değil, doğa yürüyüşleri, olta balıkçılığı gibi aktiviteleri de yapabilme imkanına sahipsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Harami Yaylası, bahar aylarından başlayarak kışa kadar eşsiz bir görüntü sunuyor. Suların coşkun aktığı bir yer olması da bir başka tercih sebebi. Kent yaşamından bunalan ve doğa ile kucaklaşmak isteyen kişilerin tercih edebileceği bir yer olan bu mesire alanı sabahtan akşama kadar sıkılmadan durabileceğiniz bir doğa harikası.

Tesis İmkanları

 • Piknik Alanı
 • Yeşilırmak kıyısı

Ulaşım

Harami Yaylası, Tokat merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Buraya herhangi bir toplu taşıma hizmet vermiyor. Dolayısıyla yalnızca kendi aracınızla gelebilirsiniz.

Güncel Fiyatlar

 • Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Harami Yaylası’nda piknik yapmak istiyorsanız buraya gelmeden önce mutlaka alışverişinizi yapmalısınız.

6- Almus Baraj Gölü

Türkiye’nin önemli su kaynaklarından birisi olan Yeşilırmak üzerine kurulu olan Almus Barajı, aynı zamanda balık yetiştiriciliği noktasında da önde geliyor. Türkiye’nin ilk barajlarından birisine sahip olan Almus’ta yaşayanların doğaya kaçış noktalarından birisi olan bu eşsiz yer aynı zamanda halkın piknik yapabildiği alanlar arasında da yer alıyor. Almus Baraj Gölü çevresinde piknik yapabileceğiniz ve mangal yakabileceğiniz pek çok nokta bulunuyor. Bu da stresten uzaklaşmak ve kendisini doğaya bırakmak isteyenler için güzel bir alternatif oluşturuyor.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Almus Baraj Gölü’nde piknik yapmanın yanı sıra olta balıkçılığı da yapabilirsiniz. Baraj gölü çevresinde yürüyüş yapabilme şansınız da bulunuyor. Denizi olmayan Tokat’ta adeta bir deniz havası almanızı sağlayan bu baraj gölünde harika bir gün geçirebilir, sevdiklerinizle eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda farklı su sporlarını yapabilir, tekneyle baraj gölünde gezinti yapabilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Piknik alanı
 • Olta balıkçılığı
 • Jet ski kiralama
 • Tekne turu

Ulaşım

Almus Barajı’na Tokat Terminali’nden kalkıp baraja kadar gelen otobüslerle gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra aracınızla da baraj gölüne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güncel Fiyatlar

 • Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Almus Baraj Gölü’ne aracınızla gelecekseniz dikkatli olmakta fayda var. Yollar zaman zaman bozulabiliyor ve geçiş güçleşebiliyor.

7- Selemen Yaylası

Ordu-Reşadiye sınırında bulunan ve yüksek bir rakıma sahip olan Selemen Yaylası özellikle yaz sıcağının bunaltıcı etkisinden uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği bir yer. Herhangi bir tesisin yer almadığı Selemen Yaylası’nda Yavuz Sultan Selim’in Doğu Seferi sırasında başlayan pazar kurma faaliyeti o günlerden günümüze kadar devam ediyor. Burayı ziyaret eden kişiler kurulan pazardan alışverişlerini yapıp, pikniklerini düzenleyebiliyorlar. Pazar ilkbahar aylarında başlıyor, ilk kar düşene kadar da devam ediyor.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Çok fazla insan eli değmeyen bir yer olan Selemen Yaylası, piknik için de oldukça ideal. Kamp yapmak isteyenlerin de tercihi olan bu yerde doğa ile iç içe güzel zaman geçirebilir, ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Piknik alanı
 • Pazar

Ulaşım

Selemen Yaylası’na herhangi bir toplu taşıma hizmet vermiyor. Bu nedenle yalnızca özel aracınızla buraya gelebilirsiniz.

Güncel Fiyatlar

 • Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Selemen Yaylası’na aracınızla gelirken dikkat etmelisiniz. Yolların bazı bölümleri bozuk olabiliyor. Ayrıca burada pazar kurulduğu için yapacağınız alışverişlerde yalnızca nakit para geçerli oluyor. Yanınızda nakit mutlaka bulundurmanızı öneriyoruz.

8- Zinav Gölü Tabiat Parkı

Reşadiye ilçesinde yer alan ve gün içerisinde farklı mevsimleri bir arada yaşamanıza imkan veren Zinav Gölü Tabiat Parkı dar kanyonu ve doğal güzellikleri ile güzel bir gün geçirmenizi sağlıyor. Hem doğanın tam kalbine girip hem de burada piknik yapma imkanı sunan parkta bulunan mesire alanında kamelya ve mangal alanları bulunuyor. Burada pikniğinizi göle karşı yaparak üzerinizde biriken stresi rahatça atabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Zinav Gölü Tabiat Parkı’nın mesire alanı yemyeşil bir ortamda sizi karşılıyor. Ayrıca buraya gelmişken Zinav Kanyonu, İnkaya Mağarası, Zinav Yaylası, Zinav Vadisi, Sülüklü Göl gibi yerleri de gezerek kendinize ve sevdiklerinize harika bir gün armağan edebilir, doğada bir gün geçirebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Karavan park alanı
 • Piknik alanı
 • Çocuk parkı
 • Restoran
 • Temiz su

Ulaşım

Tabiat parkındaki mesire alanına yalnızca kendi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir alternatifiniz bulunmuyor.

Güncel Fiyatlar

 • Kişi başı 10 TL
 • İndirimli kişi başı 5 TL
 • Bisiklet 10 TL
 • Motosiklet, ATV 20 TL
 • Otomobil 30 TL
 • Minibüs 90 TL
 • Midibüs 150 TL
 • Otobüs 300 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Zinav Gölü Tabiat Parkı’nda piknik yapmayı planlıyorsanız alışverişinizi alana gelmeden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Buna ek olarak yol zaman zaman bozuk olabiliyor. Dolayısıyla dikkatli olmakta fayda var.

9- Varvara Piknik Alanı

Turhal Belediyesi tarafından 2017 yılında hizmete açılan Varvara Piknik Alanı, Tokat’ta en fazla tercih edilen mesire alanları arasında yer alıyor. Özellikle hafta sonları birçok kişinin stres atmak ve piknik yapmak amacıyla geldiği alanda birçok hizmet bulunuyor. Çocuklu aileler için de son derece ideal bir yer olan Varvara Piknik Alanı, içerisinde yer alan oyun parkları sayesinde eğlenceli zaman geçirmenizi de sağlıyor.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Turhal taraflarında vakit geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız Varvara Piknik Alanı’na gelebilirsiniz. Burada yer alan ağaçların ve yeşilin arasında rahat bir şekilde pikniğinizi yapabilirsiniz. Ayrıca kent hayatının hareketli yaşamına birkaç saat de olsa ara verebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Kamelya
 • Mangal alanı
 • Spor alanları
 • Ücretsiz otopark
 • Temiz su

Ulaşım

Varvara Piknik Alanı’na özel aracınızla ya da Turhal merkezinden edineceğiniz taksi ile gidebilirsiniz.

Güncel Fiyatlar

 • Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Piknik alanına gelmeden önce alışverişinizi yapmanız gerekiyor. İçeride market ya da büfe bulunmuyor.

10-Üç Tepeler Mesire Alanı

Erbaa ilçesinde hizmet veren Üç Tepeler Mesire Alanı, hakim noktada yer alması sebebiyle görsel olarak da oldukça güzel bir yerde hizmet veriyor. İçerisinde piknik yapabilmeniz için tüm imkanların verildiği alan, hafta sonları kaçamak yapmak için oldukça ideal. Mesire alanı içerisinde restoranın da bulunması piknik için gelmeyenlere farklı bir alternatif sunuyor. Ağaçlıklı yolları ve tertemiz havası ile üzerinizdeki yorgunluğu atabileceğiniz bir yer.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Üç Tepeler Mesire Alanı, yürüyüş yolları ve doğayı keşfetme noktaları ile sizi kendisine çekiyor. Yalnızca piknik yapılacak sıradan mesire alanı gibi düşünmemek gerekiyor. Burası çocuklarınızla birlikte yeşilin her tonunu görebilme şansı da sunuyor.

Tesis İmkanları

 • Kamelya
 • Mangal alanları
 • Çocuk parkı
 • Restoran

Ulaşım

Üç Tepeler Mesire Alanı’na yalnızca kendi aracınızla gelebilirsiniz. Buraya herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermiyor.

Güncel Fiyatlar

 • Giriş ücreti bulunmuyor

Konum Linki

Yazar Notu: Mesire alanında market ya da büfe bulunmuyor. Buraya gelmeden önce alışverişinizi yapmanız gerekiyor.

11- Zile Belediyesi Piknik Alanı

Zile’de yemyeşil bir alan oluşturularak hizmete açılan Zile Belediyesi Piknik Alanı, özellikle hafta sonları büyük ilgi görüyor. İlkbahar, yaz aylarında çok fazla kişi tarafından tercih edilen mesire alanı, sonbahar ayları ile popülaritesini kaybetmeye başlıyor. Şehrin hareketli yaşamından kaçmak, farklı bir aktivite yapmak isteyenlerin adresi haline gelen alanda piknik yapabilmeniz için tüm olanaklar bulunuyor.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Zile Belediyesi Piknik Alanı yalnızca hafta sonları gidilecek bir yer olarak tasarlanmamış. Aynı zamanda farklı etkinliklerin de yapıldığı bir yer olması dolayısıyla tercih edilebilecek bir mekan haline getirilmiş. Ailenizle veya arkadaşlarınızla güzel zaman geçirmek istiyorsanız ilçede gidilebilecek noktalar arasında yer alması da burayı tercih etmenizi sağlayabilir.

Tesis imkanları

 • Kamelya
 • Mangal alanı
 • Oyun parkı

Ulaşım

Zile Belediyesi piknik alanına kendi aracınızla ya da ilçe merkezinden edineceğiniz taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güncel Fiyatlar

 • Giriş ücreti bulunmuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Özellikle hafta sonları kalabalık olan mesire alanına sabah erken saatlerde gelmek yer bulmanızı kolaylaştırabilir. Buna ek olarak içeride market bulunmadığı için alışverişinizi önceden yapmalısınız.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
131 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar