Mevsim ve zaman ne olursa olsun hepimiz tatile çıktığımızda mümkün olduğunca fazla eğlenmek ve dinlenmek isteriz. Ancak seyahatteyken pek fark etmesek de sıkça yaptığımız hatalar nedeniyle aldığımız keyif biraz azalabiliyor. Tatil sırasında sık yapılan bazı yanlışlar neler dersiniz?

İçindekiler

1- Durmadan fotoğraf çekmek

Gezdiğiniz güzel yerleri fotoğraflamak ve daha sonra bu fotoğraflara bakarak tatilinizi anımsamak istemeniz kadar doğal bir şey yok! Ancak bunu yaparken gözünüzü bir an olsun makineden ayırmamak yerine arada bir etrafa bakmayı ve çevredeki güzelliklerin farkına varmayı unutmayın. Instagram’da fotoğraf paylaşmayı seviyorsanız, bu konudaki önerilerimize de bir göz atın!

Tatilde Fotoğraf Çekmek

Uçak Bileti

2- Tek yere takılıp kalmak

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir şehre seyahat ediyor olsanız bile çevrede bulunan farklı rotaları da mutlaka araştırın. Özellikle Avrupa’da Londra, Paris ve Amsterdam gibi şehirlerin çevresinde görülebilecek pek çok kasaba ve yakın kent var. Ülkemizde hafta sonu kaçamağı için büyük şehirlere yakın rotalar ise yazımızda!

Londra

3- Sabit bir rota izlemek

Her şehrin ve ülkenin mutlaka görülmesi gereken meşhur yerleri vardır. Ancak bunları gördükten sonra fazla ünlenmeyen yerlere de zaman ayırın. Özellikle çok bilinmese de şehir halkının uğrak noktaları arasında sayılan caddeler, kafeler ve restoranlar genellikle o yerin en iyi adresleri arasındadır. Bunun için önceden yerel rehberleri ve blogları inceleyebilirsiniz.

Roma Collesium Couple

4- Yerel halkla konuşmamak

Bir şehri veya bölgeyi en iyi orada yaşayanlar bilir! Öyleyse neden rehberlik için yerel halktan destek almıyorsunuz? Yemek yediğiniz restoranın sahibiyle veya küçük bir otelde kalıyorsanız işletmecisiyle konuşarak bölge hakkında bilgi almaya çalışın. Bu sayede rehberlerde yazmayan ama fazlasıyla işinize yarayacak bilgileri öğrenebilirsiniz.

Yerel Halkla Sohbet

5- Sürekli hediyelik eşya aramak

Sevdiklerimiz için hediye almak güzeldir. Ancak bunu yaparken fazla zaman kaybetmediğinize emin olun. Özellikle yurt dışında sınırlı bir zamanda sürekli hediyelik eşya mağazalarını dolaşmak yerine yeni yerleri görebilirsiniz.

Gift

6- Fazla planlı gitmek

Az zamanda çok yeri görmek isteyenler için önceden plan yapmak faydalı olabilir. Genellikle planlı gitmek önemli yerleri kaçırmak için işe yarasa da yolculuk sırasında karşınıza çıkacak beklenmedik alternatifleri değerlendirmeye çalışın. Örneğin sevdiğiniz grubun birkaç gün sonra konseri varsa, tatilinizi bir süre uzatarak katılabilir ve tatilinizi çok daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Tatil harita couple


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN