Bütün bir yıl ofislerimizde çalışırken birkaç haftalık tatil hevesiyle motive oluyoruz. Böyle düşününce bu çok önemli zaman diliminin de ciddi ciddi projelendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Son dakika planı olsa bile tatil hazırlıklarını bir proje gibi ele alarak hem daha doğru seçimler yapabilir hem de keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

İçindekiler

1.      Planlama

Kimlerle, ne zaman, nerede, nasıl ve ne kadarlık bir bütçe ile tatil yapacaksınız? Bunları tek tek düşünerek öncelikle zaman ve yer gibi tatilinizin ana hatlarını tespit edin. Yurtdışı tatili yapacaksanız bunlara bir de pasaport yenileme ve vize işlemleri için gereken hazırlıkları ekleyin.

2.      Karşılaştırma

Uçak Bileti

Tatil organizasyonunuzun ana hatları belli olduktan sonra gideceğiniz yere ulaşım ve konaklama seçeneklerinizi değerlendirin. Otobüs ya da uçak bileti fiyatlarını çeşitli otobüs şirketleri ya da havayolları arasında kıyaslayarak bütçenize uygun seçeneği belirleyin. Konaklamada da benzer şekilde gideceğiniz yerdeki otel veya tatil köyü fiyat seçeneklerini karşılaştırın.

3.      Rezervasyon ve satın alma

Erken rezervasyon yaptırırsanız ulaşım ve konaklama giderlerinizi çok daha uygun fiyata karşılayabilirsiniz. Bu tatile son dakika karar vermiş olsanız bile fiyat karşılaştırma yapmayı ihmal etmeyin. Uçak bileti ya da otel geceleme rezervasyonunuzun hemen ardından satın alma işlemi yapabileceğiniz gibi size belirtilen süre sonunda da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

4.      Evraklarınızı önceden hazırlayın

Tatilde yanınıza almanız gereken evraklarınızı (pasaport, vize, kimlik, uçak bileti, seyahat sigortası vb) önceden dosyalayın. Tatile çıkmadan birkaç gün önce de kontrol edin.

 

5.      Yakınlarınıza haber verin

Herhangi bir olumsuz durum olasılığına karşılık yakınlarınıza, iş arkadaşlarınıza ve hatta apartman görevlisine tatil planınızı bildirin. Onlara size kolayca ulaşabilecekleri bir telefon numarası verin.

6.      Bavul hazırlığı

Tatilde nelere (havlu, gözlük, ilaçlarınız, giysileriniz, kişisel eşyalarınız vb) ihtiyacınız olabileceğini listeleyin. Bavulunuzu hazırlarken bu listeden yardım alın.

7.      Son kontroller

Eğer kendi aracınızla tatile çıkacaksanız aracınızın bakımlarını yaptırın ve bu yolculuk için uygun olup olmadığına baktırın. Gideceğiniz otele telefon açarak rezervasyonunuzu son kez doğrulatın. Evinizdeki elektrik ve su tesisatınızı evden çıkmadan önce kapatın.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN