Sonbaharda İstanbul'da yapılacak en güzel 10 aktivite

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Sonbahar eşsiz tondaki renkleriyle doğada kendini gösterdi. Bu günlerde park bahçe gezmek gerçekten çok keyifli. Kış gelmeden Ekim ve Kasım aylarında İstanbul’da yapabilecek etkinlikler için bir program yapacaksanız bu önerilerimize mutlaka göz atın. Sadece İstanbul'da oturanlar değil, birkaç günlük İstanbul seyahati yapmak isteyenler de bu programdan faydalanabilir.

1-Atatürk Arboretumu

Sarıyer Bahçeköy yolunda yer alan Atatürk Arboretumu binbir çeşit bitki şölenini görebileceğiniz şahane bir yer. Kanımca Sonbaharın en güzel manzara fotoğraflarını burada çekebilirsiniz. Kırmızı, sarı, yeşil bitkilerin ve ağaçların enfes tonlarını en iyi görebileceğiniz yer burası. Bazen serbest bıraksalar da genelde yiyecek içecek getirilmesine izin verilmiyor. Ancak o görsel şöleni görünce iyi ki de geldim diyeceğinize eminim. 

2-Florya-Yeşilköy hattı (Atatürk Evi Havacılık Müzesi Akvaryum)

Ekim ve Kasım ayları Cumhuriyet tarihimiz için önemli aylar. 29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü, Kasım ayı ise Ulu Önder Atatürk’ü kaybettiğimiz bir ay. Bu yüzden biraz onu da ana bileceğiniz özel bir gezi yapmak isterseniz Florya-Yeşilköy hattını içine alan bir gezi programlayın. Florya Atatürk Köşkü, Atatürk’ün eşyalarının tamamen orijinal haliyle yaşatıldığı bir yer. Atatürk’ün son günlerini geçirdiği bu köşkü ziyaretinin ardından Yeşilköy’deki Havacılık Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Yemek yemek ya da bir şeyler içmek isterseniz Yeşilköy sahiline ya da Florya’daki Akvaryum Alışveriş merkezine gidebilirsiniz. Vaktiniz kalırsa burada Avrupa’nın en büyük tematik akvaryumunu da gezebilirsiniz. Atatürk Havalimanı'na yakın bu bölge kısa süreli İstanbul'a gelecekler için de iyi bir tercih. Enuygun İstanbul uçak biletlerine göz atmak ister misiniz?

3-Tuzla Marina

Maltepe Şehir Parkı İstanbul’un Kadıköy yakasında oturanlar için de öneride bulunmak istedim. Tuzla Marina mağazaları ve yeme içme mekanlarıyla çok güzel bir yer oldu. Burada ayrıca bir akvaryum daha bulunuyor. Yine Maltepe Şehir Parkı da yürüyüş ve piknik yapmak ya da bisiklete binmek için şahane bir yer. Çok yağışlı ve rüzgarlı olmayan günlerde çocuklarınızla ya da eşinizle dostunuzla birlikte böyle bir etkinlik yapabilirsiniz.

4-Rahmi Koç Müzesi ve Miniatürk

Haliç kıyısındaki Rahmi Koç Müzesi gezmesi oldukça keyifli bir müze. Model model otomotivler, bisikletler, makineler gibi gezerken bilgilenebileceğiniz çok güzel bir müze. Büyük ve güzel bir bahçesi de var. Rahmi Koç Müzesi’ne çok yakın bir noktada yine Haliç kıyısında Miniatürk bulunuyor. Burada da Türkiye’deki önemli eserlerin minyatürleri sergileniyor.

5- Yavuz Selim Köprüsü manzarası eşliğinde Poyrazköy’de balık ye

Köprüde selfie çektirme çılgınlığı çok şükür bitti. Ancak hala 3. köprü resimleri çekme modası sürüyor. Köprüyü de en güzel gören noktalardan biri Poyrazköy. Burada çok güzel balık lokantaları da bulunuyor. Hazır balık mevsiminde mini bir Beykoz turu yapıp Poyrazköy’e kadar uzanıp sonbaharın tüm renklerini seyredebileceğiniz güzel bir gün geçirebilirsiniz.

6-Gülhane Parkı

Sultanahmet Meydanı Sonbaharda Gülhane Parkı da çok güzel renklere bürünüyor. Kentin bu eski tarihi dokusunun yanında yeşilden, kırmızıya sarıya çalan renk tonlarını içine alan manzaralı bir yolculuk da sizi bekliyor. Gülhane Parkı’nda yürüyüş yapıp bir çay içip sonra Sultanahmet Meydanı’na çıkın. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camisi, Yerebatan Sarnıcı gibi pek çok tarihi yeri gezmenin tadını çıkartın.

7-Kitap Fuarı ve Açıkhava Tiyatrosu

Kültür sanat etkinlikleri yapmak isterseniz de şu sıralar şanslısınız. 12-20 Kasım tarihleri arasında Beylikdüzü TÜYAP’ta İstanbul Kitap Fuarı olacak. Bu fuarda imza günlerinden söyleşilere kadar çok güzel etkinlikler de yapılıyor. Aynı zamanda yıkılacağı söylenen ve İstanbul klasiklerinden olan Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda da bir konser izlemenizi öneririz.

8-Yıldız Parkı’nda yürü

Ortaköy’de bir şeyler iç Sonbaharın en güze yürüyüş yollarından biri de Yıldız Parkı’dır. Parkta güzel bir yürüyüş yapıp köşklerinde kahvaltı edebilir ya da çay kahve içebilirsiniz. Hatta parktan aşağı inip Ortaköy’e doğru yürüyün. Ortaköy’de el sanatları sanat tezgahları gezin. Güzel bir boğaz havası alın eminim iyi gelecektir.

9-Kız Kulesi’ni gezin

İstanbul’un simgelerinden Kız Kulesi’ne yılın her mevsimi gidilebilir ancak kışın gitmesi de kuleden İstanbul manzarası seyretmesi de pek keyifli değil. Soğuk ve yağmur buranın keyfini almanızı engelliyor. Ancak havaların güzel olduğu sonbaharda Salacak’tan kalkan motorla Kızkulesi’ne gidip balkonuna çıkıp İstanbul’un sonbahar manzarasını seyretmenin tadına varma fırsatını kaçırmayın.

10-Kuleli'de balık tut

Kuleli Askeri Lisesi’nin önündeki sahil alanı doldururdu ve burada özellikle balık tutmak isteyenler için güzel bir yer yapıldı. Zaten balık mevsimi. Hem balık tutup hem de İstanbul boğazının muhteşem manzarasını seyre dalmanın keyfini yaşayın. Çengelköy’e doğru yürüyüp Çınaraltı’nda demli bir çay içmek iyi gelecektir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar