SGK’dan emekli olmak isteyenlere kredi imkanı

nihanbayram

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli olmak isteyenlere kredi imkanı sunmak için Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank ile iş birliği yaptı. Kredi almak isteyenlerin aylık taksit ödemeleri gelecekte bağlanacak emekli aylığından düşerek yatırılacak.

Borçlar yapılandırıldı

SGK Başkanı İsmail Yılmaz’ın açıklamasına göre, daha önce 7256 sayılı Kanun dahilinde 2.2 milyon kişi yapılandırma başvurusunda bulundu ve 101 milyar TL değerinde ödeme yapılandırıldı. 9 Haziran 2021’de çıkarılan 7326 sayılı Kanun ile tekrar yapılandırma imkanı sağlandı. Bu Kanun dahilinde 2021 Nisan ayı ve öncesine ait tüm alacaklar yapılandırmaya dahil tutuldu. Taksit sürelerinin uzunluğu, toplam 36 aya kadar ödeme imkanı, peşin ya da kredi kartı ile ödeme fırsatı, elektronik başvuru gibi tüm kolaylıklar sağlandı.

Kredi imkanı sağlandı

SGK ile Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında yapılan iş birliğine göre emekli olabilecek durumda olan sigortalılar prim borçlarını ödemek için kredi çekebilecek. Kanun ile yapılandırma kapsamındaki borcunu ödediği durumda emekli aylığı alabilecek sigortalılar bankalardan kredi çekerek emekli olabilecek. Bu fırsattan yararlanmak isteyen sigortalılar, 1 Kasım’a kadar aylık %1,55 faiz oranı ile 36 ay vadeye kadar kredi çekebilecekler. Kredinin aylık taksit ödemesi, bağlanacak emekli aylığından kesilerek ödenecek.


nihanbayram
Nihan Bayram
413 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN