Uçak bileti ve gezmeye yetecek kadar parası olduğu zaman, bir dakika bile düşünmeden seyahate çıkanlardan mısınız? Yoksa valiz hazırlamak, yolculuğa çıkmak sizin için dünyanın en zor işlerinden birisi mi? Eğer bu 9 maddeye uyuyorsanız, siz kesinlikle seyahat etmeyi seviyorsunuz ve bu yazıyı okurken bile seyahat planı yapıyorsunuz demektir.

 

Uçak Bileti

1. Yapmanız gereken işler varken vaktinizi farklı şehirlere uçak bileti aramakla geçiriyorsanız

Size de öyle oluyor mu bilmiyorum ama yapmam gereken çok önemli işler varken, bir anda kendimi Paris uçak bileti ararken buluyorum. Paris ile de durmuyorum; Moskova, Londra, New York…

2. Seyahat bloglarında gezinmeyi alışkanlık edindiyseniz

Gideceğiniz yerler, gitmeyeceğiniz yerler fark etmeksizin seyahat sitelerinde, oradan ne alınır buradan ne alınır diye saatlerce vakit harcıyorsanız.

3. Valiz hazırlamak hakkında defalarca araştırma yaptıysanız

Seyahat etmeyi sevenler gidecekleri yeri duyduğu anda oraya ne götürmeliyim diye düşünmeye başlarlar. Onu da alayım bunu da alayım diye çantanızı dolduracağınızı bildiğinizden sürekli olarak bu işin bir kolay yolunu ararsınız.

4. Ölmeden önce yapmam gerekenler listenizde görülmesi gereken yerler çoğunluktaysa

Kapadokya’da balon keyfi, Fethiye’de yamaç paraşütü veya yurt dışında yapabileceğin sayısız aktiviteyi oraları görmek için listeye eklemişsen; kesinlikle seyahat etmeyi seviyorsun.

Seyahat Tasarımı

5. Sırtınızda her an size lazım olabilecek şeyler olan bir çanta ile dolaşıyorsanız

Normal insanlar sizin çantanızda neden yedek tshirt, su taşıdığınızı, hatta neden çanta taşıdığınızı bile çözemeyebilir. Ama size göre her an bir seyahat fırsatı ortaya çıkabilir, hazırlıklı olmalı.

6. Instagram’dan Facebook’tan en çok uçak bileti paylaşmışsanız

Sosyal ağlardaki arkadaşlarına verdiğin mesaj aslında biraz da kendine verdiğin mesaj. Sen gezmeyi seviyorsun. Uçak biletini orada görmek seni mutlu ediyor.

7. Şehirlere özgü yemekleri yerinde yemek şart diyorsanız

Aslında her şeyi her yerde bulmak mümkün ama gezmek için kuvvetli bahaneler arıyoruz. Adana’da kebap, Antep’te fıstıklı baklava, Susurluk’ta ayran içmek lazım diye yola çıkan çok fazla tanıdığım var. Hani haksız da değiller, hem seyahat hem yöresel tatlar açısından süper bir bahane.

 

8. Dil öğrenmenin en iyi yolunun o ülkeye gitmek olduğunu düşünüyorsanız

Tabii ki haklısın. Hem sadece dil öğrenmek değil amaç kültürlerini de öğrenmek. Hem birkaç yer görürsün fena mı olur?

9. Seyahatteyken bir sonraki seyahati planlıyorsanız

Seyahat etmeyi sevenlerin hepsinin ortak özelliği ise çok net: tatil, seyahat bitmeden bir sonraki yer için araştırmalara başlamak. Roma’da, Bodrum’da gezerken bir sonraki ay nereye gitsem diye uçak bileti otel bakıyorsanız; siz kesinlikle seyahat etmek için doğmuşsunuz.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
62 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN