Sosyal medya çıktı çıkalı gittiğimiz her yerde ilk önce sosyal medya için fotoğraf çeker olduk. Yemekler ve içecekler gelir gelmez, yemeğin en güzel açıdan fotoğrafı, garsona çektirilen toplu fotoğraf derken yemekler soğuyor valla. Seyahatlerimizde de ne kadar çok yer o kadar çok fotoğraf diye, gezilebilecek her yeri gezmeye çalışıyoruz.

Özellikle de selfie çok büyük önem taşıyor. Orada bulunduğumuzun, o yemeği yediğimizin modern kanıtı selfie çekmek sonuçta. Ancak dünyada bazı yerler var ki oralarda selfie çekmek yasak. Bu yerlere gittiğinizde selfie çekmeye çalışırsanız sorun yaşamayın diye, selfie çekmenin yasak olduğu yerleri listeledim.

İçindekiler

Sistine Şapeli, Vatikan

Hristiyan dünyası için ayrı bir yere sahip olan Sistine Şapeli’nin içinde selfie çekmek yasak. Aslında sadece selfie çekmek değil, fotoğraf çekmek yasak desem daha doğru olur. Her ne kadar gördüklerine hayran kalıp fotoğraflamak istesen de maalesef burada fotoğraf çekemezsin.

Sistine Şapeli

Uçak Bileti

Kabe, Mekke

Hac görevini yerine getirenlere saygısızlık olduğu için Mekke’de selfie çekmek yasak. Manevi yönden büyük bir değeri olan ve sadece bir kez yapılan bir görev olduğu için sessiz ve sakin bir şekilde yerine getirilmesi gerekiyor. Bu ortamı sağlayabilmek adına da böyle bir yasak getirilmiş.

Mekke

Westminster Manastırı, Londra

Londra’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan Westminster Manastırı’na gittiğinde içeride selfie çekemezsin. İngiltere’de hem dini hem de tarihi açıdan büyük önem taşıyan bu kilisenin içinde fotoğraf çekmek yasak.

Westminster Abbey

Van Gogh Müzesi, Amsterdam

Dünyanın en çok ziyaretçi alan müzelerinden biri olan Van Gogh Müzesi’nde aslında selfie çekmek yasak değildi ama eserlerle selfie çekmek isteyenler büyük bir kalabalığa sebep oluyordu. Eserleri rahat rahat incelemek isteyen bazı sanat severler bu durumu hoş karşılamıyordu ve bazen tartışmalar çıkıyordu. Müze yönetimi de buna engel olmak için müzede selfie çekilmesini yasakladı.

Van Gogh Müzesi

Tac Mahal, Agra

Şah Cihan’ın çok sevdiği karısı Mümtaz Mahal öldükten sonra yaptırdığı bu anıt mezarın önünde fotoğraf çekmeyenleri oraya gitmiş saymıyorlar, bunu kabul edelim. Ancak Tac Mahal’in içinde selfieyi geç, fotoğraf çekmek de yasak çünkü ölüye saygısızlık olarak kabul ediyorlar.

Tac Mahal

Garoupe Plajı, Antibes

Güney Fransa sahil kesimiyle meşhur olduğu için her yıl hem yerli hem de yabancı birçok turist ağırlıyor plajlarında. Garoupe Plajı da turistlerin sevdiği bir destinasyon. Aynı zamanda mayo ve bikini katalog çekimleri için de çok tercih edilen bir yer. Bu plaja gelip dinlenmek ve kafa dağıtmak isteyen turistlerse bu çekimlerden rahatsız olmuşlar. Bu yüzden bu plajda selfie çekmek yasak.

Garoupe Plajı

Alamo Kalesi, San Antonio

Teksas ve Amerika için çok önemli kabul edilen Alamo Kalesi’nin dışını fotoğraflayabilirsin ama içeride selfie çekmek yasak. Tarihte çok önemli bir yeri olduğu için kalenin içinde fotoğraf çekilmesini ve yüksek sesle konuşulmasını saygısızlık olarak kabul ediyorlar. Hatta polisler özellikle dolaşıp insanları kontrol ediyorlar.

Alamo Kalesi

Pamplona Boğa Koşusu, Pamplona

İspanya’nın çok eski geleneklerinden biri olan boğa koşularında selfie çekmek yasak. Aslında koşu esnasında görüntü kaydeden her türlü ekipmanın kullanılması yasak demek daha doğru. Hatta eğer yasağı delersen, 3.000 Euro para cezası ödemek zorunda kalıyorsun.

Pamplona Boğa

Bombay Okyanus Kıyıları, Bombay

Bu yasağın arkasında kötü tecrübeler yatıyor. Bombay’ın genç nüfusunun selfie sevdası son yıllarda çok fazla ölümcül kazaya yol açmış. Dolayısıyla da Bombay’ın hatta Hindistan’ın birçok yerinde selfie yasağı var. Marine Drive ve Chowpatty Plajları’nda polisler bu yasağın uygulanması için çok sıkı devriye geziyorlar.

Bombay Marine Drive

Buckingham Sarayı, Londra

Londra’nın en turistik noktalarından biri olan Buckingham Sarayı’nda Kraliçe ve ailesi hala yaşamaya devam ettiği için sarayın devlet yönetiminde kullanılan odaları Temmuz ve Eylül arasında ziyarete açık. Bu dönemlerde Londra seyahati planlarsan sarayın içini gezebilirsin ama selfie çekmek yasak. Ancak sarayın bahçesinde istediğin kadar selfie çekebilirsin.

Buckingham Sarayı

Evet gittiğinde selfie çekemeyeceğin yerleri öğrendin. Selfie çekemiyoruz diye gezemeyeceğiz mi, tabii ki gezeriz. O zaman hadi uçak bileti alalım.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN