Sapanca, bölgenin en güzel su kaynağı olan gölü ve sakin havası ile birçok kişinin tatilini geçirmek istediği bir yer. Sapanca’da bulunan tatil merkezlerinin yanı sıra günübirlik vakit geçirebileceğiniz birçok piknik alanına da sahip. Özellikle İstanbul’a yakın olması dolayısıyla pek çok misafirin ilk tercihlerinden birisi olan yerleşim yerinin dört bir yanında bulunan mesire alanları sayesinde günü dinlendirici bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Piknik için hazırlanırken Sapanca’nın yöresel ürünlerini de menülerinize dahil edebilir ve buranın lezzetlerini de keşfe çıkabilirsiniz. Sapanca ve çevresinde yer alan piknik alanlarını sizler için listeledik. Sıralamayı yaparken Instagram etiketlerinden yola çıktık.

Önemli not: Yazımızdaki fiyatlar 2023 Ağustos ayına göre düzenlenmiştir. Sezonluk olarak fiyatlar değişiklik gösterebilir.

İçindekiler

1- Ormanya Doğal Yaşam Parkı

ormanya

Sapanca Gölü’nün yakınlarında İzmit ile Sapanca arasında yer alan ve insana huzur veren yerlerden birisi olan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, içerisinde barındırdığı mesire alanı ile de çokça ilgi görüyor. İçeride piknik yapabilmenize olanak tanıyan hemen her imkan düşünülmüş. 150 dönüm arazi içerisinde yer alan mesire alanı içerisinde mangal yakmak yasak olsa da işletme tarafından kurulan gazlı ocaklarda getirdiklerinizi pişirebilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Ormanlık alan içerisinde yeşilin içerisinde aileniz ve arkadaşlarınızla harika bir gün geçirebilirsiniz. Doğanın sunduğu huzuru ve sakinliği Ormanya’nın içerisinde yer alan mesire alanında bulabilirsiniz. Burada piknik yapmak dışında gezinti yapabilir ve tesisin farklı taraflarını da keşfe çıkabilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Temiz su

 • Mescit

 • Oyun alanları

 • Bebek bakım odası

 • Çardak

 • Yürüyüş yolları

 • Gazlı pişirme noktaları

 • Otopark

Güncel fiyatlar

 • Araç Otopark Ücreti 30 TL

Ulaşım

Kartepe’den kalkan 287 ve 281 numaralı araçlar Ormanya Doğal Yaşam Parkı’na kadar sizleri götürüyor. Ayrıca hafta sonları Kirazlıyalı’dan kalkan ücretsiz servisler de bulunuyor.

{insightBoxStart} Yazar Notu: Ormanya Doğal Yaşam Parkı pazartesi günleri hizmet vermiyor.

2- Serdivan Gölpark

serdivan-golpark

Sapanca Gölü kıyısında eşsiz bir gün geçirmek isterseniz Serdivan Gölpark’ı tercih edebilirsiniz. İçerisinde yürüyüş yolları, piknik masaları gibi birçok hizmeti barındıran parkta mangalınızı yakıp gündüzün ilk saatlerinden geceye kadar eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Göl sularının kıyıya vurduğunda çıkarttığı o dinlendirici sesi dinleyerek kendinize ve ruhunuza ödül verebilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Bölgedeki en büyük göl olan Sapanca’nın kıyısında her imkanın elinizin altında olduğu bir tesiste piknik yapma şansı elde edebilirsiniz. Piknik sonrasında özel olarak düzenlenmiş yürüyüş yollarından sporunuzu yapabilir ve mis gibi havayı içinize çekebilirsiniz. Çocuklu bir aileyseniz burada yer alan oyun alanları da sizin için harika bir seçenek olabilir.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Yürüyüş yolları

 • Ücretsiz otopark

 • Oyun alanları

 • Göl kıyısı

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

Serdivan Gölpark’a herhangi bir toplu taşıma hizmet vermiyor. Bu nedenle yalnızca aracınızla piknik alanına ulaşabilirsiniz.

{insightBoxStart} Yazar Notu: Otopark alanı özellikle hafta sonları dolu olabiliyor.{insightBoxEnd}

3- Gölbaşı Piknik Alanı

golbasi-piknik-alani

Sapanca Gölü’nün kıyısında muhteşem manzarası ile sizi karşılayan ve tüm gün vakit geçirebileceğiniz bir yer olan Gölbaşı Piknik Alanı, yemyeşil peyzajı ve sunduğu imkanlarla öne çıkıyor. Kamelyalı piknik alanında birbirinden uzakta olan oturma yerlerinde yer alan mangalınızı yakıp rahat bir şekilde pikniğinizi yapabilirsiniz. İçeride bulunan marketten eksiklerinizi giderme şansınız da bulunuyor. İster sahil kenarında isterseniz de iç taraflarda piknik yapma şansını bulan misafirler, çocukları ile de bu alana gelebilirler. Oyun alanları sayesinde çocuklar akşama kadar eğlenceli anlar yaşarken sizler de Sapanca Gölü’nün dalgalarını dinleyerek bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Sapanca Gölü üzerinden gün batımının en güzel izlendiği noktalardan birisi olan Gölbaşı Piknik Alanı, kentin gürültüsünden sıkılanlar için kaçamak yapılabilecek bir yer. Ailenizle veya arkadaşlarınızla bir plan yapmak isterseniz Gölbaşı Piknik Alanı’nı tercih edebilirsiniz. Burada yüzen kazlar da görülmeye değer güzellikler arasında yer alıyor.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Mangal alanı

 • Oyun parkı

 • Göl kıyısı

 • Ücretsiz otopark

 • Market

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

Gölbaşı Piknik Alanı’na giden toplu taşıma aracı bulunmuyor. Dolayısıyla yalnızca kendi aracınızla gelebilirsiniz.

{insightBoxStart} Yazar Notu: Burada bulunan lavabolar ücretli. Bu nedenle yanınızda bozuk para bulundurmanızı öneriyoruz.

4- Sakarya İl Orman Tabiat Parkı

sakarya-il-orman-tabiat-parki

Sapanca’nın ormanlık alanı olarak bilinen Sakarya İl Orman Tabiat Parkı, yeşili sevenlerin gidebileceği bir yer. İçeride piknik yapmak için ayrılan bir alan olan parkta ortamla uyumlu şekilde tasarlanan kamelyalar sayesinde güneşin yakıcı etkisini hissetmeden pikniğinizi yapabilirsiniz. Huzur dolu atmosfere sahip olan mesire alanında mangal yakmaya izin veriliyor. Ancak sadece mangal için belirlenmiş barbekü alanlarını kullanabilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Çam ağaçlarının içerisinde harika bir gün geçirebileceğiniz mekanlardan birisi olan Sakarya İl Orman Tabiat Parkı, pikniğin yanı sıra farklı aktiviteler yapmanıza da olanak tanıyor. Park içerisinde yer alan patika yürüyüş yollarını kullanarak piknik sonrasında etrafınızı keşfedebilir, mis gibi çam kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Otopark

 • Mangal alanları

 • Çocuk parkları

Güncel fiyatlar

Bisiklet 19 TL

Motosiklet 40 TL

Otomobil 60 TL

Minibüs 175 TL

Midibüs 285 TL

Otobüs 570 TL

Ulaşım

Sakarya İl Orman Tabiat Parkı’na toplu taşıma hizmet vermediği için özel aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

{insightBoxStart} Yazar Notu: Masa sayısı az olduğu için yoğun ilgi gören bir zamanda yer bulmak zor olabiliyor. Bu nedenle erken gitmenizi tavsiye ediyoruz.

5- Çatalkaya Vadisi Mesire Alanı

catalkaya-vadisi-mesire-alani

Muhteşem manzarası ve içerisinden geçen deresi ile birçok kişi tarafından özellikle yaz sıcaklarından kaçmak için gelinen Çatalkaya Vadisi Mesire Alanı, ailenizle vakit geçirmek için en uygun yerlerden birisi. Çok geniş bir piknik alanına sahip olmasa da buraya gelenlerin keyif alarak zaman geçirdiği bir alan olması açısından tercih edilen mesire alanı tertemiz ortamı ile de dikkat çekiyor. Piknik yaparken yanınızdan akan temiz ve buz gibi su sayesinde kendinizi doğanın içine bırakabilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Doğa ile bütünleşmek ve kentin getirdiği psikolojik yüklerden kurtulmak istiyorsanız Çatalkaya Vadisi Mesire Alanı aradığınız yer olabilir. Burada vadi manzarası eşliğinde ailenizle ve sevdiklerinizle zamanın su gibi aktığını hissedebilirsiniz. Taşların içerisinden geçerek gelen tertemiz su da sizi dinlendirmeye yetecek. Farklı aktiviteler yapmak istiyorsanız da buraya gelebilirsiniz. ATV ve zipline ile heyecan dolu anlar yaşayabilir ve etrafınızdaki canlıları keşfetme şansını bulabilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Piknik masaları

 • Dere kenarı

 • ATV

 • Zipline

 • Otopark

Güncel fiyatlar

 • Piknik masası 200 TL

Ulaşım

Çatalkaya Vadisi Mesire Alanı’na yalnızca aracınızla gelebilirsiniz.

{insightBoxStart} Yazar Notu:Çatalkaya Vadisi Mesire Alanı’na giden yollar bozuk olduğu için yüksek araçla gitmenizi öneriyoruz.

6- Kardeşler Piknik Alanı

kardesler-piknik-alani

Sapanca Gölü kıyısında size yeşilin ve mavinin buluştuğu noktada hizmet veren Kardeşler Piknik Alanı, özellikle çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir yer. Mangalından oturacak alanına kadar her detay işletme tarafından düşünülüyor. Özellikle güneş battıktan sonra oluşan manzara görmeye değer. Yalnızca Sapanca ve çevresinden değil, İstanbul’dan da ilgi gören piknik alanı nezih bir ortam sunuyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Sapanca’da her detayı sizin için düşünen bir işletmede günün erken saatlerinde başlayıp, gecenin ilerleyen anlarına kadar piknik yapıp, sohbet edebileceğiniz eşsiz bir yer olan Kardeşler Piknik Alanı, dinlenmenize fırsat verecek. Göldeki suların sesini dinleyerek harika zaman geçirebilir, ailenizle unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Piknik sonrasında semaverde çay ile gün batımını izleyerek doğanın harika taraflarını görebilme şansınız da bulunuyor.

Tesis İmkanları

 • Çardak

 • Mangal

 • Otopark

 • Göl kıyısı

Güncel fiyatlar

 • Masa ve mangal ücreti 400TL

Ulaşım

Piknik alanına yalnızca aracınızla gelebilirsiniz. Bu bölgede herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermiyor.

Konum Linki

{insightBoxStart} Yazar Notu: Buraya dışarıdan malzeme getirebilirsiniz. Dolayısıyla piknik öncesi alışveriş yapmanızı öneriyoruz.

Araç Kiralama


ipekincir
İpek İncir
61 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar