Sabit telefon, GSM ve internet faturalarında yeniçağ başlıyor!


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 41 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

BTK, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu, faturalandırma sisteminde yeniçağın başlangıcı olacak ilk bilgilendirmeyi geçtiğimiz hafta yaptı. Kamuoyunun görüşüne sunulan yeni faturalandırma taslağı, muhtemel birkaç farklılıkla ya da olduğu gibi yönetmeliğe dönüşecek ve uygulamaya alınacak.

Hepimizi ilgilendiren bu taslak ile sabit telefon, GSM ve internet faturalarımız hakkında artık çok daha fazla bilgiye sahip olacak ve faturalarımızı çok daha kolay yönetebileceğiz. Başlatılması planlanan yeni uygulamaya göre, aboneler tarife seçimi dışında dilerlerse aylık faturalarına üst sınır da belirleyebilecekler.

Böylece sabit telefon, GSM ya da internet aboneleri olarak bizler, aylık kullanımlarımızın kontrolünü eline alabilecek ve sürpriz faturalarla karşılaşmaktan kurtulacağız.

Hatta çocuklarımızın ve ailedeki diğer kişilerin aylık kullanımlarını da yönetebilecek, bütçedeki iletişim harcama kalemimize sınırlar koyabileceğiz. Ancak bu uygulama gelecek yılın sonlarına doğru başlayabilecek. Zira uygulamanın gerektirdiği gerçek zamanlı ücretlendirmeye geçişin sağlanabilmesi için ilgili kurumların operasyonel bazı hazırlıkları tamamlaması gerekiyor. Bildiğiniz gibi mevcut sistemde faturalandırma işlemi önceki ay kullanımını esas alıyor. Yani bir önceki ay kullanımımızı bir sonraki ay ödüyoruz. Fatura üst sınır uygulaması, abonenin isteğine bağlı olacak elbette!

Dileyen eski sistemde yoluna devam edebilir, faturasını sınırlamak istemeyebilir.

Ancak şunu da belirtmek gerekiyor ki, faturaya bir üst sınır belirlenmesi, sınıra ulaşıldığında aboneye verilecek hizmetin bir sonraki fatura dönemine kadar kesileceği anlamına gelmiyor. Bu konu tamamen abonenin isteği doğrultusunda şekilleniyor. Dilerse kesiliyor ya da abonenin onayı ile hizmet sunumuna devam ediliyor. Üstelik bu uygulamadan yararlanan tüm aboneler fatura sorgulama hizmetinden ücretsiz yararlanıyor olacak.

Kamuoyu görüşüne açılan taslakta yer alan bilgilere göre yeni uygulamanın özeti şöyle;

1. Abone 30 TL, 50 TL, 75 TL ve 100 TL kademelerinden ya da operatörlerce belirlenebilecek diğer seçeneklerden biri arasında tercih yaparak fatura üst sınır belirleyebilir.

2. Abone, bir fatura döneminde bir kez kademe belirleme, kaldırma ya da değiştirme yapabilir.

3. Abone yararlanmakta olduğu tarife ya da kampanya altında bir fatura üst sınırı belirleyemez.

4. Abonenin üst sınır talebi bir sonraki fatura döneminde yürürlüğe girer.

5. Fatura üst sınırının %80’ine ve %100’üne ulaşıldığında servis sağlayıcı/operatör aboneyi bilgilendirir.

6. Fatura üst sınır uygulamasında vergi dâhil rakamlar esas alınır, bilgilendirme vergi dahil rakamlar üzerinden yapılır.

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.