Prag’da kaçırılmaması gereken 7 şey

muratekinay

Orta Çağ’ın masal şehri Prag zamana meydan okuyan tarihi eserleri, köprüleri ve dans eden evleriyle hayalleri süsleyen rotalar arasında yerini alıyor. Sokaklarında dolaşırken bir anda kendinizi adeta yüzyıllar öncesinde bulabileceğiniz şehre geldiğinizde bunları sakın kaçırmayın!

İçindekiler

1- Prag’ın kalbinde astronomik saat gösterisi

Şehrin kalbine yerleşen Eski Kent Meydanı başta Astronomik Saat olmak üzere pek çok ilginç ve gizemli eserin bulunduğu nokta. Özellikle havaların yavaştan ısınmaya başladığı bahar aylarında ve yaz döneminde kalabalıklaşan bölgede hem gündüz hem de akşamları sokak sanatçılarını dinleyerek harika zaman geçirebilirsiniz. Meydanda yer alan Astronomik Saat ise halen gizemi tam olarak çözülemeyen ilginç bir eser. Her saat başında burada düzenlenen gösterileri meydana toplanan kalabalık gruplar ilgiyle izliyor. Saatin üzerindeki figürler ise kibir, açgözlülük ve ölüm gibi temaları temsil ediyor. Avupa’nın efsanevi şehri Prag’ı görmek için hemen tıklayın ve Prag uçak bileti fırsatlarını karşılaştırın.

prague saat

Uçak Bileti

2- Charles Köprüsü’nden manzaralı bir geçiş

Nehrin iki yakasını buluşturan Charles Köprüsü Prag’da manzarayı seyretmek için bulunmaz bir nokta. Tarih boyunca şehirde yaşanan pek çok önemli olaya tanıklık eden köprü üzerinde performanslarını sergileyen sokak sanatçıları ile daha keyifli ve eğlenceli bir yer haline geliyor.

Charles Köprüsü

3- Petrin Tepesi’nden kuş bakışı Prag

Şehrin kırmızı çatılarına yukarıdan bakmak için Petrin Tepesi’ne çıktığınızda Prag’ın nefes kesen bir görüntüsüyle karşılaşacaksınız. Şehri ziyaret eden romantik aşıkların da değişmez durakları arasında yer alan tepe fotoğraf makinesini anında getirenlere muhteşem kareler vaat ediyor. Prag’ı gezerken mutlaka görmeniz gereken diğer önemli yerleri Prag’da gezilecek yerler galerimizde turlayabilirsiniz.

Prag

4- Kampa Adası’nda huzurlu mola

Prag genel olarak yorucu şehir yaşamının pek fazla hissedilmediği bir yer. Bu sakin ortamın tadına en iyi şekilde varabileceğiniz yerlerden biri ise Kampa Adası. Kanalda yüzen kanolarıyla İtalya’nın meşhur şehri Venedik’e benzetilen bölgenin ayırt edici özelliklerinden biri ise eski değirmenleri.

Kampa Adası

5- Prag’ın efsanevi komşusu Karlovy Vary

Şehir merkezinden yaklaşık 1,5 saat süren bir yolculukla ulaşabileceğiniz Karlovy Vary Prag’da birkaç gün kalan gezginlerin mutlaka bir gününü ayırdıkları bir yer. Özellikle sonbaharda değişen renkleriyle büyüleyici bir görüntüye kavuşan ağaçların arasına inşa edilen kasaba o kadar farklı ve güzel ki tarihte pek çok önemli ismin kendisini buranın cazibesinden alamamış. Prag’dan düzenlenen günübirlik turlarla kasabayı görebilirsiniz. Prag’ı ziyaret ettiğinizde kalabileceğiniz otel alternatiflerini ise Prag otelleri sayfamızdan karşılaştırabilirsiniz.

Karlovy Vary

6- Wenceslas Meydanı’nda bir kahve molası

Orta Çağ boyunca Pazar olarak kullanılan meydana her daim kalabalık kafelerde bir tatlı veya çay molası vermek için gelebilirsiniz. Meydan aynı zamanda hava karardıktan sonra şehirde biraz müzik dinlemek ve eğlenmek yolunuzu düşürebileceğiniz harika bir nokta.

Prag Meydan

7- Şehrin iki sembolü: Prag Kalesi ve Aziz Vitus Katedrali

Prag’ın iki sembol yapısı yani Prag Kalesi ve Aziz Vitus Katedrali aynı zamanda şehrin en şaşırtıcı durakları arasında. Aziz Vitus Katedrali’ne geldiğinizde dikkatinizi çekecek ilk şeylerden biri ise su olukları gibi bölümlerde korkutucu karakterlerin kullanılmış olması. Üstelik bu durum tamamen bilinçli bir şekilde kurgulanmış. Amaç kilisenin insanların üzerinde ürkütücü bir etki yaratması. Ülkenin eski krallarına ait mezarların da bulunduğu kilise ile aynı yerde bulunan Prag Kalesi ise geçmişte olduğu gibi bugün de ülke yönetiminde önemli bir yer tutuyor. Cumhurbaşkanının ofisi olarak kullanılan tarihi kale Yaz Bahçeleri, Beyaz Kule ve Altın Yol gibi bölümleriyle Orta Çağ kapılarını aralamak isteyenler için benzersiz bir atmosfere sahip. Şehirle ilgili daha fazla seyahat ipucu için yazımıza göz gezdirmeyi unutmayın.

Prag


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN