İspanya’nın en ünlü ve en çok ziyaret edilen meydanlarından biri olan Plaza Mayor, Başkent Madrid’in merkezinde yer alıyor.

Yapılış tarihi

Yapılış tarihi

Plaza Mayor, 3. Philip zamanında yaptırılmıştır. Meydanın tasarımı Felipe II ve Juan de Herrera tarafından yapılmıştır.

Uçak Bileti

Boyutları

Boyutları

Plaza Mayor 94 metre genişliğinde ve 129 metre uzunluğundadır ve 9 girişi vardır.

Plaza Mayor’un çevreleyen binalar

Plaza Mayor’un çevreleyen binalar

Plaza Mayor’un dikdörtgen bir avlu şeklinde olduğunu ve çevresinin 3 katlı binalar tarafından kaplandığını fark edeceksiniz. Bu binalarda kiralar oldukça yüksektir ve genelde zenginler oturur.

Casa de la Panaderia

Casa de la Panaderia

Kuzey tarafında yer alan bina diğerlerinden daha uzundur ve 4 katlıdır. Renkli fresklerle kaplı olan bu bina 1590 yılında yapılmıştır ve adı Casa de la Panaderia.

Heykel

Heykel

Meydanın ortasında Kral 3. Philip’in heykeli yer alıyor. Ve bu heykel 1616 yılında Jean Boulogne ve Pietro Tacca tarafından yapıldı.

Kafeler

Kafeler

Meydanda birçok restoran ve kafe bulabilirsiniz. The Casa de la Panadería isimli pastane buradaki en güzel unlu mamülleri alabileceğiniz yerlerden ve çok ünlü.

Meydanın tarihi

Meydanın tarihi

Meydanın tarihi olaylara tanıklık etmesi ise ne yazık ki biraz hüzünlü. İdam cezasına çarptırılan suçluları bu meydanda hayata gözlerini kapatıyormuş.

Güneş Kapısı

Güneş Kapısı

Şehrin merkezinde olduğundan ulaşım oldukça kolay. Ayrıca bu meydan Güneş Kapısı da denilen Puerta Del Sol’dan sadece birkaç bina uzaklıkta.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar