İçindekiler

Havaalanından şehre ulaşım

Paris’te “Charles de Gaulle (Roissy)” ve “Orly” olmak üzere iki ana havaalanı bulunur. Eğer büyük ve bilindik bir havayolu şirketi ile uçuyorsanız büyük ihtimalle Roissy havaalanına, ekonomik uçuşlarla Paris’e geliyorsanız da Orly havaalanına iniş yapacaksınız. Her iki havaalanından da şehir merkezine tren, otobüs, taksi, havaalanı servisi, kiralık araç gibi birçok araç türü ile ulaşabilirsiniz.

Charles de Gaulle (Roissy) havaalanından şehir merkezine gitmenin en ucuz yolu elbette toplu ulaşım! Bu sebeple Roissy havaalanından şehre, ekspres tren (RER), otobüs (RoissyBus) ve gece otobüsleri (Noctilien night buses) ile rahatlıkla ve en ekonomik fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Havaalanının 1 ve 2 nolu terminallerinden kalkan RER trenlerine binmeyi tercih edersiniz Paris’teki ilk ana tren istasyonu olan “Gare du Nord”’a 25-30 dakika içinde, şehir merkezine ise yaklaşık 40 dakika ’da ulaşabilirsiniz.

RoissyBus’lar aracılığıyla da şehre otobüs ile yaklaşık 1 saat içinde gidebilirsiniz. Havaalanının 1,2 ve 3 nolu terminallerinden ulaşabileceğiniz bu otobüsler, sabah saat 06.00 ile akşam 19.00 arasında 15 dakikada bir, akşam 19.00 ile 23.00 arasında ise yaklaşık yarım saatte bir kalkıyor. Noctilien gece otobüsleri ise aynı terminallerden gece 00.00’den sabah saat 04.30’a kadar çalışıyor. Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine giden ise iki ekspres tren (RER) ve iki otobüs hattı bulunuyor.

Eğer bagajlarınız çoksa ya da çocuklarınızla seyahat edecekseniz toplu ulaşım aracı yerine taksi kullanmak ya da araç kiralamak isteyebilirsiniz. Şehrin trafiği ve park yeri problemi nedeniyle araç kiralamanın pek de tavsiye edilmediğini hatırlatalım. Taksilere ise havaalanı terminallerinden ulaşabileceğiniz gibi önceden rezervasyon da yaptırabilirsiniz. Üstelik rezervasyon ile İngilizce bilen şoför isteğinde de bulunabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım

Metro, tren ve otobüs

Paris’in favori ulaşım aracı metrodur. Toplam 16 hat ve 300 istasyona sahip metro sistemi sabah saat 05:20 ile gece 01.15’e kadar çalışır. Neredeyse her 500 metrede bir metro girişi bulabilirsiniz. Metro girişleri “Métro”, “Métropolitain” or  “M” işareti ile gösterilir.

Pariş şehir merkezi dışındaki banliyölere gitmek için ise RER tren hattı kullanılır. Paris nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i bu banliyölerde yaşar. Sabah saat 04.45’den gece saat 01.30’a kadar çalışan RER hatları, Paris şehir merkezinde kesişir ve toplam 5 hattan oluşur. Metro’ya göre daha az istasyonda durduğu için bazı yerlere RER ile ulaşım, Metro’ya tercih edilir. RER hatları harflerle, metro hatları ise numara ile gösterilir. Her bir hattın rengi farklıdır.

Paris’te toplu ulaşımda rahat etmek için kendinize mutlaka bir metro haritası edinmenizi tavsiye ederiz. Yalnız özellikle yoğun saatlerde metro hatlarının oldukça kalabalık olabileceğini de hatırlatalım. Bu zamanlarda yürümek ya da otobüs kullanmak daha akıllıca olabilir.

Paris’teki tüm otobüsler Pazartesi sabah ve Cumartesi akşam arasında çalışır. Pazar günleri ve resmi tatillerde ise bazı hatlar çalışmaz. Sabah saat 05:30’dan akşam saat 20:30’a kadar tüm hatlar faal iken sadece bazı hatlar gece 00:30’a kadar çalışır. Gece yarısından sonra ise Noctilien otobüs hatları devreye girer.

Paris’te tek bir metro bileti 1,70 Eur’dur. 10’luk bilet fiyatı ise 13,30 EUR olduğu için şehrin kısa dönem ziyaretçileri için daha ekonomik bir seçenektir.

Taksi

Paris’te 15 binden fazla taksi bulunur. Taksiler, üzerlerindeki lambalı levha ile trafikte kolaylıkla ayırt edilirler. Levhadaki beyaz ışık taksinin boş olduğunu, turuncu ise dolu olduğunu gösterir. Ana caddeler üzerindeki mavi işaretli duraklar en rahat taksi bulabileceğiniz noktalardır. Paris taksilerinde taksimetre tarifesi günün saatine ve hangi bölgede olduğunuza göre değişir.

Bisiklet

Paris’te gezinti için bisiklet kiralamak da mümkün. Üstelik kullandığınız bisikleti aldığınız istasyona geri bırakmanıza da gerek yok. Şehirde bulunan 1451 bisiklet istasyonunun birine geri bırakabilirsiniz. İstasyonlarda bilgi alabileceğiniz ve ödeme yapacağınız elektronik self servis terminaller bulunuyor. Günlük, haftalık kiralama yapabilirsiniz.

Elektrikli araç kiralama

Bisiklet kiralamaya benzer şekilde 2011 yılından bu yana Paris’te self servis elektrikli otomobil de kiralayabiliyorsunuz. Dilediğiniz istasyondan alıp, dilediğiniz istasyona bırakabildiğiniz bir sistem! Yalnız bu kiralama işlemi için öncesinde bir üyelik oluşturmanız isteniyor. Üyelik için ise Avrupa’da ya da uluslararası geçerliliği olan ehliyetinizin olması şartı var.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar